Skocz do zawartości

Lampa błyskowa i dyfuzor do aparatu


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wprawdzie nie do końca astronomiczny, ale wiem, że na forum jest trochę osób, które zajmują się również tradycyjną fotografią. Planuję kupić lampę błyskową oraz dyfuzor. Cel - doświetlanie kadrów makro. Robię je głównie w plenerze (raczej z ręki), ale ostatnio sprawiłem sobie modliszkę, więc robię też sporo w domu ze statywu. Posiadam Nikona D810 z astromodem. I mam do Was kilka pytań. Wołam osoby, o których wiem, że zajmują się (makro-) fotografią: @kubaman@Pysiak, @Darek_B.

 

Na moim celowniku znajduje się aktualnie lampa https://godox.pl/product/lampa-blyskowa-godox-ving-v860iii/. Zastanawiam się czy będzie dobrze pracować z aparatem po astro-modzie. Pamiętam, że Michał Kałużny coś wspominał, że przy świetle studyjnym, mody sobie słabo radzą. Do tej pory, przy korzystaniu z wbudowanej lampy, nie zauważyłem tego problemu, ale zapytać nie zaszkodzi. Lampa wybrana w zasadzie "przypadkowo". Używa jej jeden z twórców na Instagramie, których obserwuję i którzy mnie inspirują swoimi (lepszymi niż moje ;)) pracami.

 

Jeśli chodzi o dyfuzor, to aktualnie zastanawiam się nad Pope shield (link1, link2) oraz Cygnus tech (link). Mam wrażenie, że ten drugi ma lepsze opinie, ale jest co najmniej nietypowe, że zamówienie składa się przez prywatną wiadomość na Instagramie.

 

 

Proszę o poradę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Darek_B napisał:

Nic prostszego robisz kilka prób z szarą kartą kodaka i lampą ( ale zwykła biała kartka także wystarczy) i ustawiasz własny balans bieli wg tego wzornika. Jak warunki oświetleniowe są powtarzalne to jedno podejście zupełnie wystarczy.

Balans bieli mam już ustawiony przez Michała w aparacie (pewnie na światło słoneczne), czasem go lekko koryguję w postprodukcji. Ale on wspominał również, że przy niektórych rodzajach oświetlenia, które stosuje się w studio, mod może sprawiać problemy. Zdaje mi się, że nazwał te lampy żarowymi, ale nie pamiętam. Może chodziło o to, że autofocus się potrafi zgubić, no bo przecież temperaturę barwową można sobie samemu ustawić, więc to nie powinno mieć znaczenia. Ciężko mi powiedzieć, wtedy wrzuciłem to w kategorię "jak studio, to mnie nie dotyczy". Ale skoro z dotychczasową lampą nie było problemów, to i z nową chyba też nie.

 

EDIT: @Darek_B: powiedz lepiej, co sądziesz o tej lampie i dyfuzorze ;) :P 

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, holeris napisał:

EDIT: @Darek_B: powiedz lepiej, co sądziesz o tej lampie i dyfuzorze ;) :P 

Nie znam się na makrofotografii a i tej marki nie znałem. Nie wiem czy nie lepsze do makro nie byłyby lampy pierścieniowe zamiast zwykłych łamanych.

Np. takie https://store.godox.eu/pl/75-makro

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darek_B napisał:

Nie znam się na makrofotografii a i tej marki nie znałem. Nie wiem czy nie lepsze do makro nie byłyby lampy pierścieniowe zamiast zwykłych łamanych.

Np. takie https://store.godox.eu/pl/75-makro

Te rozwiązania pierścieniowe też widziałem i rozważałem. Trochę brakuje mi doświadczenia, więc ciężko mi ocenić, co będzie lepsze. Większość zdjęć, które widziałem i uznałem, że takie też chcę robić, powstawało z użyciem dyfuzorów. One dodatkowo zmiękczają i rozpraszają światło, co wydaje się być dodatkową zaletą.

 

Jeden z twórców, którego zdjęcia mi się podobają: https://www.instagram.com/macroflodzl/

Oraz przykładowe zastosowanie dyfuzora w terenie: https://www.instagram.com/p/ClVyrFVLZXf/

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa pierścieniowa ta ostrzejsze światło. Ogólnie zasada jest taka, że im większe źródło światła tym mniej ostre, delikatniejsze, przyjemniejsze do odbioru. Przy czym nie jest ważny rozmiar palnika a modyfikatora. 

Do makro fotografii w 90% przypadków będziesz używać tylko trybu manualnego więc nie potrzebujesz jakiś super bajerów w lampie. Lepiej kupić tańszą lampę a więcej modyfikatorów! 

Da Ci to wiecem możliwości dopasowania światła zarówno w terenie jak i w prostym domowym studio. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie też się sprawdzają kuliste klosze do lamp ogrodowych jako dyfuzor. Widziałem jakiś czas temu gdzieś w czeluściach internetu. Ja osobiście doświetlam bez dyfuzora ale trzymając lampę w 2 ręce i wyzwalam radiowo. Lepsza kontrola niż lampa na aparacie.  Dla przykładu skakun:

DA507CF2-8DA0-4197-87A7-B42B4421E9AD.thumb.jpeg.400105803a52e4ca08c223ff24e6f4b6.jpeg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zostałem wywołany do tablicy, więc też może coś napiszę. Tak jak wspomnieli koledzy wcześniej, światło w makro to głównie manual, więc nie ma co szaleć z super inteligentnymi lampami. Ja swoje zdjęcia  robię z lampą pierścieniową Viltrox JY-670 Ring, przy zdjęciach "ogrodowych" nie używam żadnego dyfuzora i wszystko robię z ręki bez statywu, ale korci mnie pobawić się w zdjęcia stakowane w terenie, może w najbliższym sezonie spróbuję. Na YT jest kanał człowieka, który trochę poeksperymentował z różnymi dyfuzorami i bardzo fajnie to opisał, warto obejrzeć - to jest link do tego kanału. A co do aparatu z astro modem, to będziesz musiał korygować WB w post produkcji, inaczej się nie da. Przy fotografowaniu przez obiektywy mikroskopowe to już jest trochę zabawy ze światłem, szczególnie, jak są duże powiększenia - temat rzeka i rozwiązań jest tyle ilu fotografów.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.