Skocz do zawartości

Jaki okular do maka 180?


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

zostalem obarczony zadaniem wybrania okularu który będzie prezentem dla raczej początkującego miłośnika astronomii posiadającego maka 180 (i wyłącznie kitowy okular jak dobrze pamietam 25mm) 

 

Chodzi o okular do obserwacji planet. Z teorii wychodzi że przy maksymalnym powiększeniu 360x będzie to okular okolo 7.5mm, natomiast nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w obserwacjach także liczę na waszą radę. Chodzi raczej o sprzęt nowy dostępny od ręki na półce.
Ale jak ktoś ma coś w bardzo dobrym stanie na sprzedaż to chętnie porozmawiam. 
budżet ~1200 zł. 
 

Te na które patrzyłem:

ES 9mm 100 st

Baader Morpheus 9mm

Takahashi LE 7.5 mm


 

będę mega wdzięczny za radę który z powyższych (lub może jeszcze inny) będzie najlepszy. 
 

w szczególności nie wiem nawet czy mak180 pozwoli na wykorzystanie tych 100 stopni. 
z góry dzięki!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden okular nie wystarczy. I też namawiałbym na klasyczne konstrukcje np. ortoskopowe.

Parametr "wygoda obserwacji" dla każdego znaczy co innego. Ja na przykład  lubię wkleić oko w okular (minimalne ER) i tak mi najwygodniej. Męczę się mając soczewkę w odległości 2cm od oka...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mcmaker napisał:

Odrzuć wszelkie wielosoczewkowe konstrukcje o bardzo szerokim polu

Dlaczego?

24 minuty temu, JSC napisał:

I też namawiałbym na klasyczne konstrukcje np. ortoskopowe.

Dlaczego?

25 minut temu, JSC napisał:

Jeden okular nie wystarczy

Dlaczego? 
 

dzieki za dotychczasowe odpowiedzi. A pytam bo w tej kwestii jestem laikiem, naprawdę nie trolluję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym szukał orciaków o ogniskowych w granicach 10-18 mm, a w tym przedziale ogniskowych ich ER jest już całkiem przyzwoity i nie trzeba wkładać oka w okular. Szczególnie polecam 12,5 mm oraz 18 mm. Będą najczęściej używane, a nawet nowe spokojnie zmieszczą się w budżecie. Poniżej 10 mm odradzam, a zwłaszcza początkującemu

 

okulary do DS-ów też odradzam. Za dużo szkła, za dużo odblasków, za dużo aberracji, za mało kontrastu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ZbyT napisał:

ja bym szukał orciaków o ogniskowych w granicach 10-18 mm, a w tym przedziale ogniskowych ich ER jest już całkiem przyzwoity i nie trzeba wkładać oka w okular. Szczególnie polecam 12,5 mm oraz 18 mm. Będą najczęściej używane, a nawet nowe spokojnie zmieszczą się w budżecie. Poniżej 10 mm odradzam, a zwłaszcza początkującemu

 

okulary do DS-ów też odradzam. Za dużo szkła, za dużo odblasków, za dużo aberracji, za mało kontrastu

 

pozdrawiam

Czy patrzyłeś w MAK'u przez Nikony NAV SW? Porównywałem je ostatnio w 180tce z klasycznymi orciakami Takahashi Ortho Abbe (6 i 12.5mm, Nikon 7, 10, 14mm). Przy bardzo dobrym seeingu widać subtelne różnice przemawiające na korzyść Takahashi, ale dla mnie ostrość, punktowość gwiazd, kolorystyka detalu planet oraz pole ponad 70 stopni przemawiają jednak za Nikonami. Jedynie ceną wypadają poza wskazany budżet (nawet importując z kraju producenta). Zanim wpadły mi w ręce też uważałem, że im mniej szkła, tym lepiej. Okazuje się że, jednak można wyprodukować okular wielosoczewkowy, który przeczy temu utartemu stwierdzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z faktu, że jakiś jeden okular szerokokątny dobrze sprawdza się w obserwacjach planetarnych nie wynika, że wszystkie okulary szerokokątne też się sprawdzą. Patrzyłem przez wiele takich okularów i nie było wcale dobrze

 

pole widzenia 70* też nie jest żadnym argumentem za tym okularem bo do obserwacji planetarnych nie jest ono potrzebne. Mało tego w dużym polu widzenia planety wydają się mniejsze niż przy tym samym powiększeniu i mniejszym polu widzenia okularu. To oczywiście złudzenie ale takie wrażenie jest. Poza tym okulary typowo planetarne są jednak wyraźnie tańsze  niż okulary szerokokątne. Za cenę jednego takiego okularu można mieć cały zestaw znakomitych okularów planetarnych

