Skocz do zawartości

Kolimator laserowy GSO - problem z laserem


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam problem z kolimatorem laserowym GSO. Kupiłem go niedawno jako "gratis" do innego sprzętu (zdjęcie poglądowe, wieczorem postaram się dodać zdjęcie jak wygląda problem). Problem polega chyba na "rozfokusofanym" laserze. Objawia się to tym, że laser daje obraz nie w postaci punktu ale rozmytego okręgu. Problem ten jest widoczny nawet jak kolimator jest w odległości kilkudziesięciu cm od ściany. Co może być przyczyną i najważniejsze czy da się to naprawić? Nie sądzę, że można to zniwelować śrubkami kolimacyjnymi. Na kolimatorze jest jeszcze jedna większa śruba imbusowa ale nie wiem do czego służy. Pozdrawiam :)

IMG_20221001_194623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że wiązka laserowa nie trafia dobrze w otwór w aluminiowej "zatyczce" ściętej pod kątem 45*.

 

W takim razie najpierw sprawdź dokręcenie tej większej śruby imbusowej, która trzyma tę zatyczkę.

Jak to nie pomaga, to próbuj korygować śrubami kolimacyjnymi.

Jeśli się nie uda, możesz rozebrać dziada i spróbować obrócić gumowy oring w którym siedzi rurka z laserem (druga strona rurki jest podparta śrubami kolimacyjnymi).
Może ten oring jest jakoś asymetryczny.

Jeśli ten oring jest symetryczny, to może laser w rurce jest asymetryczny, i wtedy pewnie próbowałbym korygować zewnętrzną średnicę oringu na papierze ściernym.

Albo rozwierciłbym otwór w tej aluminiowej zatyczce.

 

Po korekcie plamki lasera musisz ten kolimator skolimować.

Obracasz go w lekko poluzowanym wyciągu lub redukcji (koniecznie z klamping-ringiem), dociskasz delikatnie kołnierz kolimatora do czoła wyciągu/redukcji, i regulujesz śrubami kolimacyjnymi tak, żeby znikły kółka kręcone przez plamkę lasera.

Dużą dokładność kolimacji można uzyskać wsadzając kolimator w redukcję 2"/1.25" zakręconą w imadle i rzutując wiązkę na odległą ścianę.

Pamiętaj, że aby wkręcić jedną śrubę to wcześniej musisz poluzować dwie pozostałe.

Taka kolimacja jest niestety procedurą mocno iteracyjną i wymaga trochę cierpliwości.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareg musiałem wydobyć laser z rurki w której jest zamontowany. Okazało się, że przed laserem jest soczewka która skupia jego światło. Przed nią znajduje się nakrętka a między nakrętka a soczewką sprężynka. Wkręcając/wykręcając nakrętkę reguluje się odległość soczewki od lasera i tym samym skupienie wiązki. Wystarczyło nieco ją tylko wkręcić i już jest git. O wiele więcej kłopotu sprawiła mi kolimacja ale jako tako udało się i to ogarnąć. 

 

Szkoda tylko, że nie zrobiłem zdjęć wnętrza kolimatora dla potomności. 

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.