Skocz do zawartości

Bootydy VI (czerwcowe) - już czas!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Cytyjąc za www.spaceweather.com to spodziewane maksimum miało nastąpić w piątek 27, o godz 19:30 UT, ale nie nastapiło.... ;D

Prognozy nie przewidują opóźnienia maksimum, czyżby więc w tym roku wyjątkowo słaba aktywność ?

 

Oczywiscie, kto może niech jednak patrzy i liczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja moi mili spędziłem wczoraj na obserwacji około połtorej godziny i widziałem tylko jednego Bootyda ! Dość jasny (0,5 ~ 1) wyleciał prawie dokładnie z centrum radiantu i to wzasadzie na tyle.... ! To było około 0:05.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem w Wiadomościach TV była podana informacja o spodziewanym deszczu meteorów z gwiazdozbioru Wolarza. Z tego co pamiętam miał być widoczny między innymi w Europie Płd-Wsch, więc wnioskuję, że jego maksimum miało wypaść u nas jeszcze przed zachodem Słońca. Ja niestety nie znam szczegółów, niech się wypowiedzą spece od meteorów.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deszczu nie bylo (przynajmniej meteorow, bo zwykly to gdzieniedzie był).

W ogole mowienie o deszczu to przesada. Mysle, ze aktywnosc na poziomie

ZHR=100 jest tym czym maksymalnie moga popisac sie Bootydy. Tak bylo

na poczatku XX w i w roku 1998. Mozna wiec to nazwac co najwyzej wybuchem aktywnosci. Wiecej szans na taki wybuch modelarze daja w przyszlym roku.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamietam takiej godzinki, podczas ktorej mialem jednego meteora.

Przed 30 minutami skonczylem wlasnie godzinna sesyjke. Jasna noc,

zadnego duzego roju, a meteorow 11 sztuk. U mnie srednia to 10-15

sztuk na godzine, jak nie ma nic duzego. Poznym latem i jesienia,

kiedy sporadykow duzo, mozna zobaczyc i 20-30 na godzine samych

sporadycznych.

 

Nie bede wspominal o maksimum Kwadrantyd, Perseid, Geminid czy Leonid.

Nikt mi nie powie, ze taka sesyjka z maksimum duzego roju jest mniej ciekawa

niz przekonanie sie, ze jedna gwiazdka jest jasniejsza od drugiej :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko w astronomii amatorskiej jest ciekawe ;D, choć ja z uporem maniaka będę twierdził, że ......(opis pod zdjęciem :D )

 

To oczywiście żart, chociaż uważam, że dobrze wybrać sobie jakąś dziedzinę amatorskiej astronomii obserwacyjnej i w niej sie specjalizować i słuzyć potem pomocą innym :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Te pomarańczowe i czerwonawe, wolne to raczej Bootydy a te wolne i białe lub niebieskawe to raczej coś z Cygnusa lub Herkulesa, chyba 2 lub 3 lata temu widziałem taki pęczek 5 sztuk w Herkulesie w czasie poniżej 3 sekund, wszystkie jakby z jednego punktu i o jasnosci jakieś 2 mag, wolne i skrzące blisko radiantu bardzo podobne do wolnych tylko Kappa czy Hi Cygnidów, tego już nie pamiętam ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z soboty na niedziele byłem w miejscowosci Urle 50 km od Warszawy. Zobaczyłem 3 meteory z czego jeden mnie zaszokował, najwiekszy jaki widzialem, pod koniec błysku wyglądał jak gruba kometa z ogonem na zdjeciu. kolor biały, lekko niebieskawy. w gw. Wolarza.

W łabedziu była widoczna gołym okiem poświata Drogi Mlecznej. Podobno w Europie Zach. coraz trudniej to zobaczyć. Nie ma to jak ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pomarańczowe i czerwonawe, wolne to raczej Bootydy a te wolne i białe lub niebieskawe to raczej coś z Cygnusa lub Herkulesa,

 

No dobra tylko gdzie Łabędź, a gdzie Wolarz jak stoje i patrzę na Łabędzia to Wolarza mam za plecami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Panowie :)

Odkryliscie roj, ktory nazywa sie zenit :) Szum meteorow sporadycznych

jest na tyle duzy, ze kazde miejsce na sferze niebieskiej jest scharakteryzowane

ZHRami na poziomie 3. Jak sie uwzgledni wysokosc radiantu nad horyzontem,

to wychodzi (zgodnie z zasadmi geometrii), ze cos znajdujace sie blisko zenitu

daje najwieksze liczby godzinne.

 

Aby stwierdzic, ze odkryliscie nowy roj trzeba przeprowadzic obserwacje ze

szkicowaniem tras meteorow na mapie i ocenami predkosci zjawisk (najlepiej

w stopniach na sekunde, lub w skali od 0 do 6, gdzie 0 to zjawisko stacjionarne, 1 b. wolne itd., 5 -bardzo szybkie i 6 ekstremalnie szybkie.

 

Meteory sporadyczne umieja zastawiac wiele pulapek. Zachecam do poczytania "Cyrqlarza" no. 162 na stronie PKiM: www.pkim.org (tekst

o Taurydach wrzesniowych)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby stwierdzic, ze odkryliscie nowy roj trzeba przeprowadzic obserwacje ze

szkicowaniem tras meteorow na mapie i ocenami predkosci zjawisk (najlepiej

w stopniach na sekunde, lub w skali od 0 do 6, gdzie 0 to zjawisko stacjionarne, 1 b. wolne itd., 5 -bardzo szybkie i 6 ekstremalnie szybkie.

 

No tak tylko te meteory obserwowłem przy okazji i specjalnych notatek nie robiłem. Faktem jest, że jak na krótkie 2 godzinne obserwacje to meteorów było stosunkowo dużo. Pierwszy raz zdarzyło mi sie, że jeden przeleciał w polu widzenia okularu teleskopowego i był tak jasny, że mnie oślepił na jakiś czas :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachecam w takim wypadku do wykonywania teleskopowych obserwacji

meteorow. To fajna zabawa. Na naszej stronie www.pkim.org umiescilismy

wlasnie poradnik do tego typu obserwacji.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z soboty na niedziele widzieliśmy w Kolbudach parę meteorów w przerwach między teleskopowymi obserwacjami: dwa szybkie i słabe od strony Wolarza i jeden wolny jasny (zielonkawy), który zostawił wyraźną smugę, lecący od strony Lutni.

 

Pozdrawiam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obserwowałem Wieszaczek C399 i gw. Strzała, to jeden tez mi pzreleciał w polu widzenia lornetki 20x60 i był jak piorun. Przestraszyłem się troche. Może to i prawda z tymi Zenitalnymi, ale z pewnościa wszystko leciało z Łabedzia oprócz tej racy horyzontalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 7 do 13 lipca mozna obserwować Pegazydy.

 

Ano mozna. One sa bardzo szybkie i mozna na nie polowac w drugiej polowie

nocy. Naprawde zachecam Was do wykonania jakiejs wartosciowej

obserwacji. Mozecie popatrzec sie w Wieszaczek przez 30-40 minut

i przy okazji naszkicowac wszystkie meteory, ktore pojawia Wam sie

w polu. Mapka najlepiej z Uranometrii, Milenium Sky Atlas lub Guide'a.

Trzeba ocenic zasieg przez instrument i golym okiem. I to tyle.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.