Jump to content

okular x cel 12,5 , barlow omni


Guest zbig
 Share

Recommended Posts

Guest zbig

Witam !

Ostatnio odkupilem i wczesniej nie poczytalem na ich temat .

Barlow Omni 2x nie ma dobrych notowań za wyjatkiem obudowy .

W testach nie zwrócono uwagi na wykorzystanie tej obudowy jako przedłużki wyciągu 1,25" . Łatwo wykreca sie pierscien z soczewkami i przedłużka gotowa . Jest to bezpieczna operacja .

Okular 12,5 mm x-cel jest grubszy niz opisywany 20 mm w testach astronoce . Na pewno jest lepszy od plosla Struktura pasów Jowisza dużo lepiej widoczna . Tyle na oko . Nie znalazlem porównań . Mam z nim problem . Miał 3 paprochy, jeden prawie centralnie . Po rozbiórce, czyszczeniu mam ich znacznie wiecej . Szkielka czysciłem flanelą , specjalnym pedzielkiem odkurzalem , lupa sprawdzalem czy nic nie ma . A po złożeniu paprochy i to ostro widoczne gdy patrze w dzień na niebo . W nocy nie, ale mam świadomość, że tam są . Jak poskladac bez pylkow . Zbyszek

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

Akurat skończyłem czyścić takie różne szkiełka .Metody te same efekt niestety też. Zamiast flaneli lepsza chyba mikrofaza do okularów.Przetarłem lekko flanelą i zamiast kilku paprochów mam cała drogę mleczną.Zacznę jeszcze raz ale najpierw wodą z odrobiną Ludwika.Zbig da się zobaczyć tą kopułe w Jankowicach ale nie wiem czy podczas wakacji.

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Nie . Zacząlem czyścić najpierw zewnętrzne . Bez zmain . Chuchnąć , wytrzeć nie pomogło . może umyc ? Pod lupą nie widzialem brudów .

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Problem z paprochami jest poważny.

Obserwowałem Słońce z filtrem Baader Planetarium. Plossl Antares 12.5 mm + Barlow 2x Antares - mam pełno paprochów jakby na soczewce obrazowej okularu, czyszczę, czyszczę - ciągle są. Ale obraz jakby nieostry. Zmniejszam aperturę (z filtrem) do 5 cm i dopiero mam... festiwal pylków, diabli wiedzą czego! :angry: Poprostu wszystkie syfy są bardziej widoczne niż plamy słoneczne! Nawet widzę obraz dyfrakcyjny czegoś (bakterii?) na powierzchni oka, porusza się wraz z filmem łzowym gdy mrugam.

Aha, dodam że obserwowałem bez okularów, jestem dosyć mocny krótkowidz.

Link to comment
Share on other sites

Problem z paprochami jest poważny.

Obserwowałem Słońce z filtrem Baader Planetarium. Plossl Antares 12.5 mm + Barlow 2x Antares - mam pełno paprochów jakby na soczewce obrazowej okularu, czyszczę, czyszczę - ciągle są. Ale obraz jakby nieostry. Zmniejszam aperturę (z filtrem) do 5 cm i dopiero mam... festiwal pylków, diabli wiedzą czego! :angry:  Poprostu wszystkie syfy są bardziej widoczne niż plamy słoneczne! Nawet widzę obraz dyfrakcyjny czegoś (bakterii?) na powierzchni oka, porusza się wraz z filmem łzowym gdy mrugam.

Aha, dodam że obserwowałem bez okularów, jestem dosyć mocny krótkowidz.

Co wy robicie z tymi okularami :Boink:

Ja jeszcze nigdy nie miałem paprochów, tylko ślady paluchów mojego małego kuzyna :Boink:

Link to comment
Share on other sites

Pędzelki ,szmatki,dmuchanie gumową gruszką zero rezultatu ale mimo że to może i herezja rosyjska pompka do pontonu z dorobioną końcówką do materacy załatwiła wszystkie pyłki.Poprostu trzeba było dość sporego ciśnienia .Czy to bezpieczne nie wiem ale dmuchałem do okularu własnej konstrukcji więc wiele nie ryzykowałem

Link to comment
Share on other sites

Zanim wyczyściłem swojego SPL oglądałem z rodzinką słoneczko - wszyscy się dziwili: Ooo, ile na nim plam! :ha:

 

Nie wiem czy tak wolno robić (a co mi - experymentuje z Super ploslem U) ale wyczyściłem go wacikiem nasączonym w roztworze wody i spirytu - zacieków brak, pyłku tyż ni ma, a włosków z wacika nie stwierdzono :)

Link to comment
Share on other sites

Zanim wyczyściłem swojego SPL oglądałem z rodzinką słoneczko - wszyscy się dziwili: Ooo, ile na nim plam!  :ha:

 

Nie wiem czy tak wolno robić (a co mi - experymentuje z Super ploslem U) ale wyczyściłem go wacikiem nasączonym w roztworze wody i spirytu - zacieków brak, pyłku tyż ni ma, a włosków z wacika nie stwierdzono :)

 

Trochę szkoda tak zacnego eliksiru ale spróbuje.Mam okular typu zoom tak gdzieś od 12do 25mm i zawsze w jednym położeniu te paprochy było widać .

Jest dobrze po przedmuchaniu ale może być lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Najpierw przeczyściłem wacikiem z roztworem spirytusu .Troche fusów zostało a ze to zoom to w pewnwej pozycji widać jak diabli każdy paproch.Następnie dmuchałem pompką no i po którymś "dmuchu"efekt jest zadawalający.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.