 

inna sprawa czy początkujący zauważy różnicę między okularami. Moim zdaniem jednak aby w przyszłości miał szansę na zauważenie tych różnic powinien nauczyć się patrzenia przez teleskop przez dobre okulary

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Rozumiem już dlaczego okulary orto/plossl :) 

pozostaje pytanie dlaczego jeden nie wystarczy? Ja wiem że to pytanie może wam się wydawać głupie, ale dla mnie wcale takie nie jest. Rozumiem że duże powiększenie może być uciążliwe przy ustawianiu szukacza czy przy kalibracji goto, jednak mamy do dyspozycji 28 mm okular kitowy który te operacje umożliwia. Jaka jest przewaga powiedzmy tych 18 mm ponad 12 czy 10? 

i jak zmieni się sytuacja kiedy do obserwowanych obiektów dodamy łysego? ;) 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ZbyT napisał:

z faktu, że jakiś jeden okular szerokokątny dobrze sprawdza się w obserwacjach planetarnych nie wynika, że wszystkie okulary szerokokątne też się sprawdzą. Patrzyłem przez wiele takich okularów i nie było wcale dobrze

 

pole widzenia 70* też nie jest żadnym argumentem za tym okularem bo do obserwacji planetarnych nie jest ono potrzebne. Mało tego w dużym polu widzenia planety wydają się mniejsze niż przy tym samym powiększeniu i mniejszym polu widzenia okularu. To oczywiście złudzenie ale takie wrażenie jest. Poza tym okulary typowo planetarne są jednak wyraźnie tańsze  niż okulary szerokokątne. Za cenę jednego takiego okularu można mieć cały zestaw znakomitych okularów planetarnych

 

inna sprawa czy początkujący zauważy różnicę między okularami. Moim zdaniem jednak aby w przyszłości miał szansę na zauważenie tych różnic powinien nauczyć się patrzenia przez teleskop przez dobre okulary

 

pozdrawiam

Nie pisałem o wszystkich okularach szerokokątnych, lecz o konkretnych modelach. Nie jestem też wytrawnym obserwatorem, lecz początkującym, który uczy się dopiero nieba, a takiej osobie pisał autor watku. Dla mnie akurat dodatkowe pola przy zachowaniu porównywalnego detalu ma znaczenie. Ułatwia mi.in. znalezienie obiektu, co wbrew pozorom przy małym polu dostępnym w Maku i sporym powiększeniu wcale nie jest takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, janekosa napisał:

No dobra. Rozumiem już dlaczego okulary orto/plossl :) 

pozostaje pytanie dlaczego jeden nie wystarczy? Ja wiem że to pytanie może wam się wydawać głupie, ale dla mnie wcale takie nie jest. Rozumiem że duże powiększenie może być uciążliwe przy ustawianiu szukacza czy przy kalibracji goto, jednak mamy do dyspozycji 28 mm okular kitowy który te operacje umożliwia. Jaka jest przewaga powiedzmy tych 18 mm ponad 12 czy 10? 

i jak zmieni się sytuacja kiedy do obserwowanych obiektów dodamy łysego? ;) 

W sumie dobre pytanie, zważywszy na lokalizację i dobre warunki w miejscu obserwacji (zdecydowanie powyżej naszej Polskiej nirmy) mógłbyś pokusić się o jeden okular np orciaka Fujiyamy 12.5mm. Kitowca natomiast używać za "szukacz". Ja w Maku do tego celu używam 40mm plossla Meade. Czy łysy coś zmieni, zależy czy chcesz objąć go całego w polu widzenia i podziwiać w mniejszym powiększeniu. Czy też będziesz typowo "dłubał" w kraterach detale studiując mapy. Osobiście preferuję "dłubanie" za detalem. Z kolei Kolega z obserwacji preferuje bardziej poglądowe widoki. Wniosek, na początek jeśli budżet pozwala, dokupić drugi okular dający mniejsze powiększenie i obejmujący polem całego / większość łysego (raczej nie obserwujesz go pełni - próbowałem, już wiem dlaczego mi odradzano). Tak przynajmniej ja bym kombinował. Też mam 180tkę. Z dodatków pomyślalbym nad odrośnikiem. Swój zrobiłem, ale na prezent można kupić gotowca (swego czasu były w Delcie w dobrej cenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Po odpowiedziach tutaj oraz odrobinie googlania zdecyduję się na fujiyamę 12.5 mm. Za resztę budżetu pomyślę o filtrach (Oskar czekaj na PW), odrośniku, może jakiejś książce. Przydała by się tylko jakaś muszla oczna do tego okularu bo z tego co widzę to w zestawie brak. @KrisJot skoro polecasz te okulary to zakładam, że używasz? Masz jakąś gumkę do tego?

