Skocz do zawartości

Fałszerstwo, potrzeba uznania czy nieudana obróbka? Jason Guenzel i jego wybitna astrofotografia


Rekomendowane odpowiedzi

khem khem - starnet :) nie trwóżmy się tak, co to będzie przez to AI i generalnie "ta dzisiejsza młodzież", bo JUŻ na porządku dziennym na forum jest użycie np. softu do usuwania gwiazd i fotomontaże zaburzające dynamikę jasności. Większość zdjęć DSów tutaj taka jest.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To delikatny temat. Ale niestety gdzieś jest ta granica. Nieco rozmyta ale jest. W końcu obrabiamy w jakiś sposób te zdjęcia i przedstawiamy obiekty które w rzeczywistości tak nie wyglądają (inne barwy, jasność itp). 
Natomiast jest różnica pomiędzy zwiększeniem jasności a dodaniem pyłu. Topaz przekracza tą granice i jeżeli ktoś go stosuje powinien to zaznaczyć. Jeżeli się tego wstydzi to niech go nie stosuje :) 
Sam używałem topaza na dwóch czy trzech fotografiach, ale powiem szczerze ze nie byłem świadom jak on mocno zmienia zdjęcie.
Czy jest sens przedstawiania obiektu jak się go przerobi na taki który nie odzwierciedla rzeczywistości (dodanie szczegółów)? Ja sobie zadałem to pytanie i przestałem używać Topaza :) 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MarcinSn napisał:

Kurczę, a ja do dziś mam wyrzuty sumienia, że kiedyś zrobione przeze mnie zdjęcie ISS nałożyłem na zrobione przeze mnie zdjęcie Księżyca i tak otrzymałem wymarzony tranzyt :facepalm:

 

No, trzeba przyznać, że to jest hardkor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.12.2022 o 08:35, wimmer napisał:

 

 

Smartfony Huawei samoczynnie, bez wiedzy autora, nakładały teksturę Księżyca na zdjęcie, gdy użytkownik robił fotkę naszego satelity w zbliżeniu (!).

I ktoś chwalący się taką "astrofotografią" na Facebooku mógłby spotkać się z zarzutem, że jego zdjęcie jest sfabrykowane, bo nie możliwe jest osiągnięcie takiego efektu z takiego aparatu. Mógłby przysiąc, że nic nie manipulował przy zdjęciu... I miałby rację... Smartfon sam mu zmanipulował zdjęcie.

https://www.tabletowo.pl/huawei-p30-pro-sztucznie-ulepsza-zdjecia-ksiezyca/


To w temacie nowoczesnego oprogramowania. Skąd wiadomo, czy te nowoczesne wynalazki typu Topaz AI nie robią albo nie będą robiły w przyszłości podobnych cyrków?

 

 

A czy jakieś programy do stackowania czy obórbki nie mają jakiś wbudowanych tekstur do planet ?  

W dniu 6.12.2022 o 14:37, OBERON RD napisał:

Skoro Christoper Go sam robiący piękne fotki podejrzewa, że gość stackuje nie swoje dane, pozostaje potwierdzić. Pierścień Saturna nawet w zenicie z 12" by tak nie wyglądał. Z kolei tarcza planety wypada przy tak ostrych pierścieniach jakoś "blado". Chęć zaistnienia na siłę i zabawa programem graficznym w dodatku nieudolna, bo gdyby nawet rozmył gausem o promieniu 4-5 to byłoby i tak super zdjęcie i by nie podpadł robiącym zdjęcia planet (próbowałem na jego fotce). Zebrał 200 tys. klatek....? Ech, aż przykro, że tak oszukuje ?

 

To wygląda na jakąś sklejke, super pierścienie jak z sondy kosmicznej, a szczegóły tarczy przy tym rozmyte. 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Charon_X napisał:

A czy jakieś programy do stackowania czy obórbki nie mają jakiś wbudowanych tekstur do planet ?  

 

No coś Ty! ? To by było przerażające gdyby to była prawda, bo wtedy program zamiast wydobywać szczegóły z Twojego materiału serwował by Ci jakiegoś gotowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wimmer napisał:

 

No coś Ty! ? To by było przerażające gdyby to była prawda, bo wtedy program zamiast wydobywać szczegóły z Twojego materiału serwował by Ci jakiegoś gotowca.

Czytałem, że to się juz dzieje. Nie znam nazw, ale wiem, ze w celu wyostrzenia zdjecia program szuka w necie podobnych obrazków i na ich podstawie wyostrza twoje zdjecie.

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był parę lat temu przypadek co sobie w obserwacjach "dowyobrażał" i przelewał to w relacje. 

 

4 godziny temu, JSC napisał:

Czytałem, że to się juz dzieje. Nie znam nazw, ale wiem, ze w celu wyostrzenia zdjecia program szuka w necie podobnych obrazków i na ich podstawie wyostrza twoje zdjecie.

Czyli wystarczy stackować i obrabiać zdjęcie na kompie bez dostępu do internetu :)

Edytowane przez DarX86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DarX86 napisał:

Był parę lat temu przypadek co sobie w obserwacjach "dowyobrażał" i przelewał to w relacje. 

 

Czyli wystarczy stackować i obrabiać zdjęcie na kompie bez dostępu do internetu :)

To nie przejdzie, bo delikwent uzyska gorszy wynik :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.