Skocz do zawartości

Projekt: cztery lufy


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zamierzam Ciebie przekonywać do porzucenia projektu ani proponować czegoś innego. Jest niezwykle cenny ze względów technicznych. Natomiast ja bym go nawet nie zaczynał, pisząc coś takiego:" Idea jest taka, żeby maksymalnie wykorzystać żałosne warunki, które mam na balkonie. "

Końcówka postu już brzmi o wiele sensowniej: " 4 Samyangi to moim zdaniem wciąż będzie zestaw na tyle mobilny, żeby zmieścić się u jakiejś życzliwej osoby na tylnym siedzeniu" no i " Na koniec jeszcze filtry: na razie myślę o 4x Halpha. OIII może kiedyś, gdy nie będę ograniczony balkonem"

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie spytać gdzie masz ten balkon, że ma to sens...

Ja też planuję stacjonarny sprzęt balkonowy, ale  mam dom na podkrakowskiej WSI - szału nie ma ale to nie Kraków...

 

Jak się rozpędzisz z wydatkami to za równowartość tego co chcesz kupić kupiłbyś pewnie mała działkę gdzieś za miastem na astrobudkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Natomiast ja bym go nawet nie zaczynał, pisząc coś takiego:" Idea jest taka, żeby maksymalnie wykorzystać żałosne warunki, które mam na balkonie. "

 

No wiem, ale jaka jest alternatywa?

Dla mnie jedyna sensowna alternatywa to zacząć hodować rybki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Możesz rozwinąć?

 

Za te same pieniądze nie ma gotowej dobrej opcji ?

 

14 minut temu, innerside napisał(a):

Gdybyśmy zarzucali z początku wydające się wątpliwe projekty, dziś pewnie wciąż bylibyśmy na poziomie 17/18 wieku :)

Powodzenia Bartek! Kibucuję :)

 

Tylko tu nie ma nic nowego chyba ? Są osoby, które połączyły kilka takich samych teleskopów i focą.  Ale może czegoś nie wiem bo na astrofoto się nie znam.

Co innego np. wyłożyć kasę na noktowizor kilka lat temu gdyby nikt tego nie próbował do wizuala ryzykując że to nie zadziała.

 

Jak najbardziej kibicuje, super są takie projekty ale czasami są one robione bo "wole po swojemu" ale to nie znaczy, że nie ma gotowych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za powodzenie, będzie świetnie wyglądać złożone razem (i pewne też działać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiecie mnie źle. Mam wręcz fioła na punkcje takich tematów bo mam zmysł techniczny więc każdy taki jest cenny. Nawet najprostszy, najbardziej szalony czy hardcrowy. Byłem jedną nogą już w decyzji zakupu montażu ATM tylko wzg. że to ATM :P choć na astrofot się nie znam. Dobrze, że szybko się sprzedał.

 

Ale czasem ktoś nie potrzebnie kombinuje. I wtedy może zdrowy rozsądek się przyda. Ale w sumie nie wiem jak tu bo jak piszę, na foto się nie znam ale widzę ceny takich obiektywów i się zastanawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paether napisał(a):

 

Ja już czekam na wątek "Projekt: cztery balkony" :flirt:

 

nie musi być cztery balkony. Pewnie wystarczą cztery zestawy na jednym balkonie, a wtedy cztery balkony to będzie kolejny level

 

choć sam pomysł nie jest nowatorski to już samodzielne wykonanie i oprogramowanie jest nowatorskie i może być lepszą zabawą niż późniejsze użytkowanie zestawu

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał(a):

Za te same pieniądze nie ma gotowej dobrej opcji ?

Ale jakiej?
Wiesz, naprawdę długo myślałem o tym. Całość wyjdzie mnie - no, powiedzmy 20k. 

Dostaję teleskop 135mm f/1.

 

Czy za 20k można kupić coś choć trochę zbliżonego? Najbliższe, co jest to ważąca 8kg RASA 8" f/2 + ASI2600. Trochę ponad budżet.

Ale pole widzenia jest tu mniejsze - już Spaghetti się całe nie zmieści na raz. Do tego potrzebowałbym jakiś naprawdę porządny montaż, raczej coś lepszego niż EQ5, do dostania na giełdzie za ~1200zł, które planuję kupić. Fakt, byłoby mniej zabawy z kabelkami i serwerami itp... Ale tutaj akurat wolałbym być tym, kto przeciera szlaki - dla mnie innowacyjność jest równie ważna, co efekt ostateczny.

 

Jest jeszcze jedna rzecz, którą można robić gdy się ma 4 obiektywy na raz:

Trzy zbierają wąskie pasmo, a jeden zbiera continuum (np. z filtrem 640nm o szerokości połówkowej 20nm).

Później można odjąć sygnały uzyskując całkowite odcięcie się od LP i innych śmieciowych źródeł światła (np. gwiazdy :D)

 

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Najpierw przeprowadź dowód empiryczny, że osiągasz z tego balkonu 1/4 oczekiwanego rezultatu angażując 1/4 środków - czyli po prostu zrób kilka zdjęć jedną kamerą z jednym obiektywem - potem wydaj x razy tyle kasy...

Oczywiście mam to już dawno za sobą. Nie szedłbym przecież w takie coś od zera. Mam już jednego Samyanga 135 i po wszystkich wieloletnich przygodach z astrofoto właśnie z ASI432 wreszcie osiągnąłem zadowalające efekty. Aż taki lekkomyślny nie jestem.

 

 

 

6 minut temu, TUR napisał(a):
Godzinę temu, Paether napisał(a):

 

Ja już czekam na wątek "Projekt: cztery balkony" :flirt:

świetny pomysł ! 4 balkony na cztery strony świata :) 

 

No tak, ale najpierw projekt "cztery mieszkania", ewentualnie "budowa astro-domu" :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.