Skocz do zawartości

Pięć gromad otwartych Bliźniąt z bonusem - "znajdź 6 szczegółów, którymi różnią się dwa obrazki" ;)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

@diverJak robisz edycję posta to można dać sekcję "spoiler alert", z takim oczkiem jakby. Wtedy możesz w tej sekcji ukryć kawałek posta tak, żeby wyświetlał się tylko po kliknięciu. Sugerowałbym wersję z oznaczonymi węglówkami schować do takiej sekcji :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@diverZ ciekawości sprawdziłem kolory gwiazd w Stellarium, bo miałem wrażenie, że gwiazdy w M35 w większości są zbyt niebieskie. Poniekąd się to potwierdza - poniżej zrzut ekranu ze Stellarium, z podciągniętą w GIMP-ie saturacją gwiazd (trzeba zapisać i powiększyć do 200-300% w jakiejś przeglądarce, wtedy wyraźniej widać kolory). W M35 jest większe zróżnicowanie kolorów, są gwiazdy mniej i bardziej niebieskie, są też wpadające w inne odcienie. No ale może takie subtelności są nie do wyłapania w TS76EDPH, z jego nierównym ostrzeniem poszczególnych kolorów.

 

Zastanawia mnie natomiast duża różnica w kolorze gwiazd w NGC 2158 - u Ciebie większość jest pomarańczowa, a w Stellarium są głownie białe i niebieskie. Jestem zdania, że w astrofoto powinniśmy się trzymać tego, co wychodzi na zdjęciach (jeśli większość gwiazd ma odpowiednie kolory, czyli nie było jakiegoś kiksu w obróbce), zamiast dostosowywać zdjęcia do tego, co "powinno być" na nich widać ;) Trafiłem na Cloudy Nights na wzmiankę, że dane gwiazd w Stellarium może nie są najdokładniejsze na świecie, ale i tak aż takich różnic chyba nie powinno być...?

 

stellarium-002-saturation.png.d3451d2ef3086a69318af1c6eade5ec3.png

 

 

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Jak robisz edycję posta to można dać sekcję "spoiler alert"

 

Dzięki Bartek, w tym przypadku to dobry pomysł. Tak zrobiłem. :)

 

Brawo @shiryu! Dzięki za udział w zabawie. :)

 

10 godzin temu, Piotr K. napisał:

Trafiłem na Cloudy Nights na wzmiankę, że dane gwiazd w Stellarium może nie są najdokładniejsze na świecie, ale i tak aż takich różnic chyba nie powinno być...?

 

Nie wiem na jakiej zasadzie Stellarium koloruje gwiazdki, ale raczej nie uznałbym tego za wizualny materiał referencyjny. W Stellarium obrazy gwiazdek są zupełnie syntetyczne (poza miejscami, gdzie wstawione są fotografie) i nie mają nic wspólnego z rzeczywistym odwzorowaniem kolorów na matrycy. Większą prawdę znajdziesz w internetowych katalogach, np.

http://cdsportal.u-strasbg.fr/?target=NGC2158

http://www.sky-map.org/

To są fotograficzne źródła obrazków.

Co do intensywności kolorów, to rzecz gustu. Jedni lubią mniejszą, inni większą saturację. W tej pracy troszkę podkręciłem gałki saturacji. ;)

 

10 godzin temu, Piotr K. napisał:

No ale może takie subtelności są nie do wyłapania w TS76EDPH, z jego nierównym ostrzeniem poszczególnych kolorów.

 

Tu pewnie masz rację. Wady optyczne APO z pewnością powodują większe lub mniejsze zniekształcenia kolorów. Do tego dochodzą stosunkowo duże obrazy jaśniejszych gwiazd na matrycy.

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.