Skocz do zawartości

Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, MateuszW napisał(a):

Jak tego dokonać? :) Widzę tylko dodawanie pojedynczych ogłoszeń.

OK - już wiem, jak się robi Sklep Użytkownika. Niestety jest to dosyć mocno ukryte i znajduje się w opcjach użytkownika (górne, rozwinąć prawe menu z nazwą użytkownika > Ustawienia konta > Edycja profilu - prawa kolumna > Zakładka Sklep użytkownika). Poniżej obrazki:

 

 

Screenshot 2023-03-04 at 16.09.03.png

Screenshot 2023-03-04 at 16.09.13.png

Screenshot 2023-03-04 at 16.09.51.png

Screenshot 2023-03-04 at 16.11.28.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam_Jesion napisał(a):

"Będzie można sprzedawać tylko jeden przedmiot na ogłoszenie." - to nie jest prawda, to jak skonstruujesz swoje ogłoszenie zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Możesz wrzucić wszystkie przedmioty do jednego worka (ogłoszenia), tak jak to się już dzieje (widziałem już w Markecie takie ogłoszenia), albo robić je na pojedyncze produkty. Więcej roboty będziesz miał kiedy rozbijesz je na pojedyncze ogłoszenia, ale... pamiętaj, że zyskasz zapewne na efektywności sprzedaży, a także, wg mnie - będziesz w stanie uzyskać większą sumaryczną cenę. To są stare zasady z handlowania na platformach typu Allegro. Wrzucenie wszystkiego w jeden worek zawsze ograniczy możliwości i może odstraszyć część klientów, którzy nie chcą kupić wszystkiego na raz. Same pojedyncze ogłoszenia możesz spiąć w 1 całość linkując w nich do swojego "sklepu". Link znajdziesz na stronie profilowej każdego usera w menu. To nie jest forma spamowania - efekt jest wręcz przeciwny. Dajesz użytkownikom większe szanse na znalezienie tego, czego mogą szukać (jak to zakopiesz w jednym ogłoszeniu, to mogą przegapić).

Chyba nie do końca o to chodziło.

Nie trzeba chcieć sprzedać wszystkiego naraz, żeby chcieć wrzucić wszystko w jednym ogłoszeniu. Powszechną praktyką do tej pory było, że jak ktoś ma do sprzedania kilka(naście) różnych rzeczy, to wrzuca jedno ogłoszenie i po prostu wyszczególnia co i za ile chce sprzedać (ewentualnie - całość za tyle, a każda rzecz z osobna w swojej cenie) - a nie, że musi na każdą pierdołę tworzyć nową ofertę. Teraz trzeba chyba albo sprzedawać całość, albo zrobić ileś tam ogłoszeń z każdą rzeczą osobno i nie ma za bardzo możliwości zrobienia tak jak do tej pory (znaczy pewnie da się to obejść, wrzucając jako "inne" i tam sobie to rozpisać, czy coś). Co do efektywności - jeśli ktoś tylko okazjonalnie chce się czegoś pozbyć czy wymienić sprzęt, to ten teoretyczny wzrost efektywności nie ma to dla niego żadnego znaczenia - jak ktoś ma duży asortyment i chce na tym zarabiać, to to co napisałeś może mu robić różnicę, ale nie dla "zwykłych" użytkowników dotychczasowej giełdy, którzy nie sprzedają swoich rzeczy w celach komercyjnych.

 

A, no i zastanowiłbym się nad czasem ważności ogłoszeń - chyba można zaryzykować stwierdzenie, że 7 dni nie będzie wybierać praktycznie nikt; normalnie ogłoszenia wiszą często na giełdzie dużo dłużej nawet te dwa tygodnie, zanim w końcu dojdzie do sprzedaży, więc nie wiem, czy nie byłoby sensowniej zrobić np. dwa tygodnie i miesiąc.

