Skocz do zawartości

okular x cel 12,5 , barlow omni


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Ostatnio odkupilem i wczesniej nie poczytalem na ich temat .

Barlow Omni 2x nie ma dobrych notowań za wyjatkiem obudowy .

W testach nie zwrócono uwagi na wykorzystanie tej obudowy jako przedłużki wyciągu 1,25" . Łatwo wykreca sie pierscien z soczewkami i przedłużka gotowa . Jest to bezpieczna operacja .

Okular 12,5 mm x-cel jest grubszy niz opisywany 20 mm w testach astronoce . Na pewno jest lepszy od plosla Struktura pasów Jowisza dużo lepiej widoczna . Tyle na oko . Nie znalazlem porównań . Mam z nim problem . Miał 3 paprochy, jeden prawie centralnie . Po rozbiórce, czyszczeniu mam ich znacznie wiecej . Szkielka czysciłem flanelą , specjalnym pedzielkiem odkurzalem , lupa sprawdzalem czy nic nie ma . A po złożeniu paprochy i to ostro widoczne gdy patrze w dzień na niebo . W nocy nie, ale mam świadomość, że tam są . Jak poskladac bez pylkow . Zbyszek

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat skończyłem czyścić takie różne szkiełka .Metody te same efekt niestety też. Zamiast flaneli lepsza chyba mikrofaza do okularów.Przetarłem lekko flanelą i zamiast kilku paprochów mam cała drogę mleczną.Zacznę jeszcze raz ale najpierw wodą z odrobiną Ludwika.Zbig da się zobaczyć tą kopułe w Jankowicach ale nie wiem czy podczas wakacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z paprochami jest poważny.

Obserwowałem Słońce z filtrem Baader Planetarium. Plossl Antares 12.5 mm + Barlow 2x Antares - mam pełno paprochów jakby na soczewce obrazowej okularu, czyszczę, czyszczę - ciągle są. Ale obraz jakby nieostry. Zmniejszam aperturę (z filtrem) do 5 cm i dopiero mam... festiwal pylków, diabli wiedzą czego! :angry: Poprostu wszystkie syfy są bardziej widoczne niż plamy słoneczne! Nawet widzę obraz dyfrakcyjny czegoś (bakterii?) na powierzchni oka, porusza się wraz z filmem łzowym gdy mrugam.

Aha, dodam że obserwowałem bez okularów, jestem dosyć mocny krótkowidz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z paprochami jest poważny.

Obserwowałem Słońce z filtrem Baader Planetarium. Plossl Antares 12.5 mm + Barlow 2x Antares - mam pełno paprochów jakby na soczewce obrazowej okularu, czyszczę, czyszczę - ciągle są. Ale obraz jakby nieostry. Zmniejszam aperturę (z filtrem) do 5 cm i dopiero mam... festiwal pylków, diabli wiedzą czego! :angry:  Poprostu wszystkie syfy są bardziej widoczne niż plamy słoneczne! Nawet widzę obraz dyfrakcyjny czegoś (bakterii?) na powierzchni oka, porusza się wraz z filmem łzowym gdy mrugam.

Aha, dodam że obserwowałem bez okularów, jestem dosyć mocny krótkowidz.

Co wy robicie z tymi okularami :Boink:

Ja jeszcze nigdy nie miałem paprochów, tylko ślady paluchów mojego małego kuzyna :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pędzelki ,szmatki,dmuchanie gumową gruszką zero rezultatu ale mimo że to może i herezja rosyjska pompka do pontonu z dorobioną końcówką do materacy załatwiła wszystkie pyłki.Poprostu trzeba było dość sporego ciśnienia .Czy to bezpieczne nie wiem ale dmuchałem do okularu własnej konstrukcji więc wiele nie ryzykowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wyczyściłem swojego SPL oglądałem z rodzinką słoneczko - wszyscy się dziwili: Ooo, ile na nim plam! :ha:

 

Nie wiem czy tak wolno robić (a co mi - experymentuje z Super ploslem U) ale wyczyściłem go wacikiem nasączonym w roztworze wody i spirytu - zacieków brak, pyłku tyż ni ma, a włosków z wacika nie stwierdzono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wyczyściłem swojego SPL oglądałem z rodzinką słoneczko - wszyscy się dziwili: Ooo, ile na nim plam!  :ha:

 

Nie wiem czy tak wolno robić (a co mi - experymentuje z Super ploslem U) ale wyczyściłem go wacikiem nasączonym w roztworze wody i spirytu - zacieków brak, pyłku tyż ni ma, a włosków z wacika nie stwierdzono :)

 

Trochę szkoda tak zacnego eliksiru ale spróbuje.Mam okular typu zoom tak gdzieś od 12do 25mm i zawsze w jednym położeniu te paprochy było widać .

Jest dobrze po przedmuchaniu ale może być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw przeczyściłem wacikiem z roztworem spirytusu .Troche fusów zostało a ze to zoom to w pewnwej pozycji widać jak diabli każdy paproch.Następnie dmuchałem pompką no i po którymś "dmuchu"efekt jest zadawalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.