Skocz do zawartości

Zakupy filtrów Antlia OIII 3nm Pro 2.0" w teleskopy.pl


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Temat ten adresuję przede wszystkim do kolegów, którzy w ostatnich dniach zwrócili się do mnie o pomoc w zakupie odpowiedniej sztuki Antlii OIII 3nm Pro 2.0" w sklepie @teleskopy.pl teleskopy.pl oraz do innych, którzy dopiero rozważają taki zakup. Obecnie te filtry są niedostępne, ale zapewne wkrótce się to zmieni. 

 

Mam dla Was propozycję. Skoro kilka osób chce nabyć takie filtry i macie różne oczekiwania wobec nich (różne światłosiły teleskopów) to może warto skoordynować zakup? Jeśli w tym samym czasie filtry by trafiły do mnie na pomiary, to byłaby opcja rozdysponowania ich w ten sposób, abyście mieli egzemplarze bardziej dopasowane do swoich potrzeb. Tu już właściciele by indywidualnie się dogadywali - moja rola polegałaby na zmierzeniu wszystkich przysłanych filtrów i ocenie który byłby optymalny dla kogo.

 

Sam też planowałem zakup takiego filtra dla siebie, ale @teleskopy.pl teleskopy.pl mi świadkiem, że powstrzymam się od zakupu w tym samym czasie, by nie było podejrzeń, iż akcja ma na celu wybranie sobie najlepszej sztuki. Dla sklepu też może to być sytuacja korzystna, gdyż zmniejsza się ryzyko, że filtr zostanie zwrócony jako niedopasowany do światłosiły konkretnego teleskopu. Gra o sumie niezerowej - wszyscy mogą na tym skorzystać.

Edytowane przez dobrychemik
styl, klarowność i literówki :)
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie rozmyślam nad zakupem kompletu , ale w rozmiarze 36mm do adapterów na 2 cale. Myślałem o Antlii ze względu na to że posiadam LRGB 2" i dopasował bym grubością ich, ale i poważnie również myślę o Astronomiku 6nm do mojej światłosiły F2,8. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dobrychemik said:

Temat ten adresuję przede do kolegów, którzy w ostatnich dniach zwrócili się do mnie o pomoc w zakupie odpowiedniej sztuki Antlii OIII 3nm Pro 2.0" w sklepie @teleskopy.pl teleskopy.pl oraz do innych, którzy dopiero rozważają taki zakup. Obecnie te filtry są niedostępne, ale zapewne wkrótce się to zmieni. 

 

Mam dla Was propozycję. Skoro kilka osób chce nabyć takie filtry i macie różne oczekiwania wobec nich (różne światłosiły teleskopów) to może warto skoordynować zakup? Jeśli w tym samym czasie filtry by trafiły do mnie na pomiary, to byłaby opcja rozdysponowania ich w ten sposób, abyście mieli egzemplarze bardziej dopasowane do swoich potrzeb. Tu już właściciele by indywidualnie się dogadywali - moja rola polegałaby na zmierzeniu wszystkich przysłanych filtrów i ocenie który byłby optymalny dla kogo.

 

Sam też planowałem zakup takiego filtra dla siebie, ale @teleskopy.pl teleskopy.pl mi świadkiem, że powstrzymam się od zakupu w tym samym czasie, by nie było podejrzeń, iż akcja ma na celu wybranie sobie najlepszej sztuki. Dla sklepu też może to być sytuacja korzystna, gdyż zmniejsza się ryzyko, że filtr zostanie zwrócony jako niedopasowany do światłosiły konkretnego teleskopu. Gra o sumie niezerowej - wszyscy mogą na tym skorzystać.

Byłbym zainteresowany dla  światła f4.8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pokażę Wam jak wygląda mój egzemplarz Antlii OIII Pro 3nm 1.25". Poniżej jest symulacja dla f/3.5 - maksymalna jasność, przy której ten konkretny egzemplarz nadal spisuje się świetnie (mi to wystarczy, bo maksymalną jasność mam f/3.9). 

 

f/3.5:

image.png.315d33f4037bdc0d6dd7f391d886b2d8.png

 

Łatwo zauważyć, że mogą być egzemplarze dopasowane do znacznie większej światłosiły - wystarczyłoby pasmo transmisji (krzywa niebieska) przesunąć nieco w prawo. Maksimum brązowej linii nadal jest w zakresie szczytu krzywej niebieskiej.

 

f/3.0:

image.png.c2a8f395b688b476b9d3e2a2cf9086e8.png

 

 

Na koniec symulacja dla f/2.5. Nawet i tu, przynajmniej teoretycznie, dałoby się znaleźć odpowiedni filtr. Przecięcie obu krzywych wciąż jest dla wartości powyżej 90%. Czyli mógłby być filtr, który normalnie, dla wiązki prostopadłej ma powyżej 90% a także w teleskopie f/2.5 wciąż by przekraczał tą granicę. Tolerancja ustawienia pasma jest tu jednak niemal zerowa.

image.png.77eee0f58bb296a0c84b38bebcddad3d.png

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aby zapoczątkować akcje: dwa filtry do pomiaru zamówione, poproszę Oskara o pomiar obu, jak oba będą dobre to chętnie odsprzedam po tej samej cenie co w sklepie.
E:  drugi filtr zarezerwowany

Edytowane przez MaciejW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.