Skocz do zawartości

Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o konieczność upychania wszędzie informacji o czasie pozostałym do końca ogłoszenia. Mi osobiście ta informacja przeszkadza. W każdym wierszu pojawia się zmniejszający czytelność wpis typu 13 dni i 21 godzin. To nie jest istotna informacja, szczególnie na liście prezentującej ogłoszenia ułożone od najnowszych. Ilość czasu od zamieszczenia ogłoszenia jest ważna, ale ile zostało czasu to naprawdę nieistotne w widoku listy. Ta informacja w pełnym widoku się pojawia i tam można ją sobie sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Jak dobrze pójdzie, to za rok-dwa, małymi kroczkami, zmieniając praktycznie wszystko w tym giełdowym dodatku, dojdziemy mniej-więcej do tego, co było poprzednio. I będzie można sobie pogratulować dobrze wykonanej, nikomu niepotrzebnej roboty :D

 

Słuszna jest linia naszej partii :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeszedłem przez dodawanie ogłoszenia. Namęczyłem się wielce i wyszły dwa zamiast jednego. Co ciekawe, to drugie ma czas do końca 53 lata i 2 miesiące. Mogę nie dożyć pobicia rekordu wywieszenia :)  Chciałem usunąć jeden duplikat, ale to nie takie proste. Poddaję się, wolę zostawić dwa niż szukać sposobu na usunięcie duplikatu. I tak dużo czasu już mi zeszło z edytowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Arek_P napisał(a):

Właśnie przeszedłem przez dodawanie ogłoszenia. Namęczyłem się wielce i wyszły dwa zamiast jednego. Co ciekawe, to drugie ma czas do końca 53 lata i 2 miesiące. Mogę nie dożyć pobicia rekordu wywieszenia :)  Chciałem usunąć jeden duplikat, ale to nie takie proste. Poddaję się, wolę zostawić dwa niż szukać sposobu na usunięcie duplikatu. I tak dużo czasu już mi zeszło z edytowaniem.

Z tym dożyciem to faktycznie może być ciężko, chyba że masz wehikuł czasu - bo koniec jest 1 stycznia 1970 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym rokiem liczonym wstecz to jeszcze ciekawiej niż myślałem. Tego nie przeskoczę :D

 

Jeśli chodzi o "wrażenia z tworzenia ogłoszenia", to zdecydowanie nie było to dobre doświadczenie. Rozbudowany formularz jak na platformie e-handlowej wymagał dużo więcej zaangażowania. Brakowało tylko opłat za wystawienie. Nie wyobrażam sobie zrobienia większej wyprzedaży w tym wydaniu i późniejszej kontroli tego. Co gorsze, czułem się jakbym był gdzieś indziej, nie na astro forum, a na jakimś olx-ie To mi w tym najbardziej przeszkadzało. Takie moje pierwsze wrażenia.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jedna rzecz - jak giełda była w formie postów na forum, to było widać ile było wejść (tak jak w przypadku każdego innego posta), czyli w jakiś tam sposób pokazywało to zainteresowanie tematem - a teraz takiej informacji nie ma.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krispikoro napisał(a):

Noooooo jak piknie! ❤️ 

Teraz jest astrocacy 😎


Na razie testowo uruchomiona jest nowa wersja tylko na głównej stronie Marketu oraz w jasnym szablonie Astropolis. Jak przejdzie dobrze testy, to uruchomimy w pozostałych miejscach (kategorie i wersja DARK). Zakładam, że to się wydarzy najpóźniej na początku następnego tygodnia. Najbardziej odczuwalne różnice będą w wersji mobilnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tex88 napisał(a):

Jeden komentarz pozytywny - jest odpowiedź, działamy, wprowadzamy.
Większość negatywnych - bez odzewu.
 

 

Konstruktywne uwagi trafiają na potencjalną listę zadań (jak widać, bo większość aktualnych implementacji to właśnie reakcje na zgłaszane uwagi). Negatywne, niekonstruktywne komentarze - wbrew pozorom - też są odnotowywane (intencjonalnie ich nie komentuję, ale mają zdecydowanie bardzo istotna rolę). Wybaczcie, ale nie będę pod każdym postem typu "stare dobre, nowe do dupy" przekonywał, że ktoś nie ma racji/ma rację, a ja ją na pewno mam/nie mam. Przecież to bez sensu. We pierwszym poście napisałem, jaki jest cel, po co to robię i gdzie ma nas to zaprowadzić. Jest tylko jedna możliwość zejścia z tej ścieżki - porażka. A porażka to nie są komentarze w tym wątku, ale kilka innych metryk.

