Skocz do zawartości

WIFI z którym nie można dojść do porządku


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.12.2022 o 20:55, kubaman napisał:

co zrobić po tej stronie by to w końcu komfortowa działało.

 

Firma w której pracuje zatrudniająca głownie developerów i różnej specjalności adminów wynajęła zewnętrzną firmę do wykonania pomiarów sygnału w budynku i zaprojektowania lokalizacji punktów dostępowych.

 

5 godzin temu, kubaman napisał:

Poradzę sobie sam, dzięki.

 

Tak będziesz musiał zrobić bo o ile możesz tu uzyskać info na jakiej zasadzie działa WiFi i jak go skonfigurować to już nikt przy zdrowych zmysłach nie powie Ci zdalnie jak rozstawić punkty dostępowe.

 

A jak już będziesz sam walczył to zacznij od tego - https://www.netspotapp.com/wifi-heat-map/wifi-heatmaps-with-netspot.html 

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek - działa, dziekuję za pomoc!

 

Mam tu jedno pytanie dodatkowe - jeśli dobrze rozumiem to włączenie dhcp i w routerze providera i w moim Archerze spowoduje potencjalny konflikt IP oraz uniemożliwi korzystania z urządzeń sieciowych typu dysk, drukarka jeśli są podpiete bezpośrednio do routera providra (a tak jest), bo w sieci Archera te urządzenia nie występują, a archerowe nie występują w sieci routera providera. 

 

Pierwsze chyba można by naprawić zmieniając routerom zakresy adresow dhcp tak by na siebie nie zachodziły. Na drugie chyba nie ma rady (i stąd biegam z USB stikiem do teleskopów i kopuły). Czy mam rację?

 

Ps. Pytam bo apka Tether działa tylko jeśli Archer jest na konkretnym, defaultowym IP, czyli nie pójdzie jak dhcp realizuje drugim routerem, a jest w niej masa narzędzi do optymalizacji sieci.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, kubaman said:

Maciek - działa, dziekuję za pomoc!

 

Mam tu jedno pytanie dodatkowe - jeśli dobrze rozumiem to włączenie dhcp i w routerze providera i w moim Archerze spowoduje potencjalny konflikt IP oraz uniemożliwi korzystania z urządzeń sieciowych typu dysk, drukarka jeśli są podpiete bezpośrednio do routera providra (a tak jest), bo w sieci Archera te urządzenia nie występują, a archerowe nie występują w sieci routera providera. 

 

Pierwsze chyba można by naprawić zmieniając routerom zakresy adresow dhcp tak by na siebie nie zachodziły. Na drugie chyba nie ma rady (i stąd biegam z USB stikiem do teleskopów i kopuły). Czy mam rację?

 

Ps. Pytam bo apka Tether działa tylko jeśli Archer jest na konkretnym, defaultowym IP, czyli nie pójdzie jak dhcp realizuje drugim routerem, a jest w niej masa narzędzi do optymalizacji sieci.

To są dwie rózne sieci. I nie chodzi o konflikt adresów. Kazdy serwer DHCP dostarcza adresy do swojej i tylko swojej sieci. Rozgłaszenia adresów nie wychodzą po za sieć lokalną.

Sieci stworzone przez archera, i stwrozone przez router operatora. Na takich routerach wystepuje NAT, transalcja adresów, która stanowi rodzaj zapory jednokierunkowej - z wewnatrz takiej sieci możesz rozpocząć połaczenie na zewnatrz do internetu ale nie odwrotnie. Wiec z sieci archera powinieneś widzieć urządzenia w sieci stweorzonej przez router operatora ale nie odwrotnie. Dlatego ktoś Ci pewnie polecił przestawić archera w tryb AP, bo wtedy transalcja adresów nie wystepuje na nim i zarówno archer jak i router operatora tworza jedną sieć i kazde urzadzenie się widzi. Ale wtedy archer dostanie adres z serwera DHCP routera operatora i nie taki jak na sztywno potrzebujesz dla niekonfugurowalnej apki.

 

Jak zagadasz z operatorem, to zmieni na swoim routerze adresacje sieci, na taką jak oczekuje apka, żeby archer mógł dzialać jako AP ( iwszystkie urzadzenia sa 1 sieci i sie widza) z serwer DHCP na ich routerze, tak zeby archer miał ręcznie, statycznie nadany defaulotowy adres któego potrzebujesz. Jedna siec, wszystko się bedzie widzieć. Wilk syty i owca cała. Ale może wymagć zmiany adresacji na routerze, do ktorego być może nie masz dostępu. To można stwierdzić patrząc na adresacje obu sieci.

