Skocz do zawartości

Projekt: cztery lufy


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Takie zdjęcie ze zlotu: Ced 214 / NGC7822.

600x1min. (10h) Halpha.

 

wynik_wszystko_dbe_gimp.jpg

 

Rozciągnięte na maksa:

 

wynik_auto.jpg

 

Jest tam sporo ciemnyc rzeczy w tle.

 

NIestety, kalibracja taka sobie wyszła. Z jakiegoś powodu nie złapały się wszystkie zamierzone darki na kamerze nr1.

Dodatkowo, niektóre flaty chyba były prześwietlone. Ale jakoś udało się to złożyć do kupy.

Istnieje podejrzenie, że z minutowych klatek nie da się wiele więcej wyciągnąć. Miałem robić dłuższe, ale ustawienie na biegun okazało się nie za dobre. Rozwiązanie: guiding, lepszy montaż...

 

Do zrobienia mam wciąż obsługę focuserów przez ethernet - układ W5500 nie zdał egzaminu, więc kupię po prostu kolejne nanopi.

Układ będzie wtedy całkiem "osieciowany".

 

Niestety, oprogramowanie serwera kamery potrzebuje lepszej diagnostyki, bo odnoszę wrażenie, że czasem przestaje coś działać i nie ma w tym temacie żadnej informacji: co, gdzie, czemu... Plus przydałoby się obsługiwać wszystkie momenty, gdy kończymy różne czynności - zachłannie najpierw skupiłem się na rozpoczynaniu obrazowania itp. a jak trzeba już przestać, to nagle się okazuje, że nie ma jak, i trzeba robić reboot :)

 

 

 

Ustawienie wszystkich tub mniej więcej w jeden punkt się udało (+/-5%) ale żeby było naprawdę dobrze to trzeba by mieć chyba aluminiowe obejmy z regulacją mechaniczną na jakichś dociskach/śrubach/kontrach/nie wiem czym :)

 

Kolejny mały projekcik :)

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę twoje postępy z dużym zainteresowaniem.

 

Jakieś wieści na polu odejmowanie continuum?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Herbert West napisał(a):

Śledzę twoje postępy z dużym zainteresowaniem.

 

Jakieś wieści na polu odejmowanie continuum?

 

 

Skupiłem się ostatnio na zlocie. Teraz pewnie zrobię sobię małą przerwę od astro, bo naprawdę byłem mocno zfixowany na temacie, muszę odpocząć :D

 

Continuum z balkonu będę pewnie testował w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę widok z balkonu oczekuję w rezultacie całkowicie czarnego stacka :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Takie zdjęcie ze zlotu: Ced 214 / NGC7822.

600x1min. (10h) Halpha.

 

wynik_wszystko_dbe_gimp.jpg

 

Rozciągnięte na maksa:

 

wynik_auto.jpg

 

Jest tam sporo ciemnyc rzeczy w tle.

 

NIestety, kalibracja taka sobie wyszła. Z jakiegoś powodu nie złapały się wszystkie zamierzone darki na kamerze nr1.

Dodatkowo, niektóre flaty chyba były prześwietlone. Ale jakoś udało się to złożyć do kupy.

Istnieje podejrzenie, że z minutowych klatek nie da się wiele więcej wyciągnąć. Miałem robić dłuższe, ale ustawienie na biegun okazało się nie za dobre. Rozwiązanie: guiding, lepszy montaż...

 

Do zrobienia mam wciąż obsługę focuserów przez ethernet - układ W5500 nie zdał egzaminu, więc kupię po prostu kolejne nanopi.

Układ będzie wtedy całkiem "osieciowany".

