Skocz do zawartości

TS 102/714 + flattener/reducer + grzałka


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam TS 102/714 - miał być moim teleskopem na ten "sezon", ale kupiłem okazyjnie TS125mm, a że nowy nabytek - montaż AM5 - radzi sobie z 125mm bez problemu, dlatego 102mm ląduje na giełdzie. 
Szkło FPL-51, więc aberracja dla kanału "B" jest lekko widoczna, ale absolutnie do ogarnięcia w obróce. Przy odpowiedniej liczbie klatek żaden problem. Do obserwacji wizualnych - mega sprzęt. 

Sprzedaję razem z dedykowanym flattenerem Svbony pod ten teleskop (patrz zdjęcia), który daje idealnie płaskie pole, gwiazdki są w punkt w każdym rogu - przyznam szczerze, że to duże zaskoczenie, bo w dużo droższym sprzęcie takich gwiazdek nie miałem ? Tutaj jest naprawdę perfekcja. 

Ze względu na brak pogody od listopada zrobiłem jedno rozsądne zdjęcie tym teleskopem, załączam czyste RGB poniżej (patrz zdjęcia), wersja 1:1 bez żadnego resize, aby każdy mógł ocenić. Tutaj link do prezentowanej już wersji z Ha+RGB: 


Opis sprzętu: https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-ts-optics-ed-102mm-f-7-2-5-r-p

Cena nowego takiego zestawu teleskop+flattener/reducer+grzałka to około 4850zł. Proponuję do lekkiej negocjacji mój zestaw za 3150zł, koszt ewentualnej wysyłki po mojej stronie. Przy odbiorze osobistym (preferowane) - równe 3100zł
Kontakt: 510 142 778 lub PW na forum. 

RGB_v2.thumb.jpg.fcbe23fc33755d87c3a7613b09a4a4cd.jpg

 

1674337102758.thumb.jpg.1dce1359d1b58a75f622855ed3af6046.jpg

 

1674337102743.thumb.jpg.cddecfd6c770210f05a7a0a1eb72bc4d.jpg

 

1674337102727.thumb.jpg.916ac9de2209666f96048678c1b9a654.jpg

 

1674337102735.thumb.jpg.531788b13e2b8d80dc79b54180689b27.jpg

 

1674337668738.thumb.jpg.838489baf1184f0a9cfe5df2dfc3f95f.jpg

 

1674337102754.jpg

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

Sprzedaję razem z dedykowanym flattenerem Svbony pod ten teleskop (patrz zdjęcia), który daje idealnie płaskie pole, gwiazdki są w punkt w każdym rogu - przyznam szczerze, że to duże zaskoczenie, bo w dużo droższym sprzęcie takich gwiazdek nie miałem ? Tutaj jest naprawdę perfekcja. 
 

 

Byłem podobnie zaskoczony efektem działania korektora SVBony w moim ED f/7. Niedrogie, a świetne szkło. Polecam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś , może rok temu , czytałem  że SVBONY  ma bardzo ambitne plany i niedługo będzie liderem na rynku producentów bardzo dobrej  jakościowo  astro-optyki.  W dodatku w konkurencyjnych cenach. 

Już nie będzie to tak, jak się reagowało :   .... eee, SVBONY ...   (  tanie, ale do kitu ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich , jestem byłym pierwszym właścicielem tego refraktora i jest świetnie skorygowany co jest najważniejsze a czy to szkła FPL 51 czy FPL55 uważam za nieistotne , najważniejsze jak się spisuje jako refraktor do astrofotografii.

Czy żałuje sprzedaży ... no cóż brakowało mi funduszy na kamerę ASI533  chłodzoną i co zrobić.

Gdyby nie to, to na pewno nie sprzedałbym takiego świetnego refraktora.

Pozdrawiam i polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, astrodarek napisał(a):

Witam wszystkich , jestem byłym pierwszym właścicielem tego refraktora i jest świetnie skorygowany co jest najważniejsze a czy to szkła FPL 51 czy FPL55 uważam za nieistotne , najważniejsze jak się spisuje jako refraktor do astrofotografii.

