Skocz do zawartości

Astropolis Market - nowa platforma zamiast Giełdy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

To ja się wypowiem o plusach:

- lista wątków merytorycznych jest o wiele czytelniejsza i lepiej się z niej korzysta gdy nie jest wymieszana z ogłoszeniami

- prezentacja ogłoszeń wraz ze zdjęciem, to uważam za największą zaletę nowego rozwiązania, mogę szybko zweryfikować, tylko przeglądając zdjęcia, czy jest jakiś przedmiot którym byłbym zainteresowany

- tak samo z ceną, gdy widoczna jest na liście ogłoszeń, pozwala mi szybko zweryfikować czy jest o oferta którą byłbym zainteresowany

 

Z minusów:

- slajder z ogłoszeniami słabo działa na urządzeniach mobilnych

- wygląd ogłoszenia jest nie najlepiej skonstruowany, opis który wciąż jest najważniejszym elementem ogłoszenia nie jest widoczny bez przewijania strony

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Andrzej Lach napisał(a):

wygląd ogłoszenia jest nie najlepiej skonstruowany, opis który wciąż jest najważniejszym elementem ogłoszenia nie jest widoczny bez przewijania strony

 

Prawda. Mam na liście zmian w przyszłości przeprojektowanie strony samego ogłoszenia. Też nie podoba mi się, jak to zrobił twórca aplikacji. Tak samo do zmiany jest strona samego dodawania, bo niepotrzebnie jest tak mocno rozciągnięta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do każdej zmiany, trzeba się przestawić. Nowi użytkownicy mają łatwiej, bo nie są przyzwyczajeni do poprzedniego stanu. 

Po sobie widzę, że póki co mało giełdę przeglądam. A to dlatego że trzeba pamiętać by w giełdę wejść. Wcześniej na ogłoszenia rzucałem okiem przy okazji przeglądania innych tematów. Gdy nie szukam czegoś konkretnego to zapominam, że giełda tu istnieje. 


Do samego funkcjonowania nie mam zastrzeżeń. Wystawiałem ogłoszenia i nie sprawiało to więcej trudności niż wcześniej. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, DarX86 napisał(a):

Po sobie widzę, że póki co mało giełdę przeglądam. A to dlatego że trzeba pamiętać by w giełdę wejść. Wcześniej na ogłoszenia rzucałem okiem przy okazji przeglądania innych tematów. Gdy nie szukam czegoś konkretnego to zapominam, że giełda tu istnieje. 

To jest dylemat, który będę chciał w przyszłości jakoś rozwiązać. Typowa broń obusieczną. Bez wątpienia, odizolowanie giełdy może zmniejszyć szanse na spontaniczne przeglądanie (kupowanie), ale z drugiej strony nie może być tak, że wątki giełdowe zabijają (przytłaczająco) nam merytorykę. Ktoś wchodzi na forum, widzi na głównej 90% wątków giełdowych, myśli sobie - eee, to sama giełda, idę stąd.
 

Najszybciej wprowadzę 1 wątek dziennie z zestawieniem ogłoszeń na giełdzie. To już coś, choć oczywiście wszystkich problemów nie rozwiąże. W przyszłości myślę o łączeniu wątków giełdowych w moduły, które można zwijać/rozwijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowaliśmy silnik Marketu, w którym zaimplementowanych jest kilka poprawek, w tym najważniejsze zmiany sposobu wyświetlania ogłoszeń na liście, zarówno na głównej stronie Marketu, jak i w kategoriach. Zmieniony jest także sposób wyświetlania na urządzeniach mobilnych oraz w wersji ciemnej Astropolis.

 

Dociągnąłem ten projekt do momentu, który określam wersją 1.0. Kolejne iteracja będą już wolniejsze, więc będzie więcej czasu na przyzwyczajenie. Jeżeli ktoś jest ciekawy, co zmieni się następnego, to informuję, że przeprojektowaniu ulegnie sama strona ogłoszenia. Termin - nieokreślony.

