Skocz do zawartości

Problem z celowaniem montażu


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

nagle i bez uprzedzenia zrobiło mi się coś takiego.

Celuję sobie w obiekt w planetarium i wykonuję obrót monta, a on zawsze strzela o jakiś offset (zazwyczaj wyżej w DEC).

Robię plate solve, rozwiązanie jest znajdywane, ale korekta nie wraca na właściwe miejsce. Skutkiem czego plate solve jedzie z korektami w nieskończoność.

 

Stało się to z dnia na dzień, bez majstrowania w jakiś ustawieniach. Działało i przestało.

Myślałem, ze może nie działa mi obrót w dec, ale nie, działa, telep się poprawnie zachowuje. Wydaje mi się, jeszcze, że błąd ustawienia jest tym większy im dalej od zenitu, w zenicie trafia celnie.

Obstawiam jakiś problem z ASCOMEM. Montaż to ASA DDM60, CDC i NINA.

Obawiam się, że czeka mnie przeinstalowanie całego lapka, ale zanim się za to zabiorę pytam, bo może ktoś ma jakieś doświadczenia tego typu.

 

Przykład:

zaznaczone miejsce gdzie miał się przesunąć i pozycjka telepa po zakończeniu manewru:

image.png.0185c3b35686c796ac9ef6d4d18650bd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kubaman napisał:

tak, kombinowałem już

niestety ciągle to samo

myślałem, że może epoka się nie zgadza, ale nawet jak spod drivera go wysyłam na M42 to jest tak samo

Napisz do ASA, może połączą się zdalnie i pewnie w 5min będą wiedzieć gdzie leży  problem. 

Lub na forum ASA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa! Może być jeszcze jedna rzecz : czy łączysz się w CDC i programie do akwizycji bezpośrednio z montażem ( z Astrooptic Server Telescope ) czy używasz POTH ? 

 

Mi też np działał dithering przez dlugi czas i przestał, zainstalowałem POTH i działa dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następcą POTH jest chyba Device Hub. 

Jeśli ustawienia :

- daty/godziny (zmiana roku)

- lokalizacji

- epoki

są poprawne i poprawna jest synchronizacja z jakąś gwiazdą, to może błędne są dane Home Position?

Czy robiłeś synchronizację w Sequence? Działała? 

 

image.png.25f4de531e26109c8830c6520cf6d6c6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest to możliwe u Ciebie, ale może ktoś lub coś, popsuło Ci ustawienie na polarną,

Ja miałem podobny efekt jak pokręciłem położenie polarnej względem bieguna niebieskiego.

Im dalej od zenitu tym większy błąd w celowaniu w obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Sprawdzałeś jak ma poustawiane limity, w tym ile nad horyzontem może działać?

No właśnie.

Sprawdź dokładnie wszystkie zakładki w Autoslew, to może być głupota w stylu zmiany typu montażu z eq na az. Nie wiem czy tam coś takiego jest, ale warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, montaż to tylko silniki i sterowniki do nich. Jak jeździ we wszystkich kierunkach to tam się nie ma co popsuć. Wyjątek od tego to złe wyważenie, złe zasilanie lub... uszkodzone łożyska. I ten ostatni punkt budzi moje obawy w związku ze sposobem przechowywania Twojego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.