 

niby najważniejsze są dawane obrazy, a nie informacja o rodzaju szkła ale cena jest od tego zależna, a w zaproponowanej cenie zdecydowanie wolałbym wersję na FPL-53

stąd pytania o jakie szkło chodzi. W końcu to nabywca płaci więc jego prawo wiedzieć za co płaci

 

wywody o super jakości tego refraktora jakoś mało przekonują skoro w krótkim czasie ma zmienić właściciela po raz trzeci, a na giełdzie jest jeszcze jeden egzemplarz tego teleskopu

 

proponuję więc wstrzymać się z takimi wypowiedziami bo nie dość, że nie zachęcają do zakupu to chyba łamią też regulamin giełdy

 

pozdrawiam

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po kolei :)
1) Flattener ma przedłużkę, która idzie w wyciąg - pewnie wstyd się przyznać, ale nie do końca orientuje się do dzisiaj w tych złączkach ich kompletnie (dla mnie) nielogicznych oznaczeniach, ale tak z tego, co sprawdziłem to tak, tam jest gwint M48. Pełny opis flattenera/reductora: https://www.svbony.com/sv193-0-8x-reducer-flattener-for-sv503-ed-refractor/#W9152D

2) Szkło - mówiąc szczerze nie wiem na 100% co tam jest za szkło - wnioskuję tylko po cenie i oznaczeniu. Miałem TSa 115mm, mam 125mm teraz obecnie powieszonego na montażu i każdy z nich ze szkłem tym (wg opisu) z Ohara, Japonia etc. + miał oznaczenie Photoline na tubusie. Tutaj tego Photoline oznaczenia nie ma. Do tego widzę po złożeniu kanałów (mam kamerę mono z filtrami RGB) gorszą korekcję barw aniżeli w dwóch wspomnianych teleskopach 115mm i 125mm. Trochę pewnie sobie strzelam w stopę o tym pisząc, ale nie chcę, żeby ktoś kupił ten sprzęt oczekując jakości Esprit 100 (ponad 3x droższy, skądś to się bierze). Nawet TS 115mm czy 125mm to zupełnie inna półka cenowa (z flattenerem cena x2,5 - 3x w stosunku do tego TS 102 wyżej w ogłoszeniu sprzedaży). 

3) O co chodzi z niebieskim? Po prostu wychodzi aberracja chromatyczna, o czym pisałem w ogłoszeniu. Aberracja, która z tego co wytestowałem wymaga 20-30 klatek na każdy kanał RGB (w moim przypadku ASI294mm) by później w Pixie/Photoshopie ją łatwu usunąć, co widać mam nadzieję na zdjęciu powyżej. Ciekawostka - nie wiem czemu próbowałem to samo zrobić przy stacku składającym się z 3 czy 5 klatkach RGB na każdy kanał i porażka, zbyt mały sygnał zakładam i nie mogłem sobie z gwiazdkami poradzić by było idealnie. Przy czym... to też kwestia indywidualnego/subiektywnego podejścia. Mnie to przeszkadza, komuś innemu nie będzie... ja raczej w tym momencie jestem z gatunku perfekcjonisty dlatego o tym wspominam. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ZbyT napisał(a):
 
1

 

niby najważniejsze są dawane obrazy, a nie informacja o rodzaju szkła ale cena jest od tego zależna, a w zaproponowanej cenie zdecydowanie wolałbym wersję na FPL-53

stąd pytania o jakie szkło chodzi. W końcu to nabywca płaci więc jego prawo wiedzieć za co płaci

 

Zgadzam się, stąd mój wywód wyżej. Natomiast cena 3k za teleskop z reduktorem/flattenerem ze szkłem FPL-53 jest zupełnie nierealna. Spójrz na cenę Esprit, czy nawet z rynku wtórnego (najbliższy chyba średnicy) 115mm TSa z flattenerem/reduktorem - używany kosztuje 6000-6500zł . 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysiek Gaudy napisał(a):

 

Zgadzam się, stąd mój wywód wyżej. Natomiast cena 3k za teleskop z reduktorem/flattenerem ze szkłem FPL-53 jest zupełnie nierealna. Spójrz na cenę Esprit, czy nawet z rynku wtórnego (najbliższy chyba średnicy) 115mm TSa z flattenerem/reduktorem - używany kosztuje 6000-6500zł . 

