Jump to content

Uwaga na oszusta na FB


 Share

Recommended Posts

Może dział nieodpowiedni ale dotyczy to sprzedaży astro więc pozwoliłem sobie go tutaj umieścić. Na FB na "giełdzie sprzętu astronomicznego i astrofotografiicznego" założyłem temat, że poszukuję parki BCP 32 mm. Zgłosił się do mnie koleś, który twierdził że ma parkę na sprzedaż. Poprosiłem go o fotki i wysłał mi jedną, która wydała mi się znajoma. Kojarzyłem ją ponieważ w tym samym czasie znalazłem na astropolis ogłoszenie kolegi @peter5, w którym było dokładnie takie same zdjęcie. Po wymianie wiadomości z @peter5 okazało się że ktoś wykorzystał jego zdjęcie do próby oszustwa. 

 

Najpewniej zostałbym oszukany tak jak inni, którzy zgłosili się pod moim postem na FB na giełdzie astro. Przestrzegam wszystkich przed tym typem (Adam Trek). 

 

Poniżej wklejam screen wiadomości na FB i link do ogłoszenia na naszym forum. 

 

Pozdrawiam :)Screenshot_2023-01-20-13-29-43-855_com.facebook_lite.thumb.jpg.ac3e2612a561aa9d3fd506ff8c9e0f0a.jpg

 

 

 

 • Like 7
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

A ja sugeruję uważać jakich słów używacie - jak traficie na cwaniaka to jeszcze zapłacicie za dobre serce ;)

Żeby pisać "oszust" trzeba mieć na to mocne papiery, najlepiej prawomocny wyrok :)

 

Można to samo inaczej napisać...

Edited by Miesilmannimea
 • Haha 3
 • Confused 1
 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Edit: dobra widzę wątek na FB, kilka osób porobił faktycznie, brawa za czujność :) Jednak cały czas trzeba uważać na giełdzie…

Edited by Paweł Sz.
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

A ja sugeruję uważać jakich słów używacie - jak traficie na cwaniaka to jeszcze zapłacicie za dobre serce ;)

Żeby pisać "oszust" trzeba mieć na to mocne papiery, najlepiej prawomocny wyrok :)

 

Można to samo inaczej napisać...

Proponuję tu na forum,o ile to możliwe, jasno i konkretnie pisać kto co i jak... potwierdzone i te podejżliwe.

Link to comment
Share on other sites

Niestety ja codziennie widzę jak ludzie dają się nabierać. Jestem kurierem i doręczam paczki w okolicy gdzie mieszkam. Znam wszystkich i wszyscy znają mnie. Plagą są "cudowne leki" za setki złotych. Wiadomo , gdy kogoś męczy choroba to łapie się wszystkiego. Gdy jestem u takiej osoby poraz enty , zadaje pytanie "czy to pomaga, i czy jest sens to zamawiać". Wtedy często osoba rezygnuje z kolejnych zakupów. Kolejny przykład to "firma" ,która informuje Cię że kończy Ci się subskrypcja w google map i za chwilę klienci nie będą wiedzieć o Twoim istnieniu. Przychodzi jakaś umowa za 400 zł i nic nie znika. Normalnie cud. Są jeszcze super okazje markowej odzieży na Facebook i Instagramie. Zamawiasz sobie takiego "taniego Armaniego" za 300 zł . Paczka przychodzi po paru tygodniach, Ty za nią płacisz a w środku jakiś produkt ,który wart jest 30 zł. Ni chu .. chu ... nie możesz go zwrócić bo ze sklepem nie ma kontaktu. Informuje o tym odbiorców ale i tak kupują te leki bo może pomoże , płacą za google map bo boją się że zostaną usunięci i biorą te ciuszki licząc na to że to super okazja. Jednak czasem uda się kogoś uchronić a ja mam czyste sumienie że nie biorę udziału w tej machinie oszustwa . Wniosek: trzeba być czujnym jak @micropoint. Jeżeli nie jesteśmy pewni źródła pochodzenia przedmiotu lepiej sobie odpuścić. 

 • Like 3
 • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, polaris napisał(a):

Koleś oferuje odbiór osobisty :)

To jest pewnie tylko dla wzbudzenia zaufania. Jak będziesz chciał się umówić to żaden termin nie będzie pasował. Albo jeszcze lepiej. Proponuje odbiór osobisty ale po zapłacie. A adres to sobie palcem na mapie Polski wylosował. 
 

