Skocz do zawartości

Uwaga na oszusta na FB


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Może dział nieodpowiedni ale dotyczy to sprzedaży astro więc pozwoliłem sobie go tutaj umieścić. Na FB na "giełdzie sprzętu astronomicznego i astrofotografiicznego" założyłem temat, że poszukuję parki BCP 32 mm. Zgłosił się do mnie koleś, który twierdził że ma parkę na sprzedaż. Poprosiłem go o fotki i wysłał mi jedną, która wydała mi się znajoma. Kojarzyłem ją ponieważ w tym samym czasie znalazłem na astropolis ogłoszenie kolegi @peter5, w którym było dokładnie takie same zdjęcie. Po wymianie wiadomości z @peter5 okazało się że ktoś wykorzystał jego zdjęcie do próby oszustwa. 

 

Najpewniej zostałbym oszukany tak jak inni, którzy zgłosili się pod moim postem na FB na giełdzie astro. Przestrzegam wszystkich przed tym typem (Adam Trek). 

 

Poniżej wklejam screen wiadomości na FB i link do ogłoszenia na naszym forum. 

 

Pozdrawiam :)Screenshot_2023-01-20-13-29-43-855_com.facebook_lite.thumb.jpg.ac3e2612a561aa9d3fd506ff8c9e0f0a.jpg

 

 

 

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sugeruję uważać jakich słów używacie - jak traficie na cwaniaka to jeszcze zapłacicie za dobre serce ;)

Żeby pisać "oszust" trzeba mieć na to mocne papiery, najlepiej prawomocny wyrok :)

 

Można to samo inaczej napisać...

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Haha 3
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

A ja sugeruję uważać jakich słów używacie - jak traficie na cwaniaka to jeszcze zapłacicie za dobre serce ;)

Żeby pisać "oszust" trzeba mieć na to mocne papiery, najlepiej prawomocny wyrok :)

 

Można to samo inaczej napisać...

Proponuję tu na forum,o ile to możliwe, jasno i konkretnie pisać kto co i jak... potwierdzone i te podejżliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja codziennie widzę jak ludzie dają się nabierać. Jestem kurierem i doręczam paczki w okolicy gdzie mieszkam. Znam wszystkich i wszyscy znają mnie. Plagą są "cudowne leki" za setki złotych. Wiadomo , gdy kogoś męczy choroba to łapie się wszystkiego. Gdy jestem u takiej osoby poraz enty , zadaje pytanie "czy to pomaga, i czy jest sens to zamawiać". Wtedy często osoba rezygnuje z kolejnych zakupów. Kolejny przykład to "firma" ,która informuje Cię że kończy Ci się subskrypcja w google map i za chwilę klienci nie będą wiedzieć o Twoim istnieniu. Przychodzi jakaś umowa za 400 zł i nic nie znika. Normalnie cud. Są jeszcze super okazje markowej odzieży na Facebook i Instagramie. Zamawiasz sobie takiego "taniego Armaniego" za 300 zł . Paczka przychodzi po paru tygodniach, Ty za nią płacisz a w środku jakiś produkt ,który wart jest 30 zł. Ni chu .. chu ... nie możesz go zwrócić bo ze sklepem nie ma kontaktu. Informuje o tym odbiorców ale i tak kupują te leki bo może pomoże , płacą za google map bo boją się że zostaną usunięci i biorą te ciuszki licząc na to że to super okazja. Jednak czasem uda się kogoś uchronić a ja mam czyste sumienie że nie biorę udziału w tej machinie oszustwa . Wniosek: trzeba być czujnym jak @micropoint. Jeżeli nie jesteśmy pewni źródła pochodzenia przedmiotu lepiej sobie odpuścić. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, polaris napisał(a):

Koleś oferuje odbiór osobisty :)

To jest pewnie tylko dla wzbudzenia zaufania. Jak będziesz chciał się umówić to żaden termin nie będzie pasował. Albo jeszcze lepiej. Proponuje odbiór osobisty ale po zapłacie. A adres to sobie palcem na mapie Polski wylosował. 
 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, polaris napisał(a):

Koleś oferuje odbiór osobisty :)

Koledze @Amatorex proponował na granicy w Zgorzelcu, a teraz w Krynicy Morskiej. Czuć wałkiem na kilometr. Aż dziw, że nie da się tego oszusta namierzyć. Wykorzystuje zdjęcia z giełd i pisze do ludzi poszukujących danego sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 22:54, mago83 napisał(a):

Proponuję tu na forum,o ile to możliwe, jasno i konkretnie pisać kto co i jak... potwierdzone i te podejżliwe.

