Skocz do zawartości

Jaki okular do maka 180?


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Mcmaker napisał:

@JSC Albo ją zaizolować i obserwować od razu bez czekania na wychłodzenie :flirt:

Rozwinąłbyś?

Też mam zaizolowanego 180 w kubraczku z odrośnikiem i pomimo tego jak wynoszę z ciepłego domu na -11 muszę z godzinkę odczekać. Dziś wrzuciłem Maczka na strych, jest tam ok +8, zobaczymy na ile to pomoże skrócić czas adaptacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, KrisJot said:

Rozwinąłbyś?

Też mam zaizolowanego 180 w kubraczku z odrośnikiem i pomimo tego jak wynoszę z ciepłego domu na -11 muszę z godzinkę odczekać. Dziś wrzuciłem Maczka na strych, jest tam ok +8, zobaczymy na ile to pomoże skrócić czas adaptacji.

 

https://www.cloudynights.com/topic/812857-so-what-is-it-about-insulating-cats/

 

Jest wiele tematów na CN traktujących o tym. Ogólnie poprawnie zaizolowany tubus katadioptryka, niezaleznie jakieś średnicy będzie umożliwiał od kopa obserwacje w dużych powiększeniach.

Oczywiście tubus dalej będzie się wychładzał, ale będzie to na tyle powolne, że zredukuje to gradient temperatur w środku praktycznie do zera :) Testowałem na maku 127, różnica ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, JSC said:

W teorii to raczej nie powinno działac, bo trzeba by było zaizolowac też przednią soczewke.:szczerbaty:

Ale skoro ludz izolują, to chyba cos w tym jest....

 

Wystarczy uzmysłowić sobie jaka jest powierzchnia menisku i jaki jest on gruby i to wszystko porównać do tubusa z cienkiego aluminium o wielokrotnie większej powierzchni  ;)

To działa, tylko trzeba pamiętać, że źle zrobiona izolacja będzie dawać jeszcze gorszy efekt niż jej brak.

 

@KrisJot Ja nie mam zaizolowanego tyłu, bo tam grubość jest większa. Mam po prostu nałożony grubszy ekran grzejnikowy który służy również za odrośnik i działa :)

 

@janekosa Wybacz za offtop, trzeba będzie któregoś z moderatorów zawołać żeby wydzielił wątek ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.