Skocz do zawartości

statyw i mocowanie do lidlowskiej lornetki


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie mialem w reku tej lornetki , ale znajoma ma cos takiego i chcialaby miec statyw z żuraiem albo cos podobnego . Jak stosunkowo tanio taki statyw zrobic . Mogę wykorzystać statyw skyluxa . Ma ta lornetka moze fabryczne mocowanie do statywu ? Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do zrobienia tego mocowania wykorzystałem kątownik i płaskownik aluminiowy, wszystko razem "złapane" dwoma nitami. Największy problem może być z śrubą mocującą lornetkę i nakrętką, którą całość przykręca się do statywu. W moim przypadku obie części pochodzą z starego ministatywu do Zenita.

 

Więcej o typie tych gwintów dowiesz się tutaj:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8543

 

Clipboard01.jpg

 

Tak wygląda całość.

 

 

Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na dluzsza mete mocowanie za pomoca aluminiowych nitow bedzie trwale?Mysle ze troche trwalsze bylyby sruby+nakretki z podkladkami sprezynujacymi. Zreszta chyba najlepiej byloby wykonac to z jednego kawalka np. grubej blachy stalowej wygietej w imadle. Ew. w wersji dla leniwych mozna wykorzystac np.katowniki do stelazy pod regipsy.

P.S. Proponuje zwiedzic tez najblizsze zlomowisko, na pewno cos ciekawego w cenie promocyjnej juz tam czeka B) P.S swoja droga fotka rodem z National Geographic wyszla :D

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na dluzsza mete mocowanie za pomoca aluminiowych nitow bedzie trwale? Zreszta chyba najlepiej byloby wykonac to z jednego kawalka np. grubej blachy stalowej wygietej w imadle.

P.S swoja droga fotka rodem z National Geographic wyszla :D

Przyznaję, że zmontowałem to wszystko na szybko w jakieś 45 minut. Materiały to pozostałości po ostatnim remoncie, więc kosz był praktycznie zerowy. Jeżeli chodzi o trwałość nitów to dam znać jak taki układ się sprawuje. Z grubą, stalową blachą jest mały problem: śruba wychodząca z statywu jest bardzo krótka i trudno by było to razem skręcić...

National Geographic? To prawdziwy komplement!!! :lol: To po prostu moja podkładka na biurko...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ja gdy mialem nadmiar lornetek i statywow robilem stopki w nastepujacy sposob:

szukalem w garazu kawalka grubej blachy, 2-3mm, wycinalem odpowiedni ksztalt brzeszczotem lub boszowka, w imadlo ja i robilem w niej dwie dziurki wiertarka. Gdy srubki lub gwinty w lornetkach sa zbyt krotki (plytkie) mozna je zazwyczaj wymontowac i zastapic wlasnymi, ktore bez problemow mozna w jakims zelazniaku zakupic. Tak jak pisal Szymon, koszt zaden, a roboty kilkadziesiat minut. Dosc dluo i intensywnie obserwowalem na tego typu stopkach i niegdy nie bylo problemu z nimi. Jesli ktos ma jeszcze chwilke czasu, to warto je na koniec pomalowac farba antykorozyjna i przed rpzykreceniem lornetki warto dodac do srubki jakies podkladki. Jak sie dobrze przykreci to i 9x63 dobrze sie trzyma. Przy ciezszych lornetkach (np.: 20x60) warto sie potrudzic i zrobic uchwyt lub obejme, bo na stopce strasznie wszystko drga, gdy sie nia poruszy.

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz jest nadzwyczaj prosta przy minimalnym nakladzie pomyslunku, i odrobinie zdolnosci manualnych. Gwint w uchwycie mozna np. przy odrobinie samozaparcia wykonac podobna sruba lub lepiej blachowkretem o zblizonym skoku gwintu. Wiem ze jest to zabieg malo profesjonalny, ale jak ktos ma za daleko do kompetentnego warsztatu to jak w sam raz B)ew. zakup niedrogich narzynek tez nie jest skomplikowany. Konradzie co do "wymiany" gwintow lub co gorsza srubek w lornetkach to nie wiem, w ktorym zelazniaku mozna takowe kupic (od czego mozna zaataptowac?).Pewnie masz jakies dojscia :D Poza tym na zlomie mozna spotkac szeroka (naprawde) game ustrojstw, ktore az sie prosza o zamontowanie jakiejs lornety na nich, i ich konstrukcja determinuje sposob zamontwania takowej. Potem juz tylko inwencja tworcza. :D