 

Niestety, oprogramowanie serwera kamery potrzebuje lepszej diagnostyki, bo odnoszę wrażenie, że czasem przestaje coś działać i nie ma w tym temacie żadnej informacji: co, gdzie, czemu... Plus przydałoby się obsługiwać wszystkie momenty, gdy kończymy różne czynności - zachłannie najpierw skupiłem się na rozpoczynaniu obrazowania itp. a jak trzeba już przestać, to nagle się okazuje, że nie ma jak, i trzeba robić reboot :)

 

 

 

Ustawienie wszystkich tub mniej więcej w jeden punkt się udało (+/-5%) ale żeby było naprawdę dobrze to trzeba by mieć chyba aluminiowe obejmy z regulacją mechaniczną na jakichś dociskach/śrubach/kontrach/nie wiem czym :)

 

Kolejny mały projekcik :)

 

A to zrobił z tym BlurXterminator na jakichśtam ustawieniach:

 

bx.thumb.jpg.bc2ea80c4f8cf10f681a5a1bc3230e93.jpg

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejny update:

Po testach guidingu mam do zaprezentowania taki wykres:

wykres_guiding_1.jpg

 

Wykres niestety w pixelach, a nie w sekundach łuku. To niedopatrzenie softu, zmienię to przy najbliższej okazji.

Niemniej RA zachowuje się bardzo przyzwoicie. Widać, że korekty trzymały go w ryzach, a miałem ustawiony próg korekcji na +/- 2", więc prawdopodobnie mamy tu skalę jakieś 3"/px. Będę próbował bardziej agresywnego ustawienia, ale i tak jest dobrze na tyle, żeby jechać Samyangiem choćby i godzinę bez przerwy.

DEC przedstawia się dużo gorzej, z pewnością problemem jest luz i jakieś mechaniczne problemy - zobaczę, na ile da się to wyregulować. Nie wiem skąd się biorą takie nagłe skoki - w dłuższym przebiegu było ich więcej, dość podobnych. Dalsze zachowanie to konsekwencja luzu. Niemniej tego też nie powinno się dać zauważyć na ekspozycji Samyangiem, gdzie skala to jakieś 13"/px. 

Także uważam pierwsze próby guidingu za bardzo obiecujące i będę mógł wkrótce zacząć robić "normalne" klatki po 5 czy 10 minut bez przejmowania się PE czy też dryfem.

Pozdrawiam! :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Nie wiem skąd się biorą takie nagłe skoki - w dłuższym przebiegu było ich więcej, dość podobnych. Dalsze zachowanie to konsekwencja luzu. Niemniej tego też nie powinno się dać zauważyć na ekspozycji Samyangiem, gdzie skala to jakieś 13"/px. 

Takie luzy i ja mam w eq6 ale mam skalę 0,56. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś coś chciał "ulepszyć" "zmodernizować" od drogi technicznej. Ta płyta z alu 5mm na grubości nie jest za cienka? Wracając do mojej odpowiedzi, to gdybyś potrzebował coś inwidualnie dorobić to zapraszam do kontaktu jakieś (kliny, pryzmy czy coś co mogę na cnc wykonać) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yeabuny napisał(a):

Gdybyś coś chciał "ulepszyć" "zmodernizować" od drogi technicznej. Ta płyta z alu 5mm na grubości nie jest za cienka? Wracając do mojej odpowiedzi, to gdybyś potrzebował coś inwidualnie dorobić to zapraszam do kontaktu jakieś (kliny, pryzmy czy coś co mogę na cnc wykonać) 

 

5mm, ale jeszcze podparta z dołu pancernym dovetailem. To jest ultrasztywne. Mam w zanadrzu kilka rzeczy które trzeba będzie dorobić w metalu, więc na pewno rozważę propozycję gdy już będę na 100% wiedział, czego chcę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

5mm, ale jeszcze podparta z dołu pancernym dovetailem. To jest ultrasztywne. Mam w zanadrzu kilka rzeczy które trzeba będzie dorobić w metalu, więc na pewno rozważę propozycję gdy już będę na 100% wiedział, czego chcę ;)

Jeśli tylko będę miał czas to pomogę. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejny update:

Uff, jak gorąco! :) Zestaw przez kilka dni pracował zbierając testowe dane z balkonu. Niestety żadnego Ha za bardzo ode mnie nie widać aż do sierpnia.

