Skocz do zawartości

Skuteczne grzanie refraktora (cela / grzałka / odrośnik)


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł

Zainspirowany tematem @diver o jego Askarze i krótkiej dyskusji o skuteczności / wydajności grzania, pokażę Wam jak ja to robię.

Niemal w ten sam sposób grzeję i 130mm i 152mm więc pokażę to na przykładzie mniejszego refa:

- odkręcamy oryginalny, metalowy i ciężki odrośnik od tylnej tulei

- zapinamy grzałkę bezpośrednio na celi (!) obiektywu

- pod grzałkę wsuwamy czujnik temperatury zewnętrznej stacji pogodowej.

- zakładamy własnoręcznie wykonany odrośnik z karimaty, który jest lżejszy od seryjnego (to zaleta), nie przewodzi ciepła (to zaleta) i szczelnie otula podgrzaną celę. Odrośnik ma wycięty specjalny rowek, aby przewód zasilający grzałkę nie powodował problemów z przyleganiem do odrośnika do obejmy.

Podczas obserwacji stacja pogodowa podaje mi informacje o temperaturze otoczenia i wilgotności więc wiem mniej więcej jak mocne jest zagrożenie pojawieniem się rosy, i na tej podstawie dobieram moc grzania celi aby być kilka stopni Celsiusza powyżej punktu rosy. Metalowa cela pięknie przewodzi ciepło do soczewek, nieco ciepła oddaje wewnątrz odrośnika, nieco oddaje do tubusa. W ten sposób w zasadzie nie ma opcji, by para wodna skropliła się na którejś z powierzchni optycznych.

 

poniżej foto-story dla mniej biegłych w czytaniu

FX309384.JPG

FX309385.JPG

FX309386.JPG

FX309387.JPG

FX309388.JPG

FX309389.JPG

FX309390.JPG

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie odrośnika jest mało skuteczne. Połowa ciepła wydzielonego z grzałki natychmiast jest stracona, bo ciepło emitowane jest do otoczenia.

Pozostala część ciepła podnosi temperaturę odrośnika, mniej-więcej przeciwdziałając roszeniu się przedniej powierzchni obiektywu. A tylna? - tam ciepło zupełnie nie dociera....

Przy bardzo dużej wilgotności takie grzanie może być niewystarczające.

U mnie w większości przypadków grzeję na minimalej mocy grzania i to mi wystarcza. Poza tym - nie obciążam zbyt mocno powerbanka USB, będącego źródłem zasilania grzałki. W ten sam sposób grzeję 10" SCT (ale z 12V), 5" maka i 6" inny refraktor. Z grzałką na zewnątrz grzeję tylko lornetkę APM, szukacz 50mm i okulary 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Marcin_G said:

Grzanie odrośnika jest mało skuteczne. Połowa ciepła wydzielonego z grzałki natychmiast jest stracona, bo ciepło emitowane jest do otoczenia.

Pozostala część ciepła podnosi temperaturę odrośnika, mniej-więcej przeciwdziałając roszeniu się przedniej powierzchni obiektywu. A tylna? - tam ciepło zupełnie nie dociera....

Przy bardzo dużej wilgotności takie grzanie może być niewystarczające.

U mnie w większości przypadków grzeję na minimalej mocy grzania i to mi wystarcza. Poza tym - nie obciążam zbyt mocno powerbanka USB, będącego źródłem zasilania grzałki. W ten sam sposób grzeję 10" SCT (ale z 12V), 5" maka i 6" inny refraktor. Z grzałką na zewnątrz grzeję tylko lornetkę APM, szukacz 50mm i okulary 2"

A próbowałeś wersji grzałka na odrośnik, ale odrośnik owinąć jakąś izolacją termiczna? Choćby wspomnianą karimatą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ko20 napisał:

A próbowałeś wersji grzałka na odrośnik, ale odrośnik owinąć jakąś izolacją termiczna? Choćby wspomnianą karimatą?

Nie

Od razu uznałem, że soczewki grzać będę w najbardziej efektywny sposób. Większość dobrej jakości refraktorów umożliwia takie grzania (metalowa cela + odkręcany odrośnik)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Marcin_G said:

Nie

Od razu uznałem, że soczewki grzać będę w najbardziej efektywny sposób. Większość dobrej jakości refraktorów umożliwia takie grzania (metalowa cela + odkręcany odrośnik)

Mogli by producencie pomyśleć o wsadzeniu tam fabrycznie grzałki z estetycznie i trwale wyprowadzonymi kablami. Tak żeby mieć i fabryczny odrośnik i grzałke, żeby nie trzeba było rzeźbyć w karimatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ko20 napisał:

Mogli by producencie pomyśleć o wsadzeniu tam fabrycznie grzałki z estetycznie i trwale wyprowadzonymi kablami. Tak żeby mieć i fabryczny odrośnik i grzałke, żeby nie trzeba było rzeźbyć w karimatach.

I tak i nie

Część użytkowników używa sprzętu w takich warunkach klimatycznych, że sam odrośnik załatwia sprawę. Po co mają płacić za wbudowaną grzałkę, która nie jest im potrzebna.

Jeśli oryginalny odrośnik przewierciłbym, to mógłbym grzałkę mieć tam na stałe, ale nie chcę takiej trwałej ingerencji. Poza tym odrośnik z karimaty jest o 0,5 kg lżejszy od oryginalnego....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Marcin_G said:

I tak i nie

Część użytkowników używa sprzętu w takich warunkach klimatycznych, że sam odrośnik załatwia sprawę. Po co mają płacić za wbudowaną grzałkę, która nie jest im potrzebna.