Wszystkim serdecznie dziękuję :)

 

Edytowane przez janekosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, janekosa napisał:

No dobra. Rozumiem już dlaczego okulary orto/plossl :) 

pozostaje pytanie dlaczego jeden nie wystarczy? Ja wiem że to pytanie może wam się wydawać głupie, ale dla mnie wcale takie nie jest. Rozumiem że duże powiększenie może być uciążliwe przy ustawianiu szukacza czy przy kalibracji goto, jednak mamy do dyspozycji 28 mm okular kitowy który te operacje umożliwia. Jaka jest przewaga powiedzmy tych 18 mm ponad 12 czy 10? 

i jak zmieni się sytuacja kiedy do obserwowanych obiektów dodamy łysego? ;) 

 

Niby zdecydowałeś już, ale odpiszę:

Dlatego 2 okulary, że seeing bywa różny. Zaproponowałem okulary 11 i 15mm, które dają powiększenie 245x i 180x.

Powiększenie 180x przy przeciętnym planetarnym seeingu daje kilkusekundowe okienka dobrej widoczności planety.

Powiększenie 245x byłoby na bardzo dobry seeing. Warto mieć przynajmniej 2 okulary, żeby w pełni wykorzystać możliwości teleskopu.

Dlatego plossle, że o ile na planetach pole nie ma znaczenia, to na Księżycu i Słońcu 40* to dla mnie osobiście za wąsko. Ogniskowa 11mm daje w plosslu już w miarę akceptowalny ER.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, janekosa napisał:

Dobra. Po odpowiedziach tutaj oraz odrobinie googlania zdecyduję się na fujiyamę 12.5 mm. Za resztę budżetu pomyślę o filtrach (Oskar czekaj na PW), odrośniku, może jakiejś książce. Przydała by się tylko jakaś muszla oczna do tego okularu bo z tego co widzę to w zestawie brak. @KrisJot skoro polecasz te okulary to zakładam, że używasz? Masz jakąś gumkę do tego?

Wszystkim serdecznie dziękuję :)

 

Ja wolę oryginał bez gumki ?). Na Thingverse jest link do porządnie wykonanego modelu 3D Kolegi z sąsiedniego forum.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał:

 

Niby zdecydowałeś już, ale odpiszę:

Dlatego 2 okulary, że seeing bywa różny. Zaproponowałem okulary 11 i 15mm, które dają powiększenie 245x i 180x.

Powiększenie 180x przy przeciętnym planetarnym seeingu daje kilkusekundowe okienka dobrej widoczności planety.

Powiększenie 245x byłoby na bardzo dobry seeing. Warto mieć przynajmniej 2 okulary, żeby w pełni wykorzystać możliwości teleskopu.

Dlatego plossle, że o ile na planetach pole nie ma znaczenia, to na Księżycu i Słońcu 40* to dla mnie osobiście za wąsko. Ogniskowa 11mm daje w plosslu już w miarę akceptowalny ER.  

Dzięki. 
Nie ty jeden mówiłeś o dwóch okularach i nie deprecjonuję tego, ale na to przyjdzie czas ;) na razie będzie jeden przede wszystkim pod planety 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuśc sobie te gumki. One sa nieprofesjonalne i obciachowe do orciaków. :D

Do orciaków nie trzeba gumek, a nawet nie są wskazane.

Po pierwsze jest małe ER i gumka powodowałaby kiszenie sie powietrza przy soczewce , co skutkowałoby zaparowaniem lu zamarzaniem.

Po drugie w niektorych okularach muszla pozwala na utzrymywanie ścisle określonego dużego  ER. W orciakach nie jest to potrzebne.

 

Pytałes dlaczgo jeden nie wystarczy. Z tego powodu że są różne warunki seeingowe. Drugim powodem jest to ze nawet przy idealnym seeingu warto zmieniać źrenice wyjsciowe, bo niektore szczegóły wymagają większych źrenic, a inne mniejszych.

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie 12.5

Nawet chciałem zgodnie z sugestią kupić również osiemnastkę ale jest zwyczajnie niedostępna. Po gwiazdce będą jeszcze urodziny i inne okazje ;)

 

fujiyamy przekonały mnie parfokalnością także po prostu będę iść za ciosem. To spora zaleta bo ojciec już ma swoje lata i adaptacja wzroku a przez to szybkość i precyzja ostrzenia nie ta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, janekosa napisał:

Będzie 12.5

Nawet chciałem zgodnie z sugestią kupić również osiemnastkę ale jest zwyczajnie niedostępna. Po gwiazdce będą jeszcze urodziny i inne okazje ;)

 

fujiyamy przekonały mnie parfokalnością także po prostu będę iść za ciosem. To spora zaleta bo ojciec już ma swoje lata i adaptacja wzroku a przez to szybkość i precyzja ostrzenia nie ta

Jakbyś nie mógł znaleźć na rynku wtórnym tutaj nówki są jeszcze dostępne   - https://teleskop-austria.com/OrHD18#m

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.