Skocz do zawartości

Budowa BINO z 2 x Takahashi TOA 130 NS


KORSARZ89

Rekomendowane odpowiedzi

Poza oczywistym skróceniem refów, musisz przede wszystkim rozważyć czy:

- lorneta MUSI dawać obraz ziemski?

- czy może być w odbiciu lustrzanym.

 

Następnie: czy okulary chcesz

- pod kątem 45

-  czy też 900 

 

Następnie:

- czy okulary 2"

- czy okulary 1,25"

 

Jeśli wybierzesz opcje obraz ziemski + 90o + 2" to nie ominiesz opcji EMS (Matsumoto), które można albo kupić u pana Japończyka w nie-do-końca niskiej cenie, albo można wykonać to samodzielnie (lub zlecić mi)

 

 

 

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Jeśli wybierzesz opcje obraz ziemski + 90o + 2" to nie ominiesz opcji EMS (Matsumoto), które można albo kupić u pana Japończyka w nie-do-końca niskiej cenie, albo można wykonać to samodzielnie (lub zlecić mi)

@Marcin_G masz jakieś fotki/rysunki swojego "sposobu na EMS" ? Takiego z regulacją rozstawu czy prostej kolimacji.
Na CN znalazłem wstępne przymiarki, jednak temat się nie rozwinął Matsumoto EMS table experiement - Lornetka - Pochmurne noce (cloudynights.com)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Przy budowie z refraktorów najwygodniej jest regulować rozstaw okularów przez ruch jednego refa względem drugiego

Hmm, 130 to dość spore i ciężkie tuby,  masz pomysł jak rozwiązać mechanizm zmiany rozstawu, żeby nie mieć problemów z kolimacją?


EDIT: @KORSARZ89 widziałeś ten wątek? https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=63&t=51680

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Lukacz napisał(a):

Hmm, 130 to dość spore i ciężkie tuby,  masz pomysł jak rozwiązać mechanizm zmiany rozstawu, żeby nie mieć problemów z kolimacją?

Pewnie, że mam :)

Najpierw regulujesz rozstaw, potem "dopieszczasz" kolimację, również całym refraktorem. Jeden musi mieć pecyzyjny ruch góra/dół, drugi lewo/prawo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić to w dwóch opcjach jedną do oglądania krajobrazu obraz ziemski najlepiej jak zwykła lornetką bez żadnego kąta. Druga wersja 90° do planet księżyca itd... obraz może być odwrócony chodzi o wyciągnięcie maximum.

Na ostatnim zlocie na Kudłaczach w 2022 roku miałem możliwość pobawienia się trochę binem zrobionym przez Snakersena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_G ale to tylko pomysł tylko czy  jest jakieś gotowe rozwiązanie? Pytam bo ciekawy jestem rozwiązania problemu ze sprawną zmianą rozstawu i zachowaniem kolimacji, zakładam że bino z tego tematu miałoby służyć do powiększeń większych niż x200.

Śp Franek budował swoje bina asymetrycznie, można je obejrzeć np. tutaj . Wydaje mi się że gdyby sposób na zmianę rozstawu tubusów, wraz z zachowaniem wzorowej kolimacji, był prosty i tani to EMSy miałyby już jakąś konkurencję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, KORSARZ89 napisał(a):

Chciałbym zrobić to w dwóch opcjach jedną do oglądania krajobrazu obraz ziemski najlepiej jak zwykła lornetką bez żadnego kąta. Druga wersja 90° do planet księżyca itd... obraz może być odwrócony chodzi o wyciągnięcie maximum.

Teoretycznie,  sprawę mogły by rozwiazać:
w 1 przypadku 2 kątówki na tubus
w 2 przypadku już 3.
Jednak dalej pozostaje do rozwiązania problem precyzyjnej kolimacji no i rozstawu. Dlatego EMS to najprostsze wyjście ale nie najtańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KORSARZ89 napisał(a):

Chciałbym zrobić to w dwóch opcjach jedną do oglądania krajobrazu obraz ziemski najlepiej jak zwykła lornetką bez żadnego kąta. Druga wersja 90° do planet księżyca itd... obraz może być odwrócony chodzi o wyciągnięcie maximum.

Na ostatnim zlocie na Kudłaczach w 2022 roku miałem możliwość pobawienia się trochę binem zrobionym przez Snakersena.

W wersji prostej może być problem ze zdobyciem wystarczająco dużych pryzmatów, bo do krajobrazu warto wykorzystać pełne pole okularów 2"

Jeśli nie chcesz iść w opcję kątową EMS, to trzy diagonale 2" na tor załatwią sprawę dość skutecznie. Niestety - im więcej luster, tym większe straty na jakości. "Asymetryk" a'la F. Motloch będzie wyjątkowo brzydki, ale....optycznie najlepszy.

 

@Lukacz - wszystko mam rozrysowane pod bino z Bresserów 102/600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej wydajny projekt byłby w koncepcji jak na załączonym  zdjęciu jedno odbicie itd. Ale czy dwa refraktory z osprzetem w wadze po około 13 kg każdy da się ładnie zgrać w tym systemie no niewiem... Jaki montaż do tego zgrać. Celuje w powiekszenia około 400 razy.

Screenshot_20230118-145726_Google_copy_1080x1032.jpg

Edytowane przez KORSARZ89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KORSARZ89 napisał(a):

Najbardziej wydajny projekt byłby w koncepcji jak na załączonym  zdjęciu jedno odbicie itd. Ale czy dwa refraktory z osprzetem w wadze po około 13 kg każdy da się ładnie zgrać w tym systemie no niewiem... Jaki montaż do tego zgrać. Celuje w powiekszenia około 400 razy.

Damian, wyluzuj. Ludes daje kolimację do 180x a ty chcesz 400x..... 500Hajmarsów po cooo.

Edytowane przez Witos
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KORSARZ89  na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu jest właśnie bino asymetryczne,  budowa takiego może się wiązać z cieciem jednego tubusu czy zmianą wyciągów. No i raczej buduje się je pod konkretny rozstaw oczu (dla jednego użytkownika). Przy x 400  kolimacja musi być perfekcyjna, raczej nie będzie łatwa do uzyskania prostymi ATMowymi sposobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zrobić projekt i je zamówić (CNC), chyba nie widziałem w necie gotowych rozwiązań  dla TOA 130 dostępnych w sprzedaży.

EDIT: Tu je lepiej widać https://www.bilibili.com/video/BV1Tb4y1a78v?t=50.0

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie takich obejm z dokładnością do setki to akurat będzie najprostsza i najtańsza część projektu :)

Każdy frezer CNC pracujący w aluminium to zrobi (jak mu się będzie chciało ;)).

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Witos napisał(a):

Damian, wyluzuj. Ludes daje kolimację do 180x a ty chcesz 400x..... 500Hajmarsów po cooo.

Ale kolimacja Ludesa jest typu "serwisowego" a w dwóch refraktorach można zrobić precyzyjny mechanim kolimacji przy.....dowolnie dużych powiększeniach. Tak jak w wielkich lornetach Binoptika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Macie jakieś pomysły jak używać takiego bino do obserwacji naziemnych? Najlepiej żeby oglądać na wprost ewentualnie pod kątem 45°. Widok przez EMS w 90° myślę, że powinien być świetny bo będzie ukazywało obraz ziemski ( nie odwrócony ) pozatym nie będzie tej krechy co w kątówkach amiciego wystepuje. Dużo łatwiej odnaleźć się na niebie, księżycu czy nawet obserwując lecący samolot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.