Jeśli oryginalny odrośnik przewierciłbym, to mógłbym grzałkę mieć tam na stałe, ale nie chcę takiej trwałej ingerencji. Poza tym odrośnik z karimaty jest o 0,5 kg lżejszy od oryginalnego....

 

RAcja z tym ze wszystkim trudno dogodzić. Ale jakas opcja, lub same cwano wyprowadzone fabrycznie kable, pewnie by bardzo tego interesu nie podrożyły. Ja bym sięnie odważył wiercic w celi. Ale jakby ten kołnierz celi miał fabrycznie przewiercony otwór na kabel. Tanizna. Ale genralnie Twój patent jest dobry. Wydaje mi się żę w takich 0C grzanie 10W opaską odrosnika to g....o daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ko20 napisał:

Ja bym sięnie odważył wiercic w celi. Ale jakby ten kołnierz celi miał fabrycznie przewiercony otwór na kabel. Tanizna. Ale genralnie Twój patent jest dobry. 

Ja nigdzie nie pisze o wierceniu celi. Wiercić trzeba odrośnik.

A "gładkie" wyprowadzenie kabla grzałki możliwe jest po wyfrezowaniu wcięcia o szerokości 5mm w oprawie celi oraz w tulei na końcu odrośnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Marcin_G said:

A "gładkie" wyprowadzenie kabla grzałki możliwe jest po wyfrezowaniu wcięcia o szerokości 5mm w oprawie celi oraz w tulei na końcu odrośnika

Dokładnie to miałem na myśli. Ale osobiście lękałbym się tykać oprawy celi i jakby by wyfrezowanie czy przewiercony otwór był fabrycznie, to bym go chętnie przygarnął, bo sam patent zgrzałka na celi mi się podoba, karimata trochę mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2022 o 15:27, Marcin_G napisał:

Zainspirowany tematem @diver o jego Askarze

 

Miło mi Marcin, że mój post na temat Askara mógł stać się dla Ciebie inspiracją. :)

Ale do rzeczy. Nie mam jeszcze doświadczeń w zakresie grzania Askara, ale podczas moich ponad rocznych doświadczeń z TS76EDPH nie miałem żadnego problemu z roszeniem szkieł pomimo tego, że opaskę grzejną miałem na odrośniku. Więc i w przypadku Askara nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby stosować jakieś dodatkowe zabiegi. W przypadku Newtona kombinowałem sporo, ale to zupełnie inna konstrukcja. Wróćmy więc do APO. Opaskę grzejną umieszczam tak, żeby po wysunięciu odrośnika była na wysokości celi obiektywu. Takie położenie wydaje mi się najbardziej logiczne, bo teoretycznie grzane ma być szkło. Czy na pewno? A może wystarczy, że grzałka spowoduje podwyższenie temperatury powietrza wewnątrz odrośnika, tym samym wymuszając cyrkulację powietrza nie dopuszczającą do szkła zimnego i wilgotnego powietrza? Stwierdzenie jak jest naprawdę, wymagałoby jakiegoś specjalnego osprzętu do pomiaru rozkładu temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz odrośnika. Więc jest poza zakresem moich możliwości technicznych i czasowych.

 

13 godzin temu, Marcin_G napisał:

Grzanie odrośnika jest mało skuteczne. Połowa ciepła wydzielonego z grzałki natychmiast jest stracona, bo ciepło emitowane jest do otoczenia.

 

Zgadzam się z tą tezą w tym sensie, że jakaś (duża) część energii grzałki umieszczonej na odrośniku umyka w kosmos. Ale czy to na pewno oznacza, że finalnie grzałka umieszczona na odrośniku jest mniej skuteczna? Doświadczenie pokazuje, że jeżeli będzie miała wystarczająco dużą moc, to ta część która nie uleci w kosmos wystarczy do tego, żeby zapobiec roszeniu szkła. Podejrzewam że takie jest doświadczenie zdecydowanej większości użytkowników APO.

 

Marcin, wiem że lubisz majsterkować. Podziwiam do i doceniam szczerze, bo widziałem efekty Twojej pasji. Jednak w tym przypadku nie jestem zainspirowany Twoim pomysłem.

Reasumując: dopóki nie mam problemu z roszeniem szkła, nie zajmuję się rozwiązywaniem problemu, którego nie mam. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

Miło mi Marcin, że mój post na temat Askara mógł stać się dla Ciebie inspiracją. :)

Twój wątek był inspiracją, by opisać jak grzeję swoje refy, a nie inspiracją by je grzać. :)

Natomiast merytoryczenie:

- ukończyłem studia budownictwo, gdzie na przedmiocie Fizyka Budowli nader skutecznie nasłuchałem się o punkcie rosy, wilgoci, przewodzeniu ciepła, mostkach termicznych i innych zagadnieniach cieplno-wilgotnościowych. Stąd moje inżynierskie a nie astrograficzno-amatorskie podejście do grzania. Zimą w aucie też mam miskę olejową ocieploną i ludzie robią duuże oczy jak im mówię, że po 3 godzinach na mrozie uruchamiam auto z ciepłym olejem.....

- grzanie odrośnika powoduje, że podnosi się minimalnie temperatura wewnątrz odrośnika. A to - przynajmniej teoretycznie - powinno powodować obniżenie wilgotności powietrza, co oczywiście przeciwdziała parowaniu. Rzecz w tym, że jeśli  refraktor masz skierowany wysoko ku górze, całe ciepłe powietrze natychmiast ulatuje z odrośnika w kosmos.

- ale najważniejsze - grzejmy jakkolwiek, byle optyka była czysta i sucha, noce pogodne, a paliwo po 5 zł/l

:friends:

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.