 

P.S. Tez chcialbym cierpiec na podobna przypadlosc, tj. nadmiar lornetek...... i tak dalej..... B)

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi gwintami to nie taka lekka sprawa, jak myślicie. Gwinty metryczne i calowe maja inny zarówno profil, jak i skok. I nie mozna wkrecać jednych w drugie.O ile profil w miękkim materiale mozna teoretycznie zmodyfikowac na siłę z niewielkim uszczerbkiem dla wytrzymałości, to różny skok prowadzi ZAWSZE do ścięcia gwintu po odpowiedniej liczbie obrotów. Przy mniejszej taka operacja się uda, ale kosztem poważnego uszkodzenia gwintu i spadku wyutrzymałości, w dłuższym czasie skutkując destrukcją połaczenia. Oznaczenie gwintu w stopkach statywów i gniazdach L-adapterów lornetek to 1/4"-20, czyli średnica gwintu 1/4'' [przeliczcie na milimetry, wyjdzie chyba coś koło 6.4mm], 20 zwojów na cal. Konia z rzedem temu, kto znajdzie pasujący gwint metryczny. Pomysł z blachowkrętami - wszystko zależy od tego, czy znajdziecie takie o pasujacym skoku. Srednicę niby mozna dopasować, ale ze skokiem musi się zgadzać. Dlatego wg. mnie nie ma przeproś - trzeba robić nominalny gwint 1/4' i basta. Wykonanie śruby [gwint zewnętrzny] jest proste, bo można to zrobić nożem na tokarni [jeśli tylko ma odp. biegi] i nie potrzeba narzynki. Gorzej z gwintem wewnetrznym [gniazdo pod śrubę lub nakrętka] -tu juz nie ma rady, konieczny jest odp. gwintownik. Niektóre warsztaty go mają, szczegolnie te które robią cos ze sprzetem foto. Zakup gwintownika specjalnie do jednorazowego wykonania adaptera nie bardzo sie opłaca, to koszt conajmniej 30zł. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup gwintownika specjalnie do jednorazowego wykonania adaptera nie bardzo sie opłaca, to koszt conajmniej 30zł.

Kilka złotych więcej wraz z przesyłką kosztuje gotowy L-adapter w jednym ze sklepów internetowych. Jak na razie to jest najprostsze i w wielu wypadkach najtańsze rozwiązanie.

 

Pozdro

Rad

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka złotych więcej wraz z przesyłką kosztuje gotowy L-adapter w jednym ze sklepów internetowych. Jak na razie to jest najprostsze i w wielu wypadkach najtańsze rozwiązanie.

 

Pozdro

Rad

 

W pełni się z Tobą zgadzam, czasami nie warto za bardzo kombinować. Miałem materiały w domu, tak samo narzędzia i trochę wolnego czasu, więc postanowiłem zrobić to sam. Gdybym musiał kupować jakieś narzędzia, gwintować itp wtedy też bym sie zdecydował na gotowe rozwiązanie...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak, na pewno będzie pasować do wszystkich typowych statywów ze śruba 1/4"-20, czyli tych powszechnie stosowanych. Z tym,że ten adapter uniesie tylko male lornety, 50mm ew. lżejsze 60-tki, nic większego. Pod ta 'lidloskę' 10x50 będzie na pewno wystarczający, sprawdź tylko, czy ma ona gwintowane gniazdo pod zaślepką na osi łączacej połowki lornetki, z przodu oczywiście. Często ta zaślepka ma namalowany symbol statywu fotograficznego. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dawac lepsze obrazy niz z Lidla . Na pewno ma lepsze okulary .

ze zdjecia malo widac , zeby cos powiedziec . tylko 8x30 . To troche za malej srednicy obiektyw ale lepiej sprawdzić co i jak - porownac

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.