Skocz do zawartości

Jak dobrze można ustawić montaż na biegun niebieski w dzień?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam taki challenge na pochmurne dni do rozkminy.

Wyobraźmy sobie, że mamy dostęp do pięknego tarasu na 7-mym piętrze z widokiem na większość nieba już nieco ponad smogiem wielkiego miasta.

Niestety, nie można na ten taras wchodzić po zmroku. 

Chcielibyśmy ustawić tam swój zdalnie sterowany, samozasilany montaż ale pozostaje jedna kwestia: jak ustawić montaż na polarną nie widząc polarnej ani nie mogąc korzystać z dryfu?

 

W czasie dnia można na tarasie robić co się chce chociaż nie za bardzo powinniśmy go trwale uszkadzać, robić w nim dziur czy malować.

 

Ustawianie może zająć kilka dni, nie spieszy się jakoś bardzo, ale ustalmy, że  krócej niż miesiąc.

 

Montaż to EQ3-2, możemy go w przeciągu trwania zadania wywieźć gdzieś, gdzie dostęp do nieba jest 24h/7 ;)

 

Jakieś pomysły? Dodatkowe punkty za praktyczność ;) Bawimy się?

 

PS

Jakiekolwiek podobieństwo do prawdziwych sytuacji, osób i miejsc jest nieprzypadkowe, ale też nie powinno być istotne;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Behlur_Olderys zmienił(a) tytuł na Jak dobrze można ustawić montaż na Polarną w dzień?

Można tak: sprawdzamy jakie jest odchylenie dla bieguna magnetycznego od bieguna północnego,  ustawiany montaż na biegun magnetyczny wg kompasu, dodajemy tę różnicę a w pionie montaż ustawiamy z szerokości geograficznej. 

Osobiście czekam aż ktoś wymyśli apke na telefon pomagającą w ustawieniu na biegun w nocy i w dzień. 

Edytowane przez DJ Mru
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu jakiś czas temu wrzucał foty gwiazd zrobione w dzień - nie wiem, czy Polaris dałoby się zarejestrować, ale może w podczerwieni, przed wschodem/po zachodzie Słońca (kiedy jest jeszcze w miarę widno, ale nie aż tak jak w dzień)?

 

Najprostsza wersja - załatwić sobie wejście, choćby jednorazowe, w nocy.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, DJ Mru napisał:

Można tak: sprawdzamy jakie jest odchylenie dla bieguna magnetycznego od bieguna północnego,  ustawiany montaż na biegun magnetyczny, dodajemy tę różnicę a azymut ustawiamy z szerokości geograficznej. 

biegun magnetyczny nie jest tożsamy z geograficznym, zmienia się w czasie i w zależności od lokalizacji. W Polsce odchyłka magnetyczna jest między 4, a 8 stopniami. Tu masz mapę https://www.magnetic-declination.com/

 

11 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ktoś tu jakiś czas temu wrzucał foty gwiazd zrobione w dzień - nie wiem, czy Polaris dałoby się zarejestrować

to byłem ja, https://github.com/lkosz/astronomy/tree/main/daylight_star_magnitude ale jest gdzieś też na forum. Dałoby się dostrzec, ale 2 magnitudo, przy jasności tła ok. 3.5 magnitudo, to trochę za mało do takich rzeczy... Poza tym podczerwień nie jest uniwersalnym ratunkiem, bo gwiazdy w podczerwieni mają inne jasności niż w 400-700nm.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, dobrychemik napisał:

Najprostsze rozwiązanie: metodą dryfu na Słońcu.

 

Ale Bartek napisał o pochmurnych dniach i że bez dryfu. A poza tym Słońce jest raczej niezbyt punktowym źródłem światła. Więc jak: najpierw celować jakoś w środek Słońca? ;)

 

53 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Hej, mam taki challenge na pochmurne dni do rozkminy.

