Skocz do zawartości

Projekt: cztery lufy


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Robson_g napisał(a):

Ja pierdzielę, ale ciekawa historia.

Ja bym poległ z bardzo laickiego tytułu.

Nie dałbym radę w sprzężeniu takiej liczby mini setupow. 

 

 

Myślałem o tym od dawna i to był poważny problem koncepcyjny.

Ostatecznie każdy mini setup jest na maksa samodzielny, co powoduje że jeśli się ogarnie jeden, to tak, jakby ogarnąć wszystkie :)

Właściwie potrzebne jest tylko przesyłanie do takiego setupu sygnałów "zacznij zbieranie zdjęć" oraz "przestań zbierać  zdjęcia". 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Iluvatar napisał(a):

W sumie jak piszesz coś od zera, to zawsze można dać jakiegoś mastera/watchdoga, który będzie ci synchronizował kolejne klatki, dzięki czemu i dithering ogarniesz. A i jakąś diagnostykę dałoby się na tym zrobić, gdyby coś przestało działać.

 

Pytanie brzmi: gdy masz cztery kamery z kadrem przesuniętym o kilka pikseli względem siebie, to jak często musisz robić dithering? Moim zdaniem: 4x rzadziej, niż zwykle.;)

 

Szczerze mówiąc planowałem to załatwić na zasadzie:

- wyslij do każdego zestawu komendę naświetlenia 40 zdjęć.

- czekaj aż każdy skończy. 

- zrób dithering

- naświetlaj kolejne 40 zdjęć

Itd...

 

Przy 3 minutowych subach mówimy o jednym "ditheringu" na 2h...

 

Diagnostyka:

Są ograniczone możliwości naprawy z poziomu sieci. To, co można zrobić to:

-restart kamery

-restart serwera

-reboot całego NanoPi 

 

I pewnie takie komendy będą obsługiwane ;)

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Pytanie brzmi: gdy masz cztery kamery z kadrem przesuniętym o kilka pikseli względem siebie, to jak często musisz robić dithering? Moim zdaniem: 4x rzadziej, niż zwykle.;)

 

raczej 4x częściej. W końcu robiąc dithering robisz go na wszystkich kamerach jednocześnie, a cały sens ditheringu polega na wprowadzeniu losowych zmian czyli dodatkowego szumu. Robiąc go rzadziej i to na 4 setupach na raz wprowadzisz stały sygnał (16x większy), a nie losowy

 

przesunięcie kadru o kilka pikseli na każdej kamerze nie ma znaczenia bo dithering ma redukować nierówne wzmocnienie i offset każdego piksela czyli rozmazać obraz piksela bez sygnału i zmieszać go z innymi, niekoniecznie sąsiednimi pikselami. Daje to nam wyrównanie tła bez "wzorków". W uproszczeniu zamiast "wzorków" w tle dostajemy równomierny szum (taki przynajmniej jest cel), a tego łatwiej się pozbyć niż "wzorków"

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZbyT napisał(a):

raczej 4x częściej. W końcu robiąc dithering robisz go na wszystkich kamerach jednocześnie, a cały sens ditheringu polega na wprowadzeniu losowych zmian czyli dodatkowego szumu. Robiąc go rzadziej i to na 4 setupach na raz wprowadzisz stały sygnał (16x większy), a nie losowy

jest na to proste rozwiązanie - trzeba te 4 rurki umocować bylejak, żeby miały duże losowe zmieniające sie ugięcia podczas pracy napędu i w ten sposób każda z nich wprowadzi swój indywidualny dithering :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, szuu napisał(a):

jest na to proste rozwiązanie - trzeba te 4 rurki umocować bylejak, żeby miały duże losowe zmieniające sie ugięcia podczas pracy napędu i w ten sposób każda z nich wprowadzi swój indywidualny dithering :D

 

ale to już nie będzie dithering tylko pojechane gwiazdki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyT napisał(a):

raczej 4x częściej.

 

Godzinę temu, ZbyT napisał(a):

Robiąc go rzadziej i to na 4 setupach na raz wprowadzisz stały sygnał (16x większy), a nie losowy

 

Ech, coś czuję że bardzo źle zrozumiałem Twoją wypowiedź, bo mam wrażenie, że gadasz głupoty, a przecież to niemożliwe...

 

Właściwie mogę przyznać rację w jednej kwestii: absolutnie nie ma znaczenia, czy kamery patrzą dokładnie w to samo miejsce, czy są nieznacznie przesunięte.

 

Ważne jest to, że na każdej kamerze jest inny wzór szumu, więc stack czterech zdjęć z 4 różnych kamer to tak, jak stack 4 zdjęć z 4 totalnie różnych położeń jednej kamery.

 

No nic, bez wchodzenia w niepotrzebne dyskusje, powiem tak: zobaczymy. W końcu powinno to wyjść od razu, prawda?

 

Jeśli będę musiał robić dithering tak często jak mówisz to przyjadę do Wrocławia i osobiście oddam Ci jednego Samyanga ;)

 

Pozdrawiam

 

 

PS

@Iluvatar może kiedyś zrobię tak że RGB +L albo HSO na raz, ale wydaje mi się, że większy potencjał ma palenie jednego kanału tak długo, aż pokaże się na nim coś, czego wcześniej nikt nie widział :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał(a):

O LRGB z tego balkonu i z takim FOV to zapomnij - będziesz duuuuużo zdrowszy :)

 

Tak wiadomo, w ogóle nie ma o czym mówić. LP dopiero w okolicach pasma Halpha i IR robi się znośne. Latarnie, gradienty itp. wiadomo.