 

Co nowego:

  • Guiding działa w takim sensie, że mogę sobie robić 5min, 10min fotki i nic nie jest ruszone. Tyle mnie zadowala na razie. Pewnie godzinę też by pociągnął, bo okres ślimaka w RA dla EQ3-2 to jakieś 10min właśnie.
  • Focusery działają zdalnie - dodałem czwarty NanoPi obsługujący ruchy montażem w RA/DEC oraz focusery. 
  • Jedyny kabel jaki muszę podłączać bezpośrednio do laptopa to kabel USB kamery guidera. Reszta przez WiFi->Ethernet
  • Niedługo skończą mi się porty Eth w routerze ;) Ale nie myślę teraz o tym
  • Zamiast wynajdywać koło raz jeszcze - napisałem krótki skrypcik, który liczy rozmiary gwiazd na zdjęciu korzystając z DSS przez CLI. Działa to szybko i fajnie, nic lepszego nie napiszę.
  • Kable trochę poukładałem żeby się aż tak nie plątały. Na razie prowizorycznie, ale już widać większy porządek.
  • Automat do ostrzenia już lada chwila: mam już wszystkie kawałki, trzeba je tylko poskładać :) To będzie super wygoda.
  • W głowie kiełkuje mi pomysł na "głowicę" alt-az do ustawiania wzajemnej pozycji każdego obiektywu. Na razie potrafię je dobrze ustawić, ale to trochę trwa i łatwo się psuje. Potrzebuję czegoś solidnego, metalowego, na śrubki...
    Ogólnie powinno się udać z jakiegoś ceownika aluminiowego coś tam powiercić, porzeźbić ale to dłuższy temat, nie obędzie się bez druku 3D znając życie.

No i na koniec aktualne zdjęcie całości :)

Pozdrawiam! 

 

zestaw.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Guiding działa w takim sensie, że mogę sobie robić 5min, 10min fotki i nic nie jest ruszone. Tyle mnie zadowala na razie. Pewnie godzinę też by pociągnął, bo okres ślimaka w RA dla EQ3-2 to jakieś 10min właśnie.

Kolego mnie to bardzo ciekawi. Jak Ty zrobiłeś ten guding na eq3.. Jestes pełen uznania. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

Kolego mnie to bardzo ciekawi. Jak Ty zrobiłeś ten guding na eq3.. Jestes pełen uznania. 

 

Ogólnie algorytm jest niezbyt skomplikowany, nie ma tu żadnej magii. Zaznaczasz gwiazdkę na obrazie z guidera a program rusza montażem tak, żeby gwiazdka pozostała w miejscu.

Pamiętaj, że jak się ma skalę 13"/px to guiding nie musi być jakiś super ;)

Najważniejsze że nie ma już dryfu DEC i kadr się w miarę trzyma całą noc.

 

@astrokarol obiektywy są tak, jak udało mi się wywiercić dziury w płycie alu ;)

Mogłbym to poprawić ale mi się nie chce. To jest i tak ultrasztywne. Może tego nie widać tak na zdjęciu. Zresztą dovetail usztywnia to na maksa.

Kiedyś zrobię to elegancko, ściśnięte jak się da ;) Ale to najmniejszy problem, serio.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezultat dzisiejszych prób:

  • Focusowanie z poziomu aplikacji - zrobione. 
  • Pomiar gwiazd z poziomu aplikacji - zrobione
  • Wykres wielkości gwiazd od pozycji focusera - zrobione

Niestety, naiwne stosowanie DSS do oceny gwiazd jest dobre dla zdjęć naświetlanych długo, tym bardziej z wąskimi filtrami.

Przy ciemnych zdjęciach i małym thresholdzie wyniki są w dużej mierze losowe :)

 

Zatem rysowanie krzywej ostrości wymaga sporo cierpliwości :)

Zadanie: zrobić automat, który sam będzie np. inkrementował focus co 10, robił zdjęcie 60s i je oceniał od strony jakości.

Jeśli to też nie da zadowalających rezultatów to jednak może będę zmuszony napisać swój soft... again :D

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał(a):

Ależ Ty masz ścisły umysł :) kiedy pierwsze odkrycie mgławicy ?

Też tak myślę. Jestem pełen podziwu dla Kolegi, którego nie znam. 

 

Jeden, z nielicznych tutaj - myślicieli.  Masz mój szacunek dopóki tu jestem. Kłaniam się nisko. Będę bacznie obserwował Twoje poczynania. @Behlur_Olderys

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.