 

Zadanie jest oczywiście wykonalne, pod warunkiem że w biały dzień będziesz dokładnie znał swoje współrzędne geograficzne i będziesz miał jakikolwiek optyczny punkt odniesienia o znanej długości geograficznej. Jeżeli masz dokładnie spoziomowany montaż, ustawienie osi DEC montażu na biegun nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Znasz przecież wysokość bieguna niebieskiego - jest ona równa Twojej szerokości geograficznej.  Gorzej z azymutem bieguna - tutaj potrzebny będzie jakiś punkt odniesienia o znanym azymucie. Bartek, przecież to proste! :)

Drobna uwaga formalna do tytułu wątku: montaż ustawiamy na biegun niebieski, a nie na Polarną. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, diver napisał:

Znasz przecież wysokość bieguna niebieskiego - jest ona równa Twojej szerokości geograficznej.

Zależy na jakiej dokładności nam zależy, ale może być też konieczne uwzględnienie refrakcji - a na naszych szerokościach geograficznych lepiej się ustawiać na biegun po refrakcji (czyli tam, gdzie wydaje się, że jest), a nie na prawdziwy. W sumie można to też policzyć, ale wizualnie jest łatwiej.

 

10 minut temu, lkosz napisał:

Poza tym podczerwień nie jest uniwersalnym ratunkiem

W sumie racja, Polaris ma temperaturę ok. 6000K i maksimum emisji w okolicach 500nm, więc w podczerwieni będzie nieco słabsza niż wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Behlur_Olderys zmienił(a) tytuł na Jak dobrze można ustawić montaż na biegun niebieski w dzień?
W dniu 6.12.2022 o 00:08, WojtasSP320 napisał:

Jaka dokładność nas interesuje (różne klasy dokładności będą przekładały na różny koszt wykonania a zapewne przydałoby się wykorzystać to ostatecznie w prawdziwym życiu)?

Rzeczywiście - to sedno całego problemu. Mówimy o takiej dokładności, żeby przez całą noc (powiedzmy: 6h) dało się focić kadr ok. 1x1 stopnia z guidingiem.

 

 

W dniu 6.12.2022 o 00:10, dobrychemik napisał:

Najprostsze rozwiązanie: metodą dryfu na Słońcu. 

Myślę, że to jest jakieś rozwiązanie. Chociaż dużo łatwiej gdyby mieć dwa Słońca oddalone od siebie o 90st. na nieboskłonie...

 

W dniu 6.12.2022 o 00:38, count.neverest napisał:

Za dnia można obserwować Księżyc i obserwować kratery. Za ich pomocą, iteracyjnie, skoro mamy miesiąc, można korygować położenie montażu w obu osiach. 

... albo Słońce i Księżyc w 1-szej kwadrze! No, to jest całkiem fajny pomysł. 

 

W dniu 6.12.2022 o 00:50, diver napisał:

 

Ale Bartek napisał o pochmurnych dniach i że bez dryfu. A poza tym Słońce jest raczej niezbyt punktowym źródłem światła. Więc jak: najpierw celować jakoś w środek Słońca? ;)

 

 

Zadanie jest oczywiście wykonalne, pod warunkiem że w biały dzień będziesz dokładnie znał swoje współrzędne geograficzne i będziesz miał jakikolwiek optyczny punkt odniesienia o znanej długości geograficznej. Jeżeli masz dokładnie spoziomowany montaż, ustawienie osi DEC montażu na biegun nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Znasz przecież wysokość bieguna niebieskiego - jest ona równa Twojej szerokości geograficznej.  Gorzej z azymutem bieguna - tutaj potrzebny będzie jakiś punkt odniesienia o znanym azymucie. Bartek, przecież to proste! :)

Drobna uwaga formalna do tytułu wątku: montaż ustawiamy na biegun niebieski, a nie na Polarną. ;)

 

 

Ojej, Sławku, pisząc to: "jak ustawić montaż na polarną nie widząc polarnej ani nie mogąc korzystać z dryfu?" chodziło mi o to, że w dzień nie widać gwiazd, więc trudno znaleźć Polarną albo ustawić dryfem...

Niestety, o ile znajomość współrzędnych geograficznych nie jest problemem, to poziomowanie montażu i ustawienie montażu z precyzją większą, niż 1st wydaje się trudne do realizacji...

