Skocz do zawartości

FRA600 First Light. Prosba o opinie


dimis

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis miesiac temu zakupilem FRA600, niestety dopiero teraz mialem przyzwoite warunki na test nowego szkla. Nie bylo optymalnie, bo ksiezyc w takiej fazie, ze przeszkadzal (80%). W pierwsza noc wycelowalem w Galaktyke Bodego i jej sasiadke, z tej sesji wyselekcjonowalem 77 klatek po 300s (6h 25min). Druga noc, warunki jeszcze gorsze, bo chodz ksiezyc wschodzil dopiero ok 21, to wial wiatr i przechodzily chmury. Obiekt drugiej sesji to M45 i 86 klatek po 180s (4h 18min). Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze to za malo, ale priorytetem byl test optyki na obu tych obiektach i ewentualna reklamacja sprzetu.

Byly to pierwsze pelnoprawne sesje, wczesniej dopieszczalem setup, bo oprocz teleskopu zainwestowalem takze w CEM70G i trzeba bylo to wszystko dobrze ze soba pozenic. Korekcja pola przy dobrze ustawionej ostrosci to wysmienite 5-7% i tilt na poziomie 1%, na sensorze kamery ZWO 2600MC.

Ponizej, zalaczam wyniki testu, obie obrobki w Pixie. Od razu powiem, ze w przypadku M81/M82 nie widze specjalnie zadnych wad, natomiast w przypadku M45 mam pewne zastrzezenia co do najjasniejszych gwiazd. Dajcie znac, co myslicie.

 

CEM70G, FRA600, ZWO 2600MC, Bortle 4.

 

Setup:

image.png.384bf2cd49340e25fa81b2855bb3acbd.png

 

M81 i M82:

image.thumb.jpeg.d7bddb49b26bde613fc09d295f3382a5.jpeg

 

M45:

image.thumb.jpeg.b62f1ce7360384c849ca41d92ae1b998.jpeg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gwiazdkach wystaje wg mnie dosyć mocno niebieski kanał. Spróbuj złożyć osobno kanały RGB w Pixie wyrównując do niebieskiego albo z Local Distortion. U mnie podobnie miałem w rogach w TS 76EDPH i Pix... nie pomagał za bardzo. Denerwowało mnie to, nie potrafiłem nic z tym zrobić, więc pozostało z tym żyć :D Ale może u Ciebie to coś pomoże. 
Poza tym masz idealnie płaskie pole co na duży plus, gwiazdki w rogach co do kształtu dla mnie osobiście super.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Na gwiazdkach wystaje wg mnie dosyć mocno niebieski kanał. Spróbuj złożyć osobno kanały RGB w Pixie wyrównując do niebieskiego albo z Local Distortion. 
 

Dzieki, sprobuje w ten sposob. Wychodzil mi ten niebieski na dekonwolucji i potem na stretchu sie nameczylem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, AC jest widoczna w tej kontrukcji teleskopu.

Moj lekki bol glowy jest zwiazany jednak z ksztaltem najwiekszych gwiazd gromady. Nie wiem czym to jest spowodowane, moze grzalka? Brakuje po obwodzie 2-3 cm i dalem zapobiegawczo 90% mocy, kiedy normlanie 30-40% by wystarczylo.

image.png.f4f6682ef2401338ded4300a2f731639.pngimage.png.426ab5401a33183f9456167d1a590086.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.