 

Oczywiste jest, że jeżeli ktoś był przyzwyczajony do starej wersji, to chwilę zajmie mu przestawienie się na nowe. Ale, wierzę mocno, że warto się przestawić i chwilę "pocierpieć". A jeżeli się mylę, to oczywiście projekt, jak wiele poprzednich, pójdzie do kosza. Ale nie zdecydują o nim pojedyncze głosy, ale inne metryki, do tego zbadam je za kilka miesięcy. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdemu spodoba się taka odpowiedź, z góry przepraszam. Zapewniam, że nie wynika to z arogancji.


Poniżej wykres tego, jak to wygląda w tej chwili Ilość wejść w na forumową giełdę vs nowy Market w ujęciu tygodniowym; oraz dodatkowo ilość nowych ogłoszeń w markecie (trend, dziennie przekraczamy już 23 ogłoszenia). Za jakąś "chwilę" zapytam też społeczność całego forum, jak przyjęli odizolowanie giełdy od części merytorycznej forum, więc spodziewajcie się ankiety.

Pozostaje mi tylko poprosić o wyrozumiałość i cierpliwość. Każda zmiana powoduje opór, niezależnie, czy jest słuszna, czy nie. Rozumiem, szanuję i jestem wdzięczny za wyrażane opinie.

 

image.png

image.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z giełdy. Nawet się da. Może da się przyzwyczaić.

Ale do kilku braków nie. Teraz by mieć pełny "przegląd for" (taki codzienny przegląd pracy :P ) muszę dodatkowo otworzyć Market. Może jednak dało by radę by na liście tematów forum były też te z Marketu ? Nawet w okrojonej wersji (np. tytuł i cena i kto). I brak "rozwijania" ogłoszenia czyli np. dodanie wpisu, że aktualne czy że po jakimś czasie dopisać, że mogę dowieść ileś tam km.

 

A co było złego w giełdzie @Adam_Jesion ? Chyba, że przeoczyłem odpowiedź już to nie było pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam_Jesion napisał(a):

Jeszcze jeden wykres - ilość nowych wątków w giełdzie forumowej przed wprowadzeniem Marketu (w ujęciu tygodniowym, suma ze Sprzedam, Kupię/Zamienię i Archiwum).

 

No dobra, ale czego to dowodzi? Jedynie tego, że gdy ludzie przeczytali, że forumowa giełda będzie wygaszana, to zaczęli umieszczać ogłoszenia w Markecie. Nie ma w tym nic dziwnego, ani nie dowodzi wyższości Marketu. Dopiero za jakiś czas będzie można sprawdzić, czy liczba ogłoszeń po wprowadzeniu Marketu jest większa, niż była na forumowej giełdzie przed Marketem. A nawet jeśli się okaże, że tak, to dobrze by to jeszcze było porównać np. z trendami z poprzednich lat - bo może np. po Świętach Wielkanocnych a przed majówką liczba ogłoszeń wzrasta tak czy siak, bo ludzie zaczynają wiosenne porządki w sprzęcie, planują wyjazdy, więc chcą odzyskać część kasy itp. Czyli ewentualny wzrost liczby ogłoszeń p.n.M. (po nastaniu Marketu ;) ) wcale nie musi wynikać z jego ewentualnych zalet. 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość nie znaczy jakość. Ja umieściłem ogłoszenie na Markecie ale tylko z musu. Inni być może też. Tzn. dodanie ogłoszenia na nim a na zwykłej giełdzie na sąsiednim forum to nie było nic fajnego. Zwykłe ogłoszenie a opcji tyle, że oczy bolą. I po co to ? Czy ktoś umie przejrzyście napisać na giełdzie ogłoszenie to już "jego problem". Jak ogłoszenie na Markecie czy na giełdzie jest źle skonstruowane to już żadna platforma w tym nie pomoże ... Ale widziałem lepsze i gorsze ogłoszenia na giełdzie i to też wpływało na efekt sprzedaży.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał(a):

Może jednak dało by radę by na liście tematów forum były też te z Marketu ?

Ale to przecież jeden z głównych celów zmian, czyli odizolowanie Marketu od merytorycznej części forum. Giełdy na forach mają to do siebie, że zalewają treścią wszystko inne. Zapewne nie raz widziałeś komentarze w stylu: "to forum już nie istnieje, stało się giełdą" (o pewnym innym forum). Co więcej, na początku wszystkie oferty w giełdzie generowały wątek na forum - wylało się sporo negatywnych emocji, także w statusach i na PW. 