 

co nie zmienia faktu, że informacja o rodzaju zastosowanego szkła jest istotna

gdyby to był teleskop na FPL-53 to cena byłaby naprawdę okazyjna ... i ja tego nie neguję, a wręcz potwierdzam

 

nawet jak na FPL-51 jest całkiem niezła bo na poziomie ED-ków 80 mm

mnie jedynie dziwi, że komuś nie podobają się pytania o to jakie tam siedzi szkło bo ważna jest tylko jego subiektywna ocena ... która swoją drogą dla mnie (całkowicie subiektywnie) jest bez żadnej wartości

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ZbyT napisał(a):
 
2
 
 

mnie jedynie dziwi, że komuś nie podobają się pytania o to jakie tam siedzi szkło bo ważna jest tylko jego subiektywna ocena ... która swoją drogą dla mnie (całkowicie subiektywnie) jest bez żadnej wartości


Dla jednej osoby rodzaj szkła ma znaczenie, dla drugiej nie ma. Ot, każdy jest inny i kwestia tego do czego chcesz teleskop przeznaczyć. Ktoś może to przecież kupić do obserwacji...
Dla mnie - rodzaj szkła nie miał i nie ma znaczenia, liczy się dla mnie wynik ostateczny, czyli zdjęcie. Gdyby się okazało że AM5 nie daje rady z już jednak jakby nie patrzeć potworem w stosunku do montażu (TS125mm) to zostałbym z tym teleskopem TS102, a sprzedawał właśnie 125mm (planowałem za 8500zł wystawić z reduktorem 0,8x, szkło FPL-53).  

Swoją drogą, czysto subiektywnie więc pewnie nic nie warte, ale jednak pozwolę sobie napisać :D Trochę sprzętu już przerobiłem od Takashashi TS-102S po budżetowe TS 102 jak wyżej - tutaj, w tym przypadku tego TSa szczerze mówiąc jest dla mnie jakiś kosmiczny stosunek cena/jakość (na plus oczywiście). Realnie 100mm z idealnie skorygowanymi barwami i idealnie skorygowanym polem kosztuje przecież używany około 8-10k (Askar FRA600; Esprit 100 w grudniu używany poszedł za 8k na astro-giełdzie na facebooku itd.). Tutaj mamy IDEALNIE skorygowane pole, gwiazdki w punkt do rogu. Korekcja barw wymaga sygnału, aby ją poprawić w PSie/Pixie. Dla kogoś kto chciałby spróbować z ogniskową ~500-600mm idealny teleskop. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisanie że dla kogoś nie ma znaczenie rodzaj szkła bo daje fajne obrazy to jak pisanie że w samochodzie nie ma znaczenia jaki ma silnik bo się nim fajnie jeździ.

W opisie przedmiotu jest błąd, skoro nie jesteś pewien jakie szkło w nim siedzi to należało by o tym napisać a nie podawać nieprawdziwą informację. Nie neguje wartości sprzętu czy tego jakie obrazy daje ale bez względu na przyczynę opis nie powinien tak wyglądać bo wprowadza w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szquar napisał(a):

Pisanie że dla kogoś nie ma znaczenie rodzaj szkła bo daje fajne obrazy to jak pisanie że w samochodzie nie ma znaczenia jaki ma silnik bo się nim fajnie jeździ.

Jeśli pojawi się samochód z silnikiem nieznanego pochodzenia, który będzie miał świetne osiągi, to wielu ludzi przymknie oko na brak automatycznej skrzyni biegów i skóry i kupi go z chęcią z uwagi relację cena/osiągi. W przypadku tego teleskopu mamy idealnie płaskie pole i trochę gorszą korekcję barw, możliwą do opanowania, w zestawie za 3 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zrobiłem szybki "research" i tak, to mój błąd - mea culpa. Sprawdziłem opisy ofert sprzedażowych i strony TSa, wychodzi że to szkło FPL-51... czytam też właśnie CloudyNights i różnice w tych szkłach (pojęcia nie miałem). Dzięki @szquar za zwrócenie uwagi. FPL-55 to jeszcze z tego co czytam klasa wyżej niż FPL-53, wydawało mi się że jest odwrotnie ? 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się cena podoba - jeszcze chwilę temu wydawało mi się, że nie da się kupić takiej ogniskowej z takim światłem za 3000zł.
Po zdjęciu widzę, że można zrobić świetną fotę, w każdym razie ja nie potrzebuję więcej, a szklarzem nie jestem - rodzaj szkła mam w pompce :)

Może za kilka miesięcy będę na taki zestaw polował, a może dłuższy jak RedCata sprzedam... (to nie jest ogłoszenie, na razie nie sprzedaję :))

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.