Skocz do zawartości

C/2022 E3 (ZTF) - pierwsze światło kolorowe


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Antoni napisał(a):
 
 
 
 

Gratuluję, ładnie udało Ci się to wszystko poskładać. Ja mam kilka komet do obróbki i chyba tego nie zrobię bo nie wiem jak zabrać się za to. Próbowałem według opisu Macka ale pozostają kreski po gwiazdach, może nie do końca wiem co zrobić.

Widzę, że nie jestem jedyny... również chętnie zrobiłbym zdjęcie tej komety, też mam chyba staaare zalgłe klatki jakiejś komety, ale co bym nie robił - nie potrafię tego złożyć. Pojechana kometa zupełnie rozmazana na skutek jej ruchu mi wychodzi albo kreski z gwiazdki... @diver jak znajdziesz chwilkę podziel się z nami jak to złożyłeś? :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zastanawia mnie tylko ten kolor warkocza... hm... lekko niestandardowy....

 

Bo ta kometa jest lekko niestandardowa. ;)

A tak bardziej serio, to po prostu tak wyszło. Zdjąłem tyle zielonego, żeby gwiazdy miały w miarę sensowne kolory. Kometę i gwiazdy saturowałem kolorami jednocześnie. A jaką Maciej masz sugestię w sprawie koloru warkocza, tzn. jaki kolor Twoim zdaniem powinien być koloru?

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2023 o 17:39, Krzysiek Gaudy napisał(a):

@diver jak znajdziesz chwilkę podziel się z nami jak to złożyłeś? :)

 

Odrobinę pisałem o tym w swoim poprzednim materiale, dotyczącym tej komety. Poniżej pokrótce o metodzie, którą zastosowałem (cała obróbka w PIX).

***OBRÓBKA MATERIAŁU LINEARNEGO

1. Zrobiłem normalnego stacka w WBPS (Weighted Batch Processing Script) ze wszystkich 70 klatek. Samego zintegrowanego stacka nie wykorzystałem, a do dalszej obróbki wziąłem klatki skalibrowane, zdebayeryzowane i zarejestrowane (_c_d_r).

2. Za pomocą StarXTerminator rozbiłem metodą wsadową (co trwało ok. 5 godzin) wszystkie klatki _c_d_r na starless i stars (z wyłączoną opcją Large overlap).

3. Klatki starless (z kometą) wyrównałem przy pomocy CometAlignment.

4. Wyrównane klatki z kometą zintegrowałem przy pomocy ImageIntagration (average, no normalization, no rejection). Być może gdybym zastosował w integracji metodę "Median" (jak sugeruje @Gość na chwilę, miałbym lepszy efekt), ale nie próbowałem. Zrobiłem stosownego cropa (2400x2550) i otrzymałem stacka "comet".

5. Klatki stars zintegrowałem również przy pomocy ImageIntagration (average, no normalization, no rejection). Zrobiłem stosownego cropa (2400x2550) i otrzymałem stacka "stars".

6. Zarówno "comet" jak i "stars" rozbiłem na kolory, wykonałem na nich DynamicBackgroundExtraction i ponownie złożyłem w SHO_AIP.

7. Ponieważ na stacku "comet" zostały smugi po słabych gwiazdach, jeszcze raz użyłem StarXTerminator, tym razem z zaznaczoną opcją "Large overlap". Ten zabieg z znacznym stopniu (nie całkowicie) wyeliminował mi smugi.

8. W PixelMath złożyłem prosto "comet" i "stars" (comet+ stars).

9. Zrobiłem kilka drobnych zabiegów estetycznych (neutralizacja hot i cold pixeli).

***KONIEC OBRÓBKI MATERIAŁU LINEARNEGO

Działania (z grubsza) na materiale nielineranym.

10. Ręczne wyciągniecie histogramu (STF na tym materiale był zbyt brutalny).

11. Lekkie odszumienie w NoiseXTerminator.

11. Praca na krzywych (kontrast i kolory na CurvesTransformation).

12. HDR i BackgroundNeutralization.

 

Na etapie obróbki linearnej zrobiłem kilka różnych integracji gwiazd i różne komety, z których powstało kilka różnych kombinacji. Wydaje mi się, że wybrałem najlepszą kombinację. ;)

Zasadniczą ideę i metodę obróbki i składania materiału linearnego zaczerpnąłem z tutoriala Adama Block'a.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Antoni, @Gość na chwilę, właśnie zrobiłem integrację (p. 4 mojego workflow) komety metodą "Median" i przyznaję, że (chyba) daje ona lepszy efekt niż "Average". Dzięki Maciej za sugestię. :)

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał(a):

 

Bo ta kometa jest lekko niestandardowa. ;)

A tak bardziej serio, to po prostu tak wyszło. Zdjąłem tyle zielonego, żeby gwiazdy miały w miarę sensowne kolory. Kometę i gwiazdy saturowałem kolorami jednocześnie. A jaką Maciej masz sugestię w sprawie koloru warkocza, tzn. jaki kolor Twoim zdaniem powinien być koloru?

 

Eeee tam, kometa jest jak najbardziej standardowa...

Pozwoliłem sobie na takie sformułowanie, bo obejrzałem setki zdjęć komet i sam zrobiłem kilkadziesiąt i nie spotkałem takiego kolorku :) Ja myślę że to efekt działania krzywymi indywidualnie na kolorach, czego ja nigdy nie robię, bo to grozi zachwianiem kolorystyki obiektu.

Trzeba stosować median bo to algorytm, który najlepiej usuwa różnice pomiędzy klatkami a przecież o to chodzi.

Paradoksalnie najtrudniejsze wcale nie jest usuwanie gwiazd z obrazka komety a usuwanie komety z obrazu gwiazd. :)

Dla mnie okno widzialności tej komety spod dobrego nieba otwiera się po 25 stycznia i mam nadzieję na jedną pogodna noc.

Trzeba polować na okazję, bo poprzednia szansa na dobre fotki była dla mnie w maju 2017 roku. Pomijam Neowise, bo była zbyt nisko na pólnocy.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Trzeba stosować median bo to algorytm, który najlepiej usuwa różnice pomiędzy klatkami a przecież o to chodzi.

 

Dorzucam wersję zintegrowaną w medianie i odrobinę mniej wyciągniętą. Wydaje mi się, że tło jest nieco lepsze. Nieco spokojniej potraktowałem też kolory komety (nie robiłem żadnej selektywnej saturacji kolorów). Co powiesz Maciej na tę kolorystykę?

 

C_2022_E3_ZTF_f3_2000_1500.thumb.jpg.a384936886905bb21274c1edad798175.jpg

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.