 

Pomijam już tu patologiczne zjawisko, które zrodziło się w strukturze forum - czyli sztuczne "podbijanie wątków", prowadzące do efektu, że nierzadko główna strona zawalona była w 90% wątkami giełdowymi, wcale nie nowymi, tylko "podbijanymi". Wchodzi w taki wątek tylko po to, żeby przeczytać treść: "podbijam". W tej chwili jest to ucywilizowane, bo ogłoszenia "podpijają" się same, wg zasady, która obowiązuje każdego ogłoszeniodawcę tak samo, bez zależności od jego "natrętności" (ogłoszenie wraca po okresie zdefiniowanym jako czas, a także przed wygaśnięciem pojawia się jeszcze raz na głównej jako "wygasające wkrótce").

Być może, kompromisowo, będziemy umieszczać i aktualizować 1 wątek dziennie, z zestawieniem nowych rzeczy w Markecie i on będzie się pojawiał na forum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, orlen napisał(a):

Odkąd nastał market przestałem przeglądać ogłoszenia, jest to zbyt czasochłonne w tej chwili. 

Mój portfel i zysk czasu to pozytyw całej zmiany :matrix:

Wytłumacz mi to zjawisko, bo ono jest bardziej tajemnicze od zagadek kosmosu. Masz w tej chwili wszystko w jednym miejscu - jeden feed wszystkich ogłoszeń, wyświetlany w identyczny sposób jak na forum, okraszony dodatkowo zdjęciem, ceną, kategorią (kamery, etc.).. W jaki sposób to może być trudniejsze od klikania po forum, albo wyłuskiwania tytułów giełdowych ze ściany wszystkich wątków na forum (jeśli mówisz o korzystaniu przez główną stronę forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Adam_Jesion napisał(a):

Być może, kompromisowo, będziemy umieszczać i aktualizować 1 wątek dziennie, z zestawieniem nowych rzeczy w Markecie i on będzie się pojawiał na forum.

 

Jest to jakiś kompromis.

A co do pierwszej części postu ... Jak ktoś chciał się uzewnętrznić to to robił. Jak miałem potrzebę to robiłem to a jak nie to sobie poczytałem dyskusję lub porostu ignorowałem.

 

18 minut temu, Adam_Jesion napisał(a):

jeśli mówisz o korzystaniu przez główną stronę forum

 

I to właśnie było dobre, przynajmniej dla mnie. Wystarczyło by tylko ukrócić działalność "odkurzaczy" giełdowych a nie zamykać ją. To raptem kilka osób, wystarczy stosowny zapis w regulaminie i PW do takiej osoby ;) A może się ich boicie ? :D To tak jakby zamknąć FB bo ludzie piszą agresywne komentarze. 

 

Można też było zrobić duży, wyraźny przycisk na głównej stronie z listą postów gdzie można wyłączyć/włączyć widoczność giełdy. I po problemie ... A nie jak teraz trzeba szukać maciupkich literek. I by to było z panelu konta a nie z ciasteczek, które czasem się usuną i znów trzeba wyłączyć widoczność.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam_Jesion napisał(a):

Wytłumacz mi to zjawisko, bo ono jest bardziej tajemnicze od zagadek kosmosu. Masz w tej chwili wszystko w jednym miejscu - jeden feed wszystkich ogłoszeń, wyświetlany w identyczny sposób jak na forum, okraszony dodatkowo zdjęciem, ceną, kategorią (kamery, etc.).. W jaki sposób to może być trudniejsze od klikania po forum, albo wyłuskiwania tytułów giełdowych ze ściany wszystkich wątków na forum (jeśli mówisz o korzystaniu przez główną stronę forum).

Tak wygląda u mnie giełda sprzedam, wszystko jak na dłoni

 

Screenshot_2023-04-16-12-00-21-374_com.android.chrome.thumb.jpg.20cc9c2373d1ccc805f6ed02fd5d7968.jpg

 

A tak market,  przesuwam max jeden raz i dalej już mi się nie chce :)

 

Screenshot_2023-04-16-12-01-03-382_com.android.chrome.thumb.jpg.df39f8ae8898156cf6f2cc6b6f3f3192.jpg

 

Nie mam nic przeciwko zmianom Adam jakby co :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.