Skocz do zawartości

WIFI z którym nie można dojść do porządku


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

poratujcie.

 

Mam router WIFI 6 TPLINK ARCHER AX55 w sypialni na piętrze domu.
Dom z pustaka ale sporo w nim żelbetu i dach pokryty blachą na rąbek.

 

Na piętrze zasięg super.

Na parterze zasięg OK.

Na parterze dwa wzmacniacze sygnału TP Link One Mesh.

 

20 metrów od domu kopuła - zasięg w laptopie który tam leży jest słaby ale działa.

8 metrów od domu po skosie nieco mam telepy na wolnym powietrzu, miniklomputerek CHUWI. Zasięgu brak lub fatalny.

 

Co mogę zrobić, by tak mega zaopatrzone WIFI działało poprawnie i wszędzie był zasięg?

Mam komórkę po wificalling, bo zasięg GSM słabiutki, i urywa mi się około 30-40 metrów od domu. Rozumiem, że to zal3eży tez od odbiornika, pytanie w takim razie co zrobić po tej stronie by to w końcu komfortowa działało.

Im zimniej tym gorzej.  W lecie ciepło, otwarte okna i telepy przy domu chodzą po wifi, choć słabo. Zima - nie ma bata.

 

image.png.7122ede9cd90a1e1e441596ce19734f5.png

 

P.S> kable nie wchodzą w grę, po prostu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz nazwy nadajników ich "moc", widzisz czy kanały nakładają się czy nie (nie powinny), to narzędzie pozwoli zorientować się w jakim miejscu masz dostęp do konkretnego emitera - rozkminiaj :)
Pamiętaj że odczyty nie są w czasie rzeczywistym, trzeba poczekać te parę sekund.

Są różne rozwiązania zamiast kabla, np. radiolinia, czy zewnętrzna antena WIFI. Tylko pytanie co konkretnie i gdzie chcesz uzyskać. Może się okazać że wystarczy fizyczne przestawienie jednego urządzenia w domu na inne miejsce, co pozwoli "wydostać się" sygnałowi z niego na zewnątrz. A może tylko odpowiednia separacja kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CPE 210 jako karta wifi do Chuwi. To maleństwo ma gówienną kartę.

Ja miałem podobny problem z kamerą All Sky na maszcie na balkonie. Niestety czułość karty RPI 3+ nie wystarczała a CPE 210 skonfigurowane jako klient działa znakomicie.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ten router jest z lepszej półki a zasięgi są średnie. Dlatego kupiłem wzmacniacze mesh wifi, ale nie wiem czy to w ogóle działa, bo w niektórych miejscach jak wpinam, to jest brak połączenia, choć bez wzmacniacza był.

Z tego analizatora wynika, że widzi on np. sieć ASIAIR w gabinecie, gdzie tracę zasięg z głównego wifi w domu. Nie wiem jak on to łapie, ale oczywiście w praktyce nie da się tego używać, apka nie pójdzie a łącze się zrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minutes ago, kubaman said:

jakiś konkretny model?

 

Od dawna nie siedzę w temacie wiec niestety tu nie pomogę ale proponuję skorzystać z usługi fachowców- fortuny to nie będzie kosztować a rozplanuja i zbudują sieć tak byś miał pokryty cały wymagany teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Antoni napisał:

A ja u siebie miałem podobną sytuację. Zmuszony byłem założyć internet radiowy w obserwatorium i problem z głowy.

a co to jest? Ja miałem internet radiowy kiedyś od providera (teraz jest światłowód) ale nie widzę takich rozwiązań dla domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kubaman napisał:

Dlatego kupiłem wzmacniacze mesh wifi

Mam taki wynalazek, gdzieś na półce leży i się kurzy - nie dokładnie taki jak twój, ale podobny i też TP-Link. Generalnie działało to bardzo słabo i po jakimś czasie po prostu łapało zawiechę, przestawało przesyłać dane i trzeba było resetować, w końcu ustawiłem, żeby się automatycznie wyłączał codziennie rano, ale tak była lipa. Może to co masz jest trochę lepsze, ale ten mój wynalazek po prostu jest źle zrobiony najwyraźniej i jak przez jakiś czas chodzi, to mu się pamięć zapycha czy coś tam i stąd zawiecha.

Skończyło się pociągnięciem kabli ethernetowych i teraz gra i buczy.

 

Jest jeszcze taka opcja, że można wykorzystać jakiś stary router z wifi jako bezprzewodowy repeater - tylko trzeba wrzucić inny firmware, a nie na każdy się da (ale bardzo wiele się nadaje i można je kupić używane za 10 czy 20zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w domu musiałem zainstalować drugi router pracujący jako reppeter z innym sid (inną nazwą wifi). 

Mesh nie testowałem, za drogie to było o ile pamiętam. Drugi router linksys za 150zł. To rozwiązanie jest na moje potrzeby wystarczające. 

Jednak lepiej zapytać kogoś mądrzejszego. 

 

Router WIFI 6 TPLINK ARCHER AX55 zamontowałem w mieszkaniu Córy. Żelbet wszędzie. Teraz zasięg jest nawet na parkingu pod blokiem. 

WiFi Analyzer pokaże czy kanały się nie nakładają i siłę sygnału. Ogarniesz to. Przejdź się po okolicy i zbadaj co pokażą wykresy. 

 

Poza tym ethernet jest niezastąpiony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć zrobione to dobrze to wydasz te kilka k, jak chcesz prowizorkę to kombinujesz z open wrt na starych rupieciach za 20zl czy tych nowoczesnych ciągle wieszających się routerach z mesh ;)

Albo kładziesz kable albo zlecasz fachowcom dobór sprzętu i budowę sieci albo idziesz nadmiarowo w coś co musi działać dobrze jak cisco meraki.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, kubaman napisał:

a co to jest? Ja miałem internet radiowy kiedyś od providera (teraz jest światłowód) ale nie widzę takich rozwiązań dla domu.

Kuba w domu posiadam internet światłowód od jednego dostawcy a w obserwatorium radiówkę od innego dostawcy. Łączę się poprzez zdalny pulpit skąd tylko chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co polece?

CAPsMAN na mocnym Mikrotiku lub podobne rozwiazanie na Ubiquiti.

To nie powinno kosztowac tyle co Cisco choc tez jest opcja Meshu Cisco Meraki ktorym sobie zarzadzamy z chmury.

 

Mozna kupic uzywany sprzet i nie zajechac sie kosztowo.

Ja w domu i okolicy domu mam 

3 AP podlaczone na PoE do jednego duzego Routera ktory jest kontrolerem pozostalych APekow, zaznaczam ze wszystkie Ap sa polaczone kablami.

Do tego okazjonalnie zalaczam na maszcie antenowym zewnetrzny AP z antena kierunkowa oby pokryc ok 10 arów dzialki na ktorej niestety coraz zadziej fotografuje.

Co do TP linkow to te reapetery sa kiepskie bo wprowadzaja sporo balaganu im ich wiecej tym gorzej bo tak na prawde sa tylko 3 kanaly na 2.4 GHz ktore sie wzajemnie nie zaklocaja.

I jesli glowny router jedzie na wielu kanalach Multi Mimo to sie robi balagan z tymi repeterami.

Jak sie pojawisz na zimnym napoju w Krakowie to mozemy o tym pogadac ;)

Doswiadczenie w sieciach mam od malych pensjonatow do duzych korporacji.

Edytowane przez ax
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.