Jak to mówicie - bardzo dużo, nikomu niepotrzebnej pracy (choć ja się z tym nie zgadzam - jestem przekonany, że za kilka miesięcy nikt nie będzie sobie mógł wyobrazić powrotu do starej giełdy. ) :) A mogłem sobie kupić jakiś ładny teleskop, zamiast wydawać na programistów :D 

 

Screenshot 2023-04-20 at 18.39.44.png

 

Screenshot 2023-04-20 at 18.48.27.png

 

A tak wygląda na smartfonie:

 

IMG_5217.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do ankiety, w której prawie 30% głosujących chciało powrotu ogłoszeń do wątków na głównej stronie Astropoils, wdrożyłem rozwiązanie kompromisowe. Od kilku dni ogłoszenia są widoczne tuż pod listą wątków dyskusyjnych. Pojawiła się także opcja wrzucenia ogłoszenia prost z głównej strony (przycisk "Dodaj ogłoszenie").

 

Być może to rozwiązanie pogodzi dwa fronty. Zobaczymy. 

PS. Usunęliśmy też kilka błędów (na bieżąco), także w module wyświetlającym listę wątków (np. filtrowanie było zepsute od kilku lat i nie działało prawidłowo).

 

 

image.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ma małą sugestie do funkcjonowania marketu na urządzeniu mobilnym (smartfon). Po wejściu w market u góry pojawia się menu do filtrowania kategorii. Po kliknięciu na to menu rozwija się list poszczególnych kategorii, która na smartfonie jest bardzo "rozstrzelona" (duże odległości pomiędzy wierszami) i trzeba sporo przewijać stronę żeby dotrzeć do końca listy kategorii. Wygodniej by było gdyby lista ta była "ciaśniej" rozłożona.

O tak to teraz wygląda.

Screenshot_2023-04-27-21-55-37-535_com.android.chrome.thumb.jpg.81658204353127cb9ec20f490a474b4f.jpg

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam_Jesion to dalej testy i szukanienie  docelowego ukladu ( hehe, jak setupu :D)?
+ za  klikalny odnośnik "Market", można liczyć na uporządkowanie wyświetlania  pytań itp.  w ofertach na zgodny z wybranym motywem - ciemne na ciemnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Lukacz napisał(a):

@Adam_Jesion to dalej testy i szukanienie  docelowego ukladu ( hehe, jak setupu :D)?
+ za  klikalny odnośnik "Market", można liczyć na uporządkowanie wyświetlania  pytań itp.  w ofertach na zgodny z wybranym motywem - ciemne na ciemnym?

To już nie są testy, w tym sensie, że ten system zostanie z nami na długo. To nie oznacza, że aplikacja nie będzie zmieniana. Co jakiś czas spodziewajcie się kolejnych aktualizacji.

 

Odnośnie tego konkretnego błędu wizualnego, mam go na liście, ale o niskim priorytecie. 
 

Pamiętajcie, że każda roboczogodzina programistów kosztuje i racjonuję nimi wg własnych możliwości, które niestety nie są nieograniczone.

 

Dlatego nie realizujemy od ręki wszystkiego. Wybaczcie.

 

Odizolowanie „sprzedanych” do archiwum też mam na liście (nie ma potrzeby powtarzania tych samych uwag w wątku), ale to nie jest trywialne zadanie (wynika z konstrukcji bazy danych Marketu). Łatwiej byłoby wszystko wrzucać do jednej kategorii - archiwum. Ale wtedy utracimy możliwość przeglądania archiwum po kategoriach (np. Kamery). Nie wiem jeszcze, jak to jest bardzo istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Adam_Jesion napisał(a):

Ale wtedy utracimy możliwość przeglądania archiwum po kategoriach (np. Kamery). Nie wiem jeszcze, jak to jest bardzo istotne

Stara wersja archiwum także skupiała zarówno tematy z działu kupię jak i sprzedam. To był totalny nieuporządkowany zbiór, ale jednak nikt na to nie narzekał. Można było w końcu wszystko znaleźć w wyszukiwarce.

Teraz myślę że ważniejsza jest wygoda przeglądania kategorii ale z aktualnymi ogłoszeniami a sprzedane rzeczy byłyby wrzucane znów do jednego archiwalnego worka.

Uważam że to lepsze niż np. zrobienie osobnych archiwów dla każdego działu.