 

Edited by wismat
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, polaris napisał(a):

Koleś oferuje odbiór osobisty :)

 

To tylko dla zmyły. W razie planowanego zakupu i tak się okaże, że akurat nie może, bo ma nogę w gipsie, albo jest w delegacji.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Margorotus napisał(a):

 

zlodziej-nie-bylo-jeszcze-procesu-a-pani-juz-wydala-wyrok.jpg

To nie złodziej tylko maniakalny kolekcjoner damskich torebek. W momencie popełniana czynu był niepoczytalny ...

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, polaris napisał(a):

Koleś oferuje odbiór osobisty :)

Koledze @Amatorex proponował na granicy w Zgorzelcu, a teraz w Krynicy Morskiej. Czuć wałkiem na kilometr. Aż dziw, że nie da się tego oszusta namierzyć. Wykorzystuje zdjęcia z giełd i pisze do ludzi poszukujących danego sprzętu. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.01.2023 o 22:54, mago83 napisał(a):

Proponuję tu na forum,o ile to możliwe, jasno i konkretnie pisać kto co i jak... potwierdzone i te podejżliwe.

Propozycja dobra, ale trzeba ją uczynić z głową. Tutaj mamy przypadek: potencjalny kupujący zrobił wywiad, otrzymał potwierdzenie, publikuje przestrogę przed sprzedającym.
Niestety nawet na forach astro zdarzają się również "kupujący", którym po miesiącach nękania sprzedającego, po umówionym spotkaniu "na sobotę" w domu sprzedającego, posiadając mapkę dojazdu do nowo budowanego osiedla, wraz ze zrzutami street view (choć bez numeru telefonu) załącza się detektyw, urywają "w czwartek" nagle kontakt, zakładając równolegle wątek na forum astro, że "sprzedający to oszust i złodziej"... Jako, że sprzedający znacznie rzadziej przegląda forum (niż ów kupujący), to: przypadkiem po kilku miesiącach czyta o sobie to co w tytule, dowiaduje się, że kilkumiesięczna fala kupująco-spamerów, wynika wprost z nawoływań z tego wątku, celem sprawdzenia sprzedawcy... Kiedy zabiera głos przez kilka dni - mimo ujawnionej pełnej korespondencji, musi się bronić i tłumaczyć, następuje wówczas fala zapytań pw, zwłaszcza od forumowych kolegów owego kupującego, który na końcu, niby przeprasza, ale wybielając się i tak pokrętnie zwala winę na sprzedającego, a wątek po przeprosinach, naczelny ś.p. administrator usuwa raptem po kilku godzinach od ostatniego wpisu autora owego wątku... Administrator zaleca przy tym oczernionemu zrobić sobie kopię zapasową, ponieważ wątek w ciągu kilku godzin będzie "trwale usunięty", choć przez kilka miesięcy jawnie oczerniał osobę, która na wszystkich forach i serwisach sprzedażowych ma ten sam nick... Także zachęcam do pisania postów z głową i rozeznawania grupowego (np. są gdzieś wątki typu: ciekawe przypadki z olx etc), zanim jeszcze użyje się "nieodpowiednich terminów". Gdyby ów sprzedawca, chciał opisywać (podczas nalotu kupująco-spamerów) każdy podejrzany przypadek - w poście miałby kilkanaście nicków, i choć była by to prawda, post poważnie by nie wyglądał...

Edited by harryLH
detal
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 2.09.2022 o 20:23, Adolf71 napisał(a):

 

 

 

3 godziny temu, Amatorex napisał(a):

Nr który mi podal ten czlowiek od początku byl nieaktywny

 I tutaj powinna się zapalić lampka..... Na sąsiednim forum kupiłem kątówkę ale ze względu że jest nowy prosiłem o nr telefonu. Chwilkę porozmawiałem telefonicznie i bardziej się upewniłem że raczej jest OK. Bez rozmowy telefonicznej nie kupiłbym.

Edited by astrodarek
Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.01.2023 o 09:37, DarX86 napisał(a):

Tylko ciekawe jak zareaguje gdy się powie, że osobiście się odbierze...


Miałem z nim do czynienia, jak szukałem refraktora 120/600.
Mi też proponował odbiór osobisty w Krynicy Morskiej. Jak mu powiedziałem, że akurat wyjeżdżam niedługo nad morze i mogę zajechać do Krynicy (co było nieprawdą), to zmienił narrację, że pewnie do tego czasu refraktor już sprzeda.
Na Facebooku ktoś mówił, że jak sprawdził adres podany przed niego, to był to jakiś pensjonat czy hotel w Krynicy.

Link to comment
Share on other sites

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.