 

Tu jeden komentarz, pewnie się obrazisz lub obruszysz, Twoja decyzja. Ewidentnie nie posaidasz podstawowej wiedzy na temat sieci, adresacji, konfiguracji. Ani grzech ani wstyd. Sam zakup "dobrego sprzętu" to nie wszystko, bo jak widzisz nawet w warunkach domowych można to skonfigurować na wiele sposób. I tylko zrozumienie całości i wszystkich wyamagań pozwala wybrać optymalną konfiguracje.  Od każdego tutaj dostajesz szczątkowe porady na podstawie niepełnych informacji. Co zgaduje może budzić frustracje. Stąd powtarzam sugestie, zaprosić na browara kogoś kto Ci to w 2 godziny ogranie zeby działało wszystko.

✌️

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba upraszczając: taka konfiguracja jak Ci zaproponowałem powoduje, że urządzenia z obu sieci "widzą się " nawzajem. A przecież o to chodzi. Nie wiem, jakie tam masz narzędzia do optymalizacji sieci, ale mam wrażenie że na razie to nie ma czego optymalizować. Optymalizacja to może być następny krok. Ale nie dajmy się zwariować. 

Gdyby utrzymanie sieci WiFi w domku jednorodzinnym wymagało tylu zabiegów to ludzie do dziś pisali by na glinianych tabliczkach. I tak jak słusznie napisałeś - raczej nie powinien być to temat pracy doktorskiej :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jak widać sieć działa i wystarczyła moja bardzo ograniczona wiedza i jeden post Maćka by podać prawidłowe rozwiązanie problemu.

Zasięg przed domem poprawił się znacznie - przy teleskopie -55DBm, mesh jest włączony i działa, mam jedną sieć 2.4/5Ghz która sama zarządza dostępem urządzeń.

Bez doktoratu.

 

P.S> o Maciek napisał w tym samym tonie  pierwszy.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, apolkowski napisał:

Czy nie lepiej jest tak skonfigurować ASIAIR żeby łączył się z domową siecią zamiast ustawiać własny AP? Wtedy nie będzie konkurencji w dostępie do kanałów. 

Lepiej. Z różnych względów, choćby wygody.

Nawet tak miałem, ale ponieważ usiłowałem ASIAIR wozić na GTi po WIFI, to był jakiś problem z sieciami, już nie pamiętam. Teraz pudełko siedzi na Avalonie więc powinienem to zmienić.

Swoją droga mam stary routerek WIFI TPLINK TL-WR841N i gdybym go kablem spiął z CHUWI to pewnie poprawił bym siłę sygnału (teraz jest odzyskane połączenie, ale demon szybkości to nigdy nie był).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, apolkowski said:

Czy nie lepiej jest tak skonfigurować ASIAIR żeby łączył się z domową siecią zamiast ustawiać własny AP? Wtedy nie będzie konkurencji w dostępie do kanałów. 

Abstrhujac od innych powodów, to niczego nie zmieni w kwestii "dostępności kanałów". To że stworzysz siec na danym kanale nie rezerwuje kanału ani go specjalnie nie zapycha.  

Sama obecność sieci nie zjada za wiele zasobów radiowych. Dopiero fizyczna transmisja danych zjada te zasoby. Czy się to będzie działo pod jedną nazwą sieci czy pod dwoma, nie zrobi róznicy dla sumarycznej przepustowości. Możesz mieć 15 sieci, i jeśli tylko w ramach jednej  bedze transmisja, to bedzie działać szybko. Problem jest gdy w tych 15 sieciach ktoś nadaje.  Sumaryczna przepustowość jest do podziału wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, kubaman said:

Spokojnie, jak widać sieć działa i wystarczyła moja bardzo ograniczona wiedza i jeden post Maćka by podać prawidłowe rozwiązanie problemu.

Zasięg przed domem poprawił się znacznie - przy teleskopie -55DBm, mesh jest włączony i działa, mam jedną sieć 2.4/5Ghz która sama zarządza dostępem urządzeń.

Bez doktoratu.

 

P.S> o Maciek napisał w tym samym tonie  pierwszy.

Ciesze się że działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie o rozbudowę sieci - gdybym chciał zrobić tak by w kopule i przy wolnostojących kompach poprawić znacząco transfer zwłaszcza w kierunku do domu, to czy przy obu tych lokalizacjach powinienem postawić jakiś AP?

Zakładam że wrzucenie takiego AP jak kilka postów wyżej, zewnętrznego na cały ogród sprawi, że sygnał z domu dotrze wszędzie, ale z powrotem już niekoniecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kubaman napisał:

Mam jeszcze pytanie o rozbudowę sieci - gdybym chciał zrobić tak by w kopule i przy wolnostojących kompach poprawić znacząco transfer zwłaszcza w kierunku do domu, to czy przy obu tych lokalizacjach powinienem postawić jakiś AP?

Zakładam że wrzucenie takiego AP jak kilka postów wyżej, zewnętrznego na cały ogród sprawi, że sygnał z domu dotrze wszędzie, ale z powrotem już niekoniecznie.