 

Jeszcze jedna rzecz - teraz przy przeglądaniu ofert wygląda to tak, że najpierw trzeba wybrać kategorię, a potem dopiero do wyboru jest rodzaj oferty, czyli "sprzedam", "kupię" i "zamienię". Chyba więcej sensu miałoby odwrócenie tego, czyli najpierw wybór rodzaju oferty, a dopiero potem kategorii.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Nie trzeba chcieć sprzedać wszystkiego naraz, żeby chcieć wrzucić wszystko w jednym ogłoszeniu. Powszechną praktyką do tej pory było, że jak ktoś ma do sprzedania kilka(naście) różnych rzeczy, to wrzuca jedno ogłoszenie i po prostu wyszczególnia co i za ile chce sprzedać (ewentualnie - całość za tyle, a każda rzecz z osobna w swojej cenie) - a nie, że musi na każdą pierdołę tworzyć nową ofertę.

Rozumiem i zdaję sobie z tego sprawę. Pytanie tylko, ile w tym było przyzwyczajenia wynikającego ze specyfiki sprzedaży przez wątki? Wydaje mi się, że w dużej mierze ta formuła właśnie z tego wynikała. Nie zmienia to faktu, że nadal możesz to robić w nowym Markecie - dokładnie tak samo, czyli wrzucić zdjęcia, rozpisać wszystko oraz dać odpowiedni tytuł. Możemy do tego zrobić dedykowaną kategorię, choć na tę chwilę nie mam pomysłu, jak powinna się ona nazywać (Wyprzedaż?). Może masz jakiś pomysł?

 

26 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

A, no i zastanowiłbym się nad czasem ważności ogłoszeń - chyba można zaryzykować stwierdzenie, że 7 dni nie będzie wybierać praktycznie nikt; normalnie ogłoszenia wiszą często na giełdzie dużo dłużej nawet te dwa tygodnie, zanim w końcu dojdzie do sprzedaży, więc nie wiem, czy nie byłoby sensowniej zrobić np. dwa tygodnie i miesiąc.


Zdecydowanie. Wyjdzie w praniu i na bieżąco będę to ustawiał wg docelowej potrzeby. Idea też jest taka, żeby uniknąć nieaktualnych ogłoszeń (same się przeterminują). Użytkownik 3 dni przed przeterminowaniem ogłoszenia musi zdecydować, czy chce je przedłużyć. Dostanie wiadomość. Jeżeli tego nie zrobi, to znaczy, że ogłoszenie jest już nieważne.

 

28 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Jeszcze jedna rzecz - teraz przy przeglądaniu ofert wygląda to tak, że najpierw trzeba wybrać kategorię, a potem dopiero do wyboru jest rodzaj oferty, czyli "sprzedam", "kupię" i "zamienię". Chyba więcej sensu miałoby odwrócenie tego, czyli najpierw wybór rodzaju oferty, a dopiero potem kategorii.


Nie mam takiej możliwości. To jest po prostu pewna "metryka" dla ogłoszenia, a nie kategoria sama w sobie. Można po niej szukać, sortować, etc. Tak samo jak po tagach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Założenie "sklepu" może generować nieprzyjemne skutki prawne dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Dokładnie jak każda zorganizowana sprzedaż nosząca znamiona działalności gospodarczej. Mi nic do tego. Zakładam, że każdy jest tego świadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Założenie "sklepu" może generować nieprzyjemne skutki prawne dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

 

Sprzedaż usług też.

 

PS. Uprzedził mnie Adam.

 

Ale jest tzw. działalność nierejestrowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

 

Doczytałem na ten temat. Wolno legalnie na nierejestrowanej działalności mieć miesięczny przychód maksymalnie 1745 zł.

Poczytaj jeszcze...  ;) Znalazłem gdzieś kiedyś w definicjach US bodajże (ale nie pamiętam dokładnie), że regularny dochód nawet poniżej połowy najniższej krajowej spełnia wymogi prowadzenia działalności i wymaga założenia takowej.

Spoko jest, jak masz tego typu dochód raz-dwa razy w roku.

 

EDIT: Ale poszukajcie aktualnych przepisów, bo trochę czasu minęło od tego.

Edytowane przez amatorastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, zakładanie takiego portalu handlowego typu giełda, nie wiem czy nie będzie wiązało admina do raportowania do US obrotów poszczególnych userów (a zarazem posiadania ich danych osobowych) jak to mają/będą miały portale Allegro, Olx, Vinted itp. Wiem, że kwota 2000 ojro spora, ale w astro taką uzyskać, to znowu nie taki problem dla niektórych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

 

Doczytałem na ten temat. Wolno legalnie na nierejestrowanej działalności mieć miesięczny przychód maksymalnie 1745 zł.