W dniu 5.12.2022 o 23:58, lkosz napisał:

poczekać na jasną gwiazdę lub planetę w okolicy azymutu 90/270 i 180, i ustawić metodą dryfu? Chociaż prościej będzie zmotoryzować czterema

To jest bardzo atrakcyjny pomysł! Tylko najpierw trzeba trafić na tą jasną gwiazdę, a jak w nią trafić, skoro nie mam ustawionego montażu i goto nie za bardzo zadziała? :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Niestety, o ile znajomość współrzędnych geograficznych nie jest problemem, to poziomowanie montażu i ustawienie montażu z precyzją większą, niż 1st wydaje się trudne do realizacji...

 

Więc masz odpowiedź. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

To jest bardzo atrakcyjny pomysł! Tylko najpierw trzeba trafić na tą jasną gwiazdę, a jak w nią trafić, skoro nie mam ustawionego montażu i goto nie za bardzo zadziała? :) 

ja mam fragmenty budynków o zmierzonym azymucie i elewacji z dokładnością do 10-30 sekund łuku (niestety paralaksa) i jak w dzień ustawiam montaż, to na nich kalibruję pozycję, potem goto resztę załatwia. No tylko mam montaż niemal perfekcyjnie ustawiony metodą dryfu. U ciebie będzie taki problem, że masz dwie niewiadome i jedno równanie, więc pozostaje ustawienie wstępne montażu na biegun podobną metodą:

1. ustawiasz AZ zgrubnie na kompas (tylko sprawdź sobie na mapach lotniczych wklejonych powyżej odchyłkę magnetyczną) lub jeśli dasz radę to pochylasz lunetkę biegunową żeby złapać azymut 0 na jakimś budynku (true AZ, nie magnetic); elewację  według podziałki

2. tubę ustawiasz poziomicą na zenit, w goto wklepujesz  zenit (dla teleskopu celowanego na wschodnie niebo najlepiej AZ 179, EL 89 żeby soft teleskopu nie oszalał z flipem)

3. goto na Słońce, wstępnie ustawiasz dryf najlepiej w obu osiach. Ustawiasz ręcznie pozycję w goto

4. goto na planetę, szukasz (nie jest to trudne, Wenus lub Jowisz są bardzo łatwo zauważalne przy rozciągniętym histogramie, zajmie to max kilka-kilkanaście minut) i dalej już dryfem

 

Jak ustawisz dryf na jednym fragmencie nieba, to goto na prostopadły fragment powinien już przyzwoicie działać.

 

Pomocniczo możesz przykleić telefon nieruchomo do tuby, odpalić apkę SkEye i można jej ustawić na co patrzy teleskop (np Słońce) i  potem z użyciem czujników pokazuje zgrubnie gdzie patrzy telep po przestawieniu.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda obserwatorów zaćmień Słońca (gdy trzeba "zebrać się" ze sprzętem i ponownie rozłożyć w dzień):

- ustawić się w nocy możliwie blisko miejsca obserwacji zaćmienia,

- montaż wypoziomować na podstawie poziomnicy,

- ustawić na biegun (lunetka/dryf),

- trwale przymocować kompas tak żeby wskazywał północ,

- poskładać sprzęt nie urywając kompasu:).

Następnego dnia rozkładamy wszystko ponownie, poziomujemy i orientujemy montaż zgodnie ze wskazaniem kompasu.

 

W przypadku zaćmienia sprawdza się nieźle, ale  w astrofoto dłuższą ogniskową raczej nie będzie wystarczające. Przy krótkich (<=100mm) nawet przemieszczając się o kilka/kilkanaście kilometrów nie bawiłem się w ustawianie lunetką (Sigma Octantis to jakaś pomyłka, którą jak najszybciej trzeba poprawić). Na początku ustawiłem elewację i nie ruszałem, później tylko poziomowanie i AZ na podstawie kompasu - szło całkiem nieźle,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lkosz napisał:

poczekać na jasną gwiazdę lub planetę w okolicy azymutu 90/270 i 180, i ustawić metodą dryfu? Chociaż prościej będzie zmotoryzować czterema silnikami tego paralaktyka i zdalnie korygować elewację oraz azymut w nocy.

Trochę "lajkonik" jestem, ale ta opcja do mnie przemawia najbardziej.