Dużo łatwiej wkopać jednak kabel... Po miesiącu trawa zarośnie... Lub po prostu rozkładać go i zwijać na czas sesji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz sytuacji i uparcie realizujesz swój plan, a ja pytam o coś innego.

Tu nie chodzi o rozkopanie ogrodu, choć to też jest problem, ale gdzieś ten kabel trzeba wetknąć. Nie wiem jak Ty ale ja nie mam zamiaru potykać się o naście kabli puszczonych po ziemi w sypialni, dyndających z elewacji itd. Mam dom bez zamkniętych pomieszczeń, nie da się kabla puścić tak by się o niego nie potykać, nie mówiąc już o tym by ich nie było widać. Mam powód dla którego chce mieć wifi i chyba nie muszę się z tego spowiadać. Może ktoś jednak potrafi odpowiedzieć na pytanie zadane? I nawet nie wspominę o tym, że żaden laptop dzisiaj nie ma portów LAN, a właśnie laptopy mam do obsługi sprzętu.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, to nie jest tak że po obu stronach musi być jednakowo mocna karta łączności - bo na pewno nie AP. Termin AP oznacza Access Pont czyli punkt dostępowy do sieci. I taki powinieneś mieć jeden porządny od strony ogrodu.

Natomiast komputery mają z reguły kiepskie anteny WiFi i tu mogę Ci polecić taki gadżet Edimax 7811 - to karta WiFi z anteną 9dB podłączana po USB do komputera. U mnie zwiększyła znacząco możliwość odejścia z komputerem od AP - prawie dwa razy dalej plus jedna ściana dalej.

Wyłączasz podstawową kartę w komputerze, korzystasz z Edimaxa - on zachowuje się tak samo jak wewnętrzna karta. I śmiga.

Tak jak napisałem gdzieś wyżej - w jednym miejscu sieci ( podłączenie kamery AllSky na wysokim maszcie )stosuję także CPE 210 jako kartę WIFi wysokiej czułości - no ale Andrzej narzeka że to tylko 300 Mb/s....

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Nie rozumiesz sytuacji i uparcie realizujesz swój plan, a ja pytam o coś innego.

Tu nie chodzi o rozkopanie ogrodu, choć to też jest problem, ale gdzieś ten kabel trzeba wetknąć. Nie wiem jak Ty ale ja nie mam zamiaru potykać się o naście kabli puszczonych po ziemi w sypialni, dyndających z elewacji itd. Mam dom bez zamkniętych pomieszczeń, nie da się kabla puścić tak by się o niego nie potykać, nie mówiąc już o tym by ich nie było widać. Mam powód dla którego chce mieć wifi i chyba nie muszę się z tego spowiadać. Może ktoś jednak potrafi odpowiedzieć na pytanie zadane? I nawet nie wspominę o tym, że żaden laptop dzisiaj nie ma portów LAN, a właśnie laptopy mam do obsługi sprzętu.

Ja nic nie realizuję... Tłumaczę, że to nie jest takie proste obstawić wszystko wifi, zwłaszcza jak nie ma się dostatecznego przygotowania. Chciałem pomóc. 

 

Podpowiem Ci jak ja rozwiązałem problem kabli u siebie. Bo też miałem podobne problemy. 

U mnie oba routery mieszczą się po różnych stronach domu. U góry mam sufit podwieszany, wyżej strych. Z pomieszczenia na piętrze wrzuciłem kabel przez podwieszany sufit, później przez strych do wentylacji do garażu. 

Tam mam główny router. A na zewnątrz domu kamery. Musiałem z garażu wyjść na zewnątrz. Dzięki temu mam możliwość poprowadzenia kabla na ogród. Na zewnątrz kable mam prowadzone pod podbitką. Każdy ma inne uwarunkowania, takie rozwiązanie może nie dać się zastosować u Ciebie, nie wiem. Powodzenia w każdym razie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze urządzenia które nazywają sie Ovislink AirLive. Poza niewygurowaną ceną wyróżnia je możliowość ustawiania w trybie pracy z mocą nadawczą 2W (u nas jest to 100mW ograniczone ustawowo). To załatwia jeden koniec kijka... zostaje jeszcze kwestia karty sieciowej która równie mocno będzie w stanie nadawać. Ja na tych urządzeniach dawno temu zestawiałem linki, nieudostępniałem konsumnecko z  nich sygnału.  

 

Pozostają jeszcze  urządzenia  klasy UBNT UniFi LongRange ale tu kilka stówek niestety niewystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy są zewnętrzne AP wifi, których nie trzeba podpinać kablem do routera?

Nie znalazłem, a to dosyć zaskakująca koncepcja dla mnie.

By rozszerzyć sieć WIFI na ogród muszę prowadzić kable na zewnątrz domu, jak mam dostępny dobrej jakości sygnał WIFI..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.