Skocz do zawartości

Kolejne pytanie o kolejny okular :]


Jendrako

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!

Jestem kolejnym amatorem, który pyta o okular. Tym razem chodzi o WO SWAN 40mm. Wiem, że jest test okularów długoogniskowych zrobiony przez grupę Astronoce, ale jest tam jedynie test okularu WO SWAN 33mm (no chyba, że jestem ślepy :szczerbaty: ). Chciałbym więc zapytać czy ktoś nie używa tego okularu i co o nim sądzi.

A tak wogóle czy jest sens kupować taki okular do Newtona o światłosile f/4??

Słyszałem, że wychodzi wtedy straszna koma :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to tego co piszą w różnych źródłach w internecie. Większego kontrastu, punktowości. Tak myślę, że tak spora różnica w cenie Plossli i np. Erfli musi być czymś spowodowana.

Zacząłem się teraz zastanawiać nad tym Kelnerem 26mm i za resztę dokupić Filtr 2" Baadera do pasma OIII. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...54545729560e287

 

Co sądzicie o tym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to tego co piszą w różnych źródłach w internecie. Większego kontrastu, punktowości. Tak myślę, że tak spora różnica w cenie Plossli i np. Erfli musi być czymś spowodowana.

Zacząłem się teraz zastanawiać nad tym Kelnerem 26mm i za resztę dokupić Filtr 2" Baadera do pasma OIII. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...54545729560e287

 

Co sądzicie o tym??

A nie lepiej kupić tego Erla? Mi w RKE koma trochę przeszkadzała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka praktyka co innego!!! Grzesiek ma 2x większy teleskop i 2x mniejsze pole.

 

jego używanie 32mm to jak twoje 17mm a z barlowem 9 tak, że wszystko się zgadza. jeżeli chodzi o filtr to jak najbardziej on zmieni kontrast. 25mm plosl nie jest okularem tak złym żebyś zobaczył jakąś olbrzymią różnicę w punktowości i kontraście. wogóle zapomnij o tym. jedyne co możesz dostać to większe pole i ER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się teraz zastanawiać nad tym Kelnerem 26mm i za resztę dokupić Filtr 2" