Skocz do zawartości

Optisan star 700/76 i jazaplacilem za niego


Gość damian24

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, SORTIS napisał:

 Księżyc w miarę ostry z samą soczewką 20mm. Z dokładką BARLOWx2 i soczewką 20mm potrzeba cierpliwości by w miarę wyostrzyć obraz.

Taką "soczewkę" nazywamy okularem (który w tym wypadku składa się z 3 lub 4 soczewek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz miec dobry, tani i niekłopotliwy teleskop  to kup długi refraktor achromatyczny, nawet jeszcze dłuzszy niz ten, którego zalinkowałeś (chociaż ma on juz dobry stosunek srednicy do długości ). Ja bym kupił bez wahania tego http://www.astroshop.pl/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356. lub jeszcze lepiej tego http://www.astrokrak.pl/tuby-optyczne-ota/3377-teleskop-bresser-messier-ar-102-102-1350-ota.html

Ten krótki refraktor 80/400 nie nadaje się ! do duzych powiekszeń, a takie sa potrzebne np. na Ksiezyc i planety . On jest do oglądania (a właściwie dostrzegania) obiektów mgławicowych oraz przeglądu nieba przy małych powiększeniach, niejako zastępuje lornetkę.

Założe sie o wszystko, ze nowicjusz na pewno pierwsze co zrobi po zakupie nowego teleskopu, to spojrzy na Księżyc, a potem Jowisza lub Saturna i ... będzie wieeelkie rozczarowanie jeśli kupi krótki refraktorek achromatyczny.

 

Kazdy teleskop ma jakąś tam światłosiłę - ten parametr f/5;  f/10;  f/15  itd.. Poniżej jest tabelka dotycząca refraktorów achromatycznych - na górze masz właśnie te "f" iles tam, po lewej srednice teleskopów. Zielone pola oznaczaja teleskopy bez widocznych aberracji (przede wszystkim chromatycznej), dzieki czemu mozesz uzyskiwac w nich bardzo duze powiekszenia rzędu 2xD dla zielonych pól i 2,5xD dla ciemnozielonych pól (D to śerednica soczewki w mm).

ramkax.jpg.c220d64135437d8d9e996dd01460d8d8.jpg

 

Dla dociekliwyych - to jest nieco inna tabelka niz ta obiegowa w internecie - ta jest bardziej dokładna w obliczeniach :)

Edytowane przez JSC
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam dylemat typowo "świąteczny". Czyli prezent. Chodzi o ten model : https://www.gumtree.com/p/telescopes/jessops-telescope-ta1100-102-reflecting-scope/1254066447 .

Wart uwagi? 

Z teleskopami nie mam żadnego doświadczenia. Skusiła mnie "wielkość lustra", bo jak wyczytałem czym większe tym lepsze.

Edytowane przez Dicentis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to coś mi tu nie gra w proporcjach z tą ponad metrową tubą. To jest pewnie 55cm z wbudowanym barlowem... Obstawiam, ze gniot jakich mało.

Zresztą pewnie kolejna reklama. lub pozycjonowanie produktu ;)

 

Co do "wielkości lustra" - trudno znaleźć mniejsze - no jedynie ten z tutejszego tematu jest mniejszy :D

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Snejk napisał:

Metrowa tuba i taki rozstaw nóg statywu? Przecież cały zestaw będzie drgał jak kamerton...

Chyba ktoś to źle zmontował albo, co gorsza, źle wyprodukował. Może nogi są odwrócone do góry nogami. Gdyby tacka była wyżej, to rozstaw byłby prawidłowy.

Stawiam na spartoloną produkcję. Może w chińskiej fabryce ktoś miał problem z odczytaniem schematu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za w miarę precyzyjne odpowiedzi. Link z pierwszego mojego posta jest orientacyjny. Ogłoszenie znalazłem na olx za 200zł. Jest to używany sprzęt.  Na tamtym zdjęciu (tego co kupuje) faktycznie statyw jest szerzej rozstawiony.  Nogi składają się z 3 elementów, a nie jednego ( i jakiś kawałek). Pytanie czy na początek się nada. Chodzi mi o podstawowe obserwacje typu księżyc, itp. 

Edytowane przez Dicentis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz Ci odpowiedzieli, ze jest duze ryzyko, że się nie za bardzo nada. Takie Newtony z wbudowanym Barlowem mają zwykle złe opinie, a ten chyba tak właśnie ma. Trudno powiedzieć jesli sie tego na oczy nie widziało - trzeba zapytać użytkowników, ale skoro do tej pory nie znalazł sie tu uzytkownik takiego teleskopu, to pewnie juz sie nie znajdzie. Możesz tylko zaryzykowć jeśli sie na niego nastawiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najogólniej mówiąc obraz może być rozmazany, nieostry, szczególmnie przy krawędziach. Poczytaj opinie w necie na forach. Tutaj np. jest napisane co to takiego ten Barlow i dlaczego wbudowuja go niekiedy  w wyciag budżetowych Newtonów

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszedł. Ogólnie mówiąc ...  MEEEEEEEEEEEEEEEGGGGGAAAAA =D . Przy (wybaczcie łopatologiczne nazewnictwo) soczewce 20mm gwiazdy widać setka zeto. Przy 12.5mm pojawiają się problemy z ostrością ( brudne lustro i soczewki, ale o tym za chwile). Przy 6mm widać dość ładnie, ale trzeba dobrze wzrok skupić żeby był ostry obraz. Kwestia tez tego, że mieszkam na blokowisku i sporo lamp wokół. 

Co do konstrukcji nie ma tragedii, ale mogło by być lepiej. Całość stoi stabilnie (w końcu 12kg). Przeciw waga całkowicie uzasadniona. Sporo pomaga w precyzyjnym strojeniu sprzętu.  Do poprawy całość odpowiadającą za montowanie soczewek, ostrość, itd. Sporo luzów i miękkiego plastiku. Lekkie dotknięcie powoduje przesunięcie chwilowe prawie do samej krawędzi obrazu. W skali spodziewałem sie/jest daje 8/10. Teleskop wart swojej ceny. Nawet sklepowej. 

Co do lustra i soczewek. Czym to najlepiej wyczyścić? Gdzieś na YT widziałem jak gość (bodajże Astrofaza) mył lustro czystym płynem do naczyń. Mam w zanadrzu specjalny płyn do okularów, ekranów, itp. Sprawdza się dobrze do w.w. wiec pytanie czy i tu się nada. Proszę o poradę z podziałem na lustro i soczewki.

Edytowane przez Dicentis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dicentis napisał:

Co do lustra i soczewek. Czym to najlepiej wyczyścić? Gdzieś na YT widziałem jak gość (bodajże Astrofaza) mył lustro czystym płynem do naczyń. Mam w zanadrzu specjalny płyn do okularów, ekranów, itp. Sprawdza się dobrze do w.w. wiec pytanie czy i tu się nada. Proszę o poradę z podziałem na lustro i soczewki.

Nie czyścić!
Lustro, nawet po dwóch, trzech latach użytkowania nie wymaga mycia, bo pyłki jakie mogą się tam osadzić w takim czasie w żadnym stopniu nie wpływają na obraz! Myć tylko wtedy, jak zabrudzenia zlegną całą warstwą na lustrze.
Soczewek też bym nie czyścił. W tej klasie jakościowej będą pewnie z plastiku. Porysujesz, zmatowisz i będą do wyrzucenia. W zasadzie są do wyrzucenia i tak. To słabe plastiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teleskop Newtona, to może w ogóle trzeba go na początek skolimować? Wyciąg - spróbować dokręcić śrubeczki od spodu tych pokręteł do ustawiania ostrości.

Okulary to te standardowe "HR" i HF" ? To jakies Ramsdeny i Hygensy (niestety zapomniałem dokładnie jakie znaczenie mają te skróty - może ktos rozszyfruje?, bo będzie mnie męczyło cały dzień ;) ). Jeśli mają plastkiowe soczewki, to faktycznie trudno cos polecic do czyszczenia - duże ryzyko, ze sie zmatowią, jak pisze powyżej wimmer. Trzeba by było dokupić jakiś lepszy okular (ale bez irytacji - nawet do duzo lepszych teleskopów dodaja fabrycznie zwykle badziew - tak wiec wymiana okularów to cos dość normalnego)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soczewki szklane, a na nich odciski  palców poprzedniego użytkownika. A co do lustra to widać na nim ślady od wilgoci (para albo coś) rozciągnięte w poprzek lustra.

edit:

Prawie wyrzuciłem jakąś przedłużkę do okulara "Barlow x3". Rozumiem że to dodatkowy zoom ?

Edytowane przez Dicentis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szklane to płyn Baadera lub ewentualnie spirytus i potem do czysta LensPenem. Warto go dokupić, bo to genialne, świetne czyścidełko!

Musi być jak najmniejsze, aby wyczyścić soczewki o małej srednicy. Ja polecam takie - ma gdzieć  5-6cm długosci i z 4mm średnicy końcówki (może nawet nieco mniej):

lenspen-mini-pioro-czyszczace-ck-1-s.jpg

Co do lustra, to musiałbys zrobić zdjęcie - wtedy pewnie ktos cos doradzi...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.