Skocz do zawartości

Teleskop słoneczny do 6000 ?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Zasada jest prosta - im mniejsza światłosiła (w granicach rozsądku), tym lepszy kontrast z Quarkiem, ale apertura też się liczy. Z 800/400 zrobisz F8 stosując przesłonę obiektywu, ale właśnie kosztem apertury. Musisz go przesłonić do 50mm, więc co z tego że uzyskasz F8 skoro wypadkowa ogniskowa z Quarkiem wyjdzie prawie 1,7m przy obiektywie 50mm. Z tak małej średnicy nie uzyskasz dobrego obrazu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent pisze, ze optymalna światłosiła dla Quarka to f/4 - f/8, co nie znaczy, że jak będzie większa lub mniejsza to w ogóle nie zadziała. Przy mniejszej będzie ciemno (może być za ciemno do wizuala), a przy większej będzie co prawda jasno, ale szerokość pasma się zwiększy, czyli będzie też gorszy kontrast.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 25.01.2023 o 16:46, lkosz napisał(a):

napiszę czemu ja wybrałem quark chromo:

- węższe deklarowane pasmo od wersji protuberancyjnej

- mam dwa refraktory 152/1200 i 72/420 w sam raz pod quarka

- chcę obserwować protuberancje w przybliżeniu, a nie całą tarczę słoneczną, co nie za bardzo licuje z malusim 40-50mm luntem. Za toi wada quarka, że ma wbudowanego silnego barlowa 4.2x nie jest dla mnie wadą

- w 72ED z asi432 widzę +/- ćwiartkę tarczy, co jest dla mnie wystarczające

- stabilizacja termiczna i jej zmiana daje możliwość obserwacji plazmy poruszającej się w kierunku teleskopu (niebieski fragment linii emisyjnej) i też zmienia troszkę kontrastowość tarczy

- niestety to loteria jakościowa, i to droga; jest pochmurno więc nie tracę wiele, ale czas obsługi reklamacji zaczyna mnie już podpiekać

jakiego okularu uzywasz do Quarka z 420mm, aby zobaczyć całą tarczę z zapasem pola wokół

ja myślałem ze w ed80 (600mm) i okularze plossl 40mm bedzie widoczna cała tarcza - tak pokazywały symulacje. niestety wyjście obrazu z Quarka nie obsługuje całego pola okularu. 

stalowe sróbki to jakas porażka! od razu musiałem je zamalować czarnym markerem.

image.png.39fd84a0260ac1e3f6fdc5624f95cbcf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, lkosz napisał(a):

quark będzie w teleskop-express.de, uznali mi reklamację, czekam na wymianę :)

Na ten moment nie ma, poczekam jeszcze z tydzien i jak nie znajde to kupię Daystar SolarScout 60, na hamerykańskim forum jest temat w którym gość to rozbierał i podobno łatwo go zdemontować i używać etalon jak okular Quark (podobno apertura ta sama, tylko sztucznie przyknięta nakładką).

 

https://solarchatforum.com/viewtopic.php?t=27628&hilit=scout&start=25

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cwic napisał(a):

podobno apertura ta sama, tylko sztucznie przyknięta nakładką

Z tego co piszą internety, to jest tak dlatego, że do SS idą te etalony, co się nie do końca udały - na środku są spoko, ale na brzegach mogą mieć (i zapewne mają) jakieś tam niedoskonałości i stąd to przysłonięcie do mniejszej średnicy. Bo fizycznie to mają takie same rozmiary jak te pełnowymiarowe Quarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quark też jest przysłaniany chyba z 21 na 18. 

Możliwe że jest tak jak piszesz, ale z rozmowy na forach wynika raczej że jest przysłaniany ze względu na możliwości optyczne szkła.

Prawdy się nie dowiemy, ale z tego co ludzie prezentują to ten SS60 to nie jest taki głupi wybór.

 

Ludzie bardziej się czepiają kontroli jakości i obsługi, o ile nie wierzę w doskonałość lunta czy pst i śmiem twierdzić że ich kontrola jakości (i sama jakość) pewno jest na takim samym poziomie jak w daystar, czyli akerykańsko-lipna, to już wydłużony czas obsługi klienta mnie trochę martwi.

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się mocno nad SS zastanawiałem i w sumie żałuję, że nie kupiłem go w zeszłym roku, bo był taki moment, że wszędzie mocno zdrożały, ale na Ebayu Astroshop go jeszcze sprzedawał w starej cenie, to były jakieś cztery tysiące wtedy, czy cztery i pół. I tak myślałem, myślałem i w końcu ceny poprawili ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2023 o 20:06, cwic napisał(a):

Chyba brakuje tu czegoś, samo F nic nie znaczy bo z 80/400 łatwo zrobić f8, mam wrażenie że chodzi ci o większą ogniskową z mniejszą światło siłą, ale nie jestem pewien.

 

Swego czasu spotkałem się z opinią, że tanie chińskie szybkie achromaty są słabo skorygowane w czerwieni. Może to się przekładać na obrazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał(a):

jakiego okularu uzywasz do Quarka z 420mm, aby zobaczyć całą tarczę z zapasem pola wokół

ja myślałem ze w ed80 (600mm) i okularze plossl 40mm bedzie widoczna cała tarcza - tak pokazywały symulacje. niestety wyjście obrazu z Quarka nie obsługuje całego pola okularu. 

stalowe sróbki to jakas porażka! od razu musiałem je zamalować czarnym markerem.

nie używam go w wizualu, nie pomogę niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2023 o 18:09, DarX86 napisał(a):

 

Jeśli będę miał możliwość to jutro sprawdzę SW 72ed i okularem Celestron x-cel 25mm

@Taysondopiero dziś udało się rzucić okiem. W tej konfiguracji widoczna jest pełna tarcza z minimalnym zapasem. Ale obserwacja do przyjemnych nie należy, ciężko dobrze oko ustawić by całość ogarnąć. Lepiej puścić krawędź tarczy przez środek pola widzenia i obserwować fragment tarczy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2023 o 20:10, Pablito napisał(a):

Jak rozciągniesz budżet to na forum jest Coronado SMII 60 w double stacku w dobrej cenie.

Kurcze ktos mnie znowu wyprzedził,  chyba o kilka godzin.  Piszcie mi pw :P

Edytowane przez cwic
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się mocno nad Qurkiem Combo, czyli bez barlowa.

Chodzi o to że chce używać quarka z refraktorem 102/500 f/5.

Zwykły quark z wbudowanym barlowem da około f21, jeśli zastosuję quarka combo i barlow x5 ES który da mi f24.5 nie będzie lepiej? 

Jakie mogą być za i przeciw ? Nie ukrywam że zaczynam kombinować też ze względu na dostępność sprzętu.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie będzie ok. Trzeba brać pod uwagę, że Quark z telecentrykiem ma układ uszyty pod h-alfa a to co użyjesz z Quarkiem Combo ma znaczenie. Akurat ten ES to telecentryk (nie Barlow) ale jak tam będzie w paśmie h-alfa to nie wiadomo, niemniej są to dobrej jakości soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.