Stawiasz montaż na platformie, która zaopatrzona jest w dwa silniki (wschód - zachód, północ - południe), ślimaki, ślimacznice (nigdy nie pamiętam co jest co).

 

Przygotowujesz sprzęt w dzień. Ustawienie zgrubne na biegun za pomocą choćby Polar Aligner Pro. Po zmierzchu odpalenie SharpCap, korekta do bieguna na platformie i ognia z fotkami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, DJ Mru said:

Północ można znaleźć także, i to z bardzo dużą dokładnością, za pomocą urządzeń geodezyjnych wyposażonych w GPS .

Nie każdy ma urzadzenia geodezyjne, ale idę o zakład ze kątomierz i metrówkę to ma każdy. Z map można odczytać azymut krawędzi budynku. Reszta to trochę szkolnej geometri ?

Trochę staranności i można sobie sznurkiem północ wyznaczyć zaznayczć markerem 2 punkty po dwóch koncach tarasu.Będzie to to precyzyjniejsze niż 1 stopnień.

 

Ja tak wbetonowywałem pręty w pier'a. W dzień. Sznurek, kąt od granicy działki. Montaż ma mizerną możłiwość regulacji jeśli chodzi o azymut, ale wbetonowałem tak, że starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, apolkowski said:

Polar Scope Align Pro ma taką opcję

 

A72055AA-B1B0-4809-BEFE-4E12E550A3E5.thumb.jpeg.8d1487437c4e378c8d3bd4c5e1b15367.jpeg

Jednak brakuje mi programu , który wykorzystywał by do ustawienia montażu na biegun kamerę telefonu , czy to po przyłożeniu aparatu do okularu teleskopu  za pomocą adaptera, czy przez długą ekspozycję na wbudowanym zoomie lub przez podłączenie do telefonu kamery zewnętrznej. Telefon na każdy a pole master nie kosztuje grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak:

- azymut bieguna niebieskiego: jego wyznaczenie sprowadza się tak naprawdę do wyznaczenia lokalnego południka, a to można zrobić na podstawie obserwacji przejściowych Słońca przez lokalny południk: można to zrobić metodą „równych wysokości” albo za pomocą analizy długości cienia gnomonu – podczas przejścia Słońca przez południk cień jest najkrótszy;

 

- wysokość bieguna niebieskiego (czyli szerokość geograficzna miejsca obserwacji): wysokość bieguna niebieskiego równa jest oczywiście szerokości geograficznej miejsca obserwacji, zatem:

 

90stopni – szerokość geograficzna miejsca obserwacji = wysokość równika niebieskiego w południku

 

Znając wysokość Słońca podczas jego przejścia przez lokalny południk oraz deklinację Słońca w tym dniu można obliczyć wysokość równika niebieskiego w południku jako:

 

wysokość równika niebieskiego w południku = wysokość Słońca w południku +/- deklinacja Słońca

 

(+/- w zależności od tego, czy Słońce ma deklinację dodatnią czy ujemną). Czyli:

 

szerokość geograficzna miejsca obserwacji = 90stopni - (wysokość Słońca w południku +/- deklinacja Słońca).

 

Najlepiej byłoby oczywiście przeprowadzić tą procedurę w dniach przesilenia lub równonocy, bo wtedy wiadomo, że deklinacja Słońca osiąga wartości ekstremalne bądź zerowe (odpowiednio, +/- 23st 26min dla przesileń, 0st dla równonocy), no ale skoro @Behlur_Olderys dał niecały miesiąc na rozwiązanie problemu, to nie zawsze uda się wstrzelić w przesilenia lub równonoce, więc trzeba dodatkowo skorzystać z tablic astronomicznych ;)

Edytowane przez Grzegorz85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, ko20 said:

Nie każdy ma urzadzenia geodezyjne

Nie każdy , ale dostęp do geoportalu i GPS w telefonie to jednak każdy, a znając położenie montażu i dowolnego punktu można wyznaczyć kierunek północny.

W pionie montaż ustawić można łatwo także za pomocą kątomierza elektronicznego czy aplikacji kątomierz , która jest całkiem dokładna.

Edytowane przez DJ Mru
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.