 

Nie zwalnia to jednak z opodatkowania (PIT) i nakłada obowiązek wystawiania rachunków. Warto o tym pamiętać.

Dodatkowo, działalność nierejestrowa musi przestrzegać RODO, a więc na takim "sklepie użytkownika" musi znaleźć się procedura zwrotu towaru oraz klauzula informacyjna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amatorastro napisał(a):

Jeszcze jedno, zakładanie takiego portalu handlowego typu giełda, nie wiem czy nie będzie wiązało admina do raportowania do US obrotów poszczególnych userów (a zarazem posiadania ich danych osobowych) jak to mają/będą miały portale Allegro, Olx, Vinted itp. Wiem, że kwota 2000 ojro spora, ale w astro taką uzyskać, to znowu nie taki problem dla niektórych.

Nie można tego traktować jako platforma handlowa, bo nie przeprowadzamy żadnych transakcji, więc nie będziemy posiadać żadnych danych. To bardziej jest serwis ogłoszeń, a nie sklep (wg prawa nie stanowi miejsca zawarcia umowy). Oczywiście jeżeli kiedyś wdrożę obsługę transakcji/płatności - to wtedy będziemy podlegać tym samym regułom, co inne platformy handlowe. W tej chwili niczym się to nie różni od wątków z ogłoszeniem o sprzedaży X.

 

57 minut temu, Paether napisał(a):

Dodatkowo, działalność nierejestrowa musi przestrzegać RODO, a więc na takim "sklepie użytkownika" musi znaleźć się procedura zwrotu towaru oraz klauzula informacyjna.

Przypominam, że to istocie strona z ogłoszeniami, a nie realny sklep (miejsce zawarcia umowy online, transakcji). Niczym się nie różni od umieszczenia takiej oferty w wątkach forum, jak to się dzieje w tej chwili.

Z drugiej strony, osoby które zdecydują się handlować w sposób regularny na Astropolis podlegać będą i tak naszym regulaminom i wymogom (niezależnie od zobowiązań prawnych), które docelowo będą na tyle restrykcyjne, żeby zapewnić użytkownikom Astropolis nie tylko bezpieczeństwo, ale także jakość obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jesteśmy z kolegą @Mr Groch szczęśliwymi nabywcami i zbywającymi towar :D

 

Jest dokładnie tak jak mówi kolega. Moim zdaniem jest to przekombinowane i nieczytelne. Jeśli chcemy usprawnić działanie giełdy to lepiej niech moderacja zmusza do zbijania w jeden post całe serie tasiemców sprzedażowych od kilku użytkowników.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze pytanko, co z wątkami, w których mamy na sprzedaż więcej niż jeden przedmiot?

Ja np mam takie ogłoszenie, gdzie sprzedaję kilka rzeczy pozostałych mi po sprzedaniu teleskopu i pytanie, czy mam dla każdej zakładać ogłoszenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej już była odpowiedź na podobne pytanie - up to you. Chcesz, wrzucaj wszystko do jednego worka, ale lepiej się sprzeda jak to rozbijesz na osobne ogłoszenia :) 

 

O, moje filtry się sprzedały w nowym markecie :) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mago83 napisał(a):

A czy parę lat temu tak nie było?

 

ano były już takie eksperymenty i skończyło się to zabiciem giełdy i śmiercią kliniczną forum ... ale kto by się takimi drobiazgami przejmował? W ostatnim roku mieliśmy wiele przykładów, że można te same błędy powtarzać wielokrotnie

 

za dobrze się dzieje na forum więc trzeba zamieszać. Są jednak dobre strony tych działań. Inne fora na tm skorzystają, a za kilka lat może znajdzie się kolejny Wessel, który to forum przywróci do życia

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugestia- możliwość edycji statusu ogłoszenia. Własnie jedno moje przez przypadek zamknąłem (odznaczyłem, że przedmiot sprzedałem) i powrotu nie ma. Muszę, z tego co widzę, zamieszczać nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.