 

Ale jakby wziąć to pod ciemne niebo... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Jeśli będę musiał robić dithering tak często jak mówisz to przyjadę do Wrocławia i osobiście oddam Ci jednego Samyanga ;)

 

 

obiektywów 135 mm ci u nas dostatek ale i ten przyjmiemy jako zwiastun zwycięstwa :P

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Zestaw S135+ASI432 okazał się doskonale zbierać materiał nawet na moim EQ3-2, nawet bez guidingu, enkoderów i tego całego szpeju..."

 

Bartku, ile razem bedzie wazyc ten set? (Obiektywy, kamery, system ostrzacy, mechanika, kable).

 

Obawiam sie, ze to co sie udawalo EQ3-2 z jednym obiektywem, nie uda sie z 4-ma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Hans napisał(a):

"...Zestaw S135+ASI432 okazał się doskonale zbierać materiał nawet na moim EQ3-2, nawet bez guidingu, enkoderów i tego całego szpeju..."

 

Bartku, ile razem bedzie wazyc ten set? (Obiektywy, kamery, system ostrzacy, mechanika, kable).

 

Obawiam sie, ze to co sie udawalo EQ3-2 z jednym obiektywem, nie uda sie z 4-ma.

 

Pozdrawiam

 

Wiem. Powinno udać się z 3-ma. Potem kupię EQ5, a potem ostatni setup :)

Jeden setup: obiektyw+kamera+szuflada+NanoPi (waży prawie 0)+focuser to ok. 1.4kg

Razem ok. 4.2kg to prawie tyle samo, co mój Newton 130/650, z którym EQ3-2 jakoś daje radę :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał(a):

A w jaki sposób ustawisz, żeby wszystkie 4 rurki patrzyły dokładnie w ten sam punkt?

 

Godzinę temu, Robson_g napisał(a):

rzy tak szerokim polu warunek idealnego zjustowania nie musi być chyba spełniony. Poza tym to nawet może lepiej na rzecz ditheringu.

 

 

Jak na razie temat czterech tub patrzących w ten sam punkt jest najsłabiej poznanym dla mnie. Może się to wydawać naiwnym niedopatrzeniem, ale rzeczywiście przy polu widzenia w rodzaju 7stopni nie powinno być dużego błędu na dzień dobry. Pierwsze próby będę przeprowadzał w tym tygodniu - zakładam, że jeśli wyjustuję używając kamerek w stylu ASI120 to przy przejściu na większy sensor justowanie będzie się trzymało z dokładnością do kilku pikseli. Jak nie - to będzie chwila na zastanowienie. 

 

Justowanie w osi RA w takim układzie, jaki mam jest proste: wystarczy dodać jakąś płytkę alu którą na śrubkach można by podnosić/opuszczać o kilka mm.

W osi DEC zostaje mi delikatny luz na mocowaniu który daje swobodę, ja wiem, może +/-1 stopnia. Zobaczę, czy wystarczy.

 

Dla ditheringu to wszystko jedno: bo to 4 różne kamery. Nie wierzę, żeby każda ASI432 miała ten sam FNP :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
3 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

1. Po niewypale z Baaderami na jakie filtry się zdecydowałeś?

 

2. Planujesz fokusery czy wszystko będzie ręcznie ostrzone?

 

1. Astronomiki kupię, 6nm z serii MaxFR. Wydaje się, że to już nie będzie loteria. Ale do zmierzenia dam, spokojnie;)

 

2. Focusery mam, ale na razie ostrzę ręcznie. To nie piksel 2.9um żeby się nie wiadomo jak zmieniała ostrość. W planach autofocus z automatu ale najpierw chcę w ogóle zrobić jakieś zdjęcia w końcu;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hans napisał(a):

focuser x3 + kable itd. to kolejne kilogramy 

Pozdrawiam.

 

Focusery, czyli silniczki Nema17 o niskim profilu są już zamocowane i wliczone w wagę;)

 

Oczywiście, zanim zamontuję ostateczny, wieńczący dzieło 4-ty obiektyw będę musiał zmienić montaż... Ale jeszcze będzie dobrze ;)

 

IMG_20230211_123747.jpg

 

 

Reszta szpeju wymaga jedynie, żeby do kamer podłączyć kable USB, ale nie będzie obciążać montażu. Moim zdaniem dojdzie max 300g.

 

@Zlew dzięki, ale mam już kontroler który będzie obsługiwał 4 focusery, mam też drugi, który obsługuje montaż. Jeśli coś tu nie zagra będę szukał alternatyw ;)

 

 

PS 

A tutaj jeszcze zdjęcie wspaniałego adaptera M48 od SerwisAstro - wystarczy odkręcić oryginalny bagnet i przykręcić adapter, i mamy Samyanga z gwintem M48 i całkiem wygodnym backfocusem ok 40mm. 

W moim wypadku to w sam raz na montaż szuflady filtrowej 16mm, i jeszcze zostaje 5mm zapasu :)

 

IMG_20230322_180625.jpg

 

IMG_20230322_180551.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.