Skocz do zawartości
  • 0

Podwójne spajki


arko66

Pytanie

Witam wszystkich:)

Ostatnio w SW 130/650 zmieniłem pałąk z metalowego na drukowany 3d, dodałem również maskę lustra wtórnego i od tego momentu pojawiły się podwójne spajki.

Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego tak się zadziało i jak sobie z tym poradzić. Może to jest wynik tylko złej kolimacji?

Pozdrawiam.

 

IMG_9298.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
35 minut temu, stratoglider napisał(a):

A to nie czasem wyciąg wchodzi do wewnątrz w tło lustra głównego ?

Jeśli jest pod kątem 45 stopni do ramion pająka to by pasowało ...

W sumie to tam się chyba nałożyło kilka efektów bo grubsze spajki są podwójne (2 równoległe linie) i pojawiły się dodatkowe słabsze o których mówi @stratoglider.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wszystkim za porady.

Ponoć pająk w 3d miał być sztywniejszy ale wychodzi że to g...o prawda.

Wracam zatem do fabrycznych ustawień.

W dniu 23.01.2023 o 15:03, stratoglider napisał(a):

A to nie czasem wyciąg wchodzi do wewnątrz w tło lustra głównego ?

 

Wyciąg praktycznie cały wchodzi do wewnątrz, dopiero wtedy łapie ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, arko66 napisał(a):

Wyciąg praktycznie cały wchodzi do wewnątrz, dopiero wtedy łapie ostrość.

Dlatego swój właśnie 2 dni temu skróciłem (~26mm) i końcówkę pomalowałem w czarnym macie z dodatkiem talku ?

Również pojawiały mi się podwójne spajki tylko w jednej plaszczyźnie.  Efekt sprawdze jak pogoda pozwoli. 

Edytowane przez sebol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tutaj po pierwsze nie ma ostrości, po drugie trzeba być pewnym czy nie ma błędów prowadzenia, żeby ocenić kolimację.

W tak małym newtonie ostatnią rzeczą która bym podejrzewał jest sztywność pająka. W 8" ugięcie na fabrycznym jest niewielkie, prawie pomijalne, a tu już na pewno nie ma co głowy zawracać. Grubszy pająk to tylko silniejsze spajki, bezsens.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, sebol napisał(a):

Dlatego swój właśnie 2 dni temu skróciłem (~26mm) i końcówkę pomalowałem w czarnym macie z dodatkiem talku ?

Również pojawiały mi się podwójne spajki tylko w jednej plaszczyźnie.  Efekt sprawdze jak pogoda pozwoli. 

A nie prosciej kupic kamerkę, której matryca wchodzi do wyciagu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, JSC napisał(a):

A nie prosciej kupic kamerkę, której matryca wchodzi do wyciagu?

Nie rozumiem pytania... co ma jedno z drugim wspólnego?

Póki co pstrykam lustrzanką + korektor komy. Przy ustawieniu ostrosci, drawtube wystawal jakies 3 cm wewnątrz tubusu.

P.S.

W pierwszej kolejności zbieram na montaż, później na kamerę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, sebol napisał(a):

Nie rozumiem pytania... co ma jedno z drugim wspólnego?

Póki co pstrykam lustrzanką + korektor komy. Przy ustawieniu ostrosci, drawtube wystawal jakies 3 cm wewnątrz tubusu.

P.S.

W pierwszej kolejności zbieram na montaż, później na kamerę ;)

Jeżeli musisz wsuwac do środka tuby wyciąg to znaczy, że matyce masz odsunieta od plaszczyzny rurki wyciągu. No tak jest przy zastosowaniu lustrzanki, ale tez i typowych kamerek z noskiem.

Jesli matryce dasz w wyciągu, czyli zastosujesz np.  kamerke z tego typu obudową:

58161_1.jpg.ad5fcce8f24c8b2cd54a5982c99030cf.jpg

 

, to sięgniesz do ogniska przy wysuniętym wyciągu. Bo całą kamerkę ładujesz do wnetrza wyciągu.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, sebol napisał(a):

(...)

Póki co pstrykam lustrzanką + korektor komy. Przy ustawieniu ostrosci, drawtube wystawal jakies 3 cm wewnątrz tubusu.

(...)

 

3 cm to dużo na tak małej tubie...

Jak wyciąg jest 45* w stosunku do ramion pająka, to te dwa dodatkowe spajki są od wyciągu wchodzącego we wpadającą wiązkę.

Aby to potwierdzić możesz zrobić fotkę bez korektora.

Wtedy próbuj skrócić drogę optyczną przed lustrzanką, żeby wyciąg pracował na większym wysuwie.

Może można też spróbować podnieść lustro główne jeśli jest miejsce na śrubach kolimacyjnych.

Wtedy przed kolimacją mógłbyś ustawić lustro najwyżej jak to możliwe i wtedy zacząć kolimację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W latach 70 tych Nasa zleciła badania, które objęły swoim zakresem optymalizację układów Newtona. Szczegółowe opracowanie jest dostępne w publicznym archiwum. Z ich wyników wynikało, że odpowiednio dobrany układ trójramiennego pająka jest optymalny dla większości modelowanych konstrukcji tego typu. Znaczenie ma m.in. proporcja powierzchni ramion rzutowanej na płaszczyznę zwierciadła do jego apertury. Innymi słowy, im cieńsze ramiona tym lepiej, ale istotna jest też sztywność konstrukcji, dlatego grubość ramion powinno się dobrać do danej konstrukcji. Dla odpowiednio dużej apertury te same ramiona, które przy mniejszej dają wizualne "artefakty", mogą zaburzać w pomijalny sposób obrazy dyfrakcyjne.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.