Skocz do zawartości

Canon 550D + Samyang 135 2,0 problemy?!


Michał Z.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam dwa pytania odnośnie mojego setupu.

 

1. Tak sobie sprawiłem Samyanga (drogą zakupu) i podłączyłam do Canona 550D i  taki piękny obraz na nieskończoności mam:

Piękna koniunkcja Księżyca z Marsem. Jak ktoś ma dobry luk, to plejady chyba też się załapały. Taki śmiech przez łzy.

 

image.thumb.jpeg.252301246881d408b18b617847c83e67.jpeg

 

Pytanie: Coś skopałem? Czy Canony z Samyangiem tak miewają? Czy może obiektyw jest do d..y?

 

2. Mam do guidingu ASI 120mm-s i lunetkę z szukacza 135mm gdzieś ogniskowa.

Czy komuś udaje się takim zestawem ustawić polarną w SharpCapie?

Apka gwiazdy widzi ale nie rozwiązuje PalteSolva.

Gdzieś trzeba ogniskową wpisać czy inne czary?

 

Pomocy! Panie i Panowie.

Pierwsza pogoda żyleta a ja się musiałem poddać.

 

Michał 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Michał Z. napisał:

1. Tak sobie sprawiłem Samyanga (drogą zakupu) i podłączyłam do Canona 550D i  taki piękny obraz na nieskończoności mam:

Ostrość na gwiazdach nie jest przy pokrętle rozkręconym na maksa (na "nieskończoność"). Musisz ręcznie ustawić ostrość np. oglądając wielkość gwiazd w live view lub za pomocą maski bahtinova

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś jakiś filtr nakręcony na ten obiektyw?

Zdjęcie wydaje się prześwietlone, ale pytanie skąd ten odblask?

Podobne efekty mogą powstać przy odbiciu świata na jakichś dodatkowych płaszczyznach jak np filtry czy zdjęcie robione przez szybę okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw tylko że z Canonem 700D, nigdy nic takiego mi sie nie zrobiło. Wybierz tryb manualny M, zmniejsz czas naświetlania do minimum, spójrz na LV i spróbuj wyostrzyć na księżycu. Daj na maksa na nieskończonośc i powoli cofaj. Powinno sie udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon modowany? Jeśli masz usunięty oryginalny filtr IR-Cut i nie zastąpiłeś go takim do astronomii (np clip-in lub Baader BCF), to nie masz obcinanej podczerwieni co dodatkowo będzie sprawiało problemy z ostrzeniem, mogą pojawiać się czerwone obwódki wokół gwiazd. Dodatkowo, głęboka podczerwień ogniskuje się poza płaszczyzną matrycy co może powodować rozmycie szczegółów. 

Druga sprawa, to jeśli masz modyfikowanego Canona, czyli wyjęty filtr o grubości około 1mm, to bez niego możesz mieć problem z ostrzeniem obiektywami, jeśli nie mają odpowiedniego zapasu poza nieskończonością. Szkło filtru wydłuża tor optyczny o 1/3 swej grubości, więc może Ci brakować 0.33mm backfocusu. Samyang ma możliwość delikatnej korekty backfocusu, należy zdjąć pierścień ostrzenia i są tam śrubki, które pozwalają go trochę przeostrzyć w dal. 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sidiouss napisał:

Canon modowany? Jeśli masz usunięty oryginalny filtr IR-Cut i nie zastąpiłeś go takim do astronomii (np clip-in lub Baader BCF), to nie masz obcinanej podczerwieni co dodatkowo będzie sprawiało problemy z ostrzeniem, mogą pojawiać się czerwone obwódki wokół gwiazd. Dodatkowo, głęboka podczerwień ogniskuje się poza płaszczyzną matrycy co może powodować rozmycie szczegółów. 

Druga sprawa, to jeśli masz modyfikowanego Canona, czyli wyjęty filtr o grubości około 1mm, to bez niego możesz mieć problem z ostrzeniem obiektywami, jeśli nie mają odpowiedniego zapasu poza nieskończonością. Szkło filtru wydłuża tor optyczny o 1/3 swej grubości, więc może Ci brakować 0.33mm backfocusu. Samyang ma możliwość delikatnej korekty backfocusu, należy zdjąć pierścień ostrzenia i są tam śrubki, które pozwalają go trochę przeostrzyć w dal. 

 

Czy Astronomic CLS-CCD poprawi sytuację z obwódkami i czy też może pomóc z ostrzeniem?

 

Widziałem właśnie filmik jak kolo poprawia nieskończoność w Samyangu. Miałem nadzieję, że mnie to nie dotyczy?

 

Czy te problemy z ostrzeniem są zależne od modelu aparatu, czy raczej częsta przypadłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michał Z. napisał:

 

Czy Astronomic CLS-CCD poprawi sytuację z obwódkami i czy też może pomóc z ostrzeniem?

 

Widziałem właśnie filmik jak kolo poprawia nieskończoność w Samyangu. Miałem nadzieję, że mnie to nie dotyczy?

 

Czy te problemy z ostrzeniem są zależne od modelu aparatu, czy raczej częsta przypadłość?

Ad 1. Jeśli ten Astronomik obcina podczerwień, to tak - możesz sprawdzić włączając liveview aparatu i kierując pilot od tv w stronę aparatu - bez filtru będzie widać podczerwień a z filtrem obcinającym podczerwień nie będzie jej widać lub będzie stłumiona. 

Ad 2. Znam ten filmik i tak, dotyczy i Ciebie w tej chwili ;) problemy z ostrzeniem będą dotyczyć każdego modowanego aparatu, ponieważ usunięcie oryginalnego filtru jak pisałem wyżej zmienia odległość ostrzenia - ostrość jest "przed" płaszczyzną matrycy i tylko dodatkowe szkło optyczne (taka sama grubość lub większa) lub korekta obiektywu może temu zapobiec. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.