 

ps. Mam jeszcze pytanie o regulamin dla nowej wersji, ma być takowy ? czy opieramy się na starym ? Co z limitem postów? w końcu była to jakaś forma zabezpieczenia dla nas.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał(a):

(nie ma potrzeby powtarzania tych samych uwag w wątku)

Bo do tej pory nie zareagowałeś na to w żaden sposób, to nie wiedziałem czy nie przegapiłeś. Poza tym to trochę tak jak z tą nieszczensną Kartaginą - w końcu dla świętego spokoju ją najechali, żeby nie musieć na ten temat słuchać :P

 

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał(a):

Łatwiej byłoby wszystko wrzucać do jednej kategorii - archiwum. Ale wtedy utracimy możliwość przeglądania archiwum po kategoriach (np. Kamery). Nie wiem jeszcze, jak to jest bardzo istotne.

Według mnie kompletnie nieistotne.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Według mnie kompletnie nieistotne.

 

No co Ty?! Śmieci należy sortować, wszyscy to wiedzą. Czekam na aktualizację Windows wprowadzającą kilka koszy na pulpicie - na różne typy plików.

 

A już serio: archiwum to rodzaj śmietnika, nie warto się do niego za bardzo dopasowywać ani go dopieszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, nie jest to dla mnie intuicyjne, jak działa czas ogłoszenia? Widzę ogłoszenia zakończone, które jednocześnie nie są w archiwum. Czy to znaczy, że skończył się czas, czy ktoś kupił?

 

Druga sprawa, może warto dodać kategorię "obiektywy"? Często są wystawiane i jednak nie są teleskopami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2023 o 12:34, Darek_B napisał(a):

Mam jeszcze pytanie o regulamin dla nowej wersji, ma być takowy ? czy opieramy się na starym ? Co z limitem postów? w końcu była to jakaś forma zabezpieczenia dla nas.


Proponuję na razie obserwować jak użytkownicy z giełdy korzystają. Struktura i silnik powinien lepiej wspierać transakcje typowo handlowe (nie broniłbym się przed nimi, jeśli stanowią wartość dla społeczności). Jak będą pojawiać się patologie, to wtedy będziemy je konstytuować. Na pewno trzeba bardzo ostro reagować na wszelkie oszustwa, czy nawet świadome "manipulacje" ofertami i systemem.

 

W dniu 28.04.2023 o 13:15, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Poza tym to trochę tak jak z tą nieszczensną Kartaginą - w końcu dla świętego spokoju ją najechali, żeby nie musieć na ten temat słuchać :P

Wygląda na to, że masz rację :P

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdrożyłem dział "Archiwum" na podobieństwo starego. Wszystkie ogłoszenia zamknięte, wygasłe i sprzedane będą do niego przenoszone (automatycznie po 2 dniach od sprzedaży). Moderatorzy nie będą mieć tu żadnej roboty.

 

Poszło także zlecenie do programisty, żeby dopisał warunek do widgetów wyświetlających listę ostatnich ostatnich ogłoszeń na głównej stronie (oraz w samym Markecie), żeby tam nie wyświetlać Archiwum w ogóle.

 

Czy takie rozwiązanie was satysfakcjonuje?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Bentoq napisał(a):

Przepraszam, nie jest to dla mnie intuicyjne, jak działa czas ogłoszenia? Widzę ogłoszenia zakończone, które jednocześnie nie są w archiwum. Czy to znaczy, że skończył się czas, czy ktoś kupił?

 

Druga sprawa, może warto dodać kategorię "obiektywy"? Często są wystawiane i jednak nie są teleskopami :) 


Po upłynięciu czasu ogłoszenia (7 lub 14 dni), ogłoszenie automatycznie jest 2 razy odnawiane (wchodzi znowu jako nowe, więc daje szansę zobaczenia je jeszcze raz - coś jak "podpijanie" na starej giełdzie). Jeśli w tym czasie się nie sprzeda, to zmieni się status na "wygasłe" (potem można je jeszcze ręcznie wznowić). Ogłoszenia z etykietą "sprzedane" to te, które użytkownik oznaczył i zakończył przed czasem.

Dobry pomysł z Obiektywami. Jest ich dosyć dużo, do tego większość sprzedana, więc oznacza to, że kategoria może być ważna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych wrzucam jeszcze kilka aktualnych informacji statystycznych dotyczących nowego Marketu. Najwyraźniej plotki o rychłej śmierci giełdy na Astropolis (po moich rewolucjach) były przesadzone. Market rośnie i regularnie odwiedzany jest już powyżej 10000x tygodniowo (przy średniej wizycie ok 1:40 min.). 

 

Screenshot 2023-04-30 at 11.36.47.png

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.