Propozycja dobra, ale trzeba ją uczynić z głową. Tutaj mamy przypadek: potencjalny kupujący zrobił wywiad, otrzymał potwierdzenie, publikuje przestrogę przed sprzedającym.
Niestety nawet na forach astro zdarzają się również "kupujący", którym po miesiącach nękania sprzedającego, po umówionym spotkaniu "na sobotę" w domu sprzedającego, posiadając mapkę dojazdu do nowo budowanego osiedla, wraz ze zrzutami street view (choć bez numeru telefonu) załącza się detektyw, urywają "w czwartek" nagle kontakt, zakładając równolegle wątek na forum astro, że "sprzedający to oszust i złodziej"... Jako, że sprzedający znacznie rzadziej przegląda forum (niż ów kupujący), to: przypadkiem po kilku miesiącach czyta o sobie to co w tytule, dowiaduje się, że kilkumiesięczna fala kupująco-spamerów, wynika wprost z nawoływań z tego wątku, celem sprawdzenia sprzedawcy... Kiedy zabiera głos przez kilka dni - mimo ujawnionej pełnej korespondencji, musi się bronić i tłumaczyć, następuje wówczas fala zapytań pw, zwłaszcza od forumowych kolegów owego kupującego, który na końcu, niby przeprasza, ale wybielając się i tak pokrętnie zwala winę na sprzedającego, a wątek po przeprosinach, naczelny ś.p. administrator usuwa raptem po kilku godzinach od ostatniego wpisu autora owego wątku... Administrator zaleca przy tym oczernionemu zrobić sobie kopię zapasową, ponieważ wątek w ciągu kilku godzin będzie "trwale usunięty", choć przez kilka miesięcy jawnie oczerniał osobę, która na wszystkich forach i serwisach sprzedażowych ma ten sam nick... Także zachęcam do pisania postów z głową i rozeznawania grupowego (np. są gdzieś wątki typu: ciekawe przypadki z olx etc), zanim jeszcze użyje się "nieodpowiednich terminów". Gdyby ów sprzedawca, chciał opisywać (podczas nalotu kupująco-spamerów) każdy podejrzany przypadek - w poście miałby kilkanaście nicków, i choć była by to prawda, post poważnie by nie wyglądał...

Edytowane przez harryLH
detal
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2022 o 20:23, Adolf71 napisał(a):

 

 

 

3 godziny temu, Amatorex napisał(a):

Nr który mi podal ten czlowiek od początku byl nieaktywny

 I tutaj powinna się zapalić lampka..... Na sąsiednim forum kupiłem kątówkę ale ze względu że jest nowy prosiłem o nr telefonu. Chwilkę porozmawiałem telefonicznie i bardziej się upewniłem że raczej jest OK. Bez rozmowy telefonicznej nie kupiłbym.

Edytowane przez astrodarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2023 o 09:37, DarX86 napisał(a):

Tylko ciekawe jak zareaguje gdy się powie, że osobiście się odbierze...


Miałem z nim do czynienia, jak szukałem refraktora 120/600.
Mi też proponował odbiór osobisty w Krynicy Morskiej. Jak mu powiedziałem, że akurat wyjeżdżam niedługo nad morze i mogę zajechać do Krynicy (co było nieprawdą), to zmienił narrację, że pewnie do tego czasu refraktor już sprzeda.
Na Facebooku ktoś mówił, że jak sprawdził adres podany przed niego, to był to jakiś pensjonat czy hotel w Krynicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszust znany policji od dłuższego czasu. Ostatnio był widziany w Niemczech, niestety umorzono sprawę do złapania gościa.

 

Zainteresowani mogą skontaktować się z tym https://www.facebook.com/LifeLightCraft  gościem.

On prowadzi specjalną grupę na FB, tam jest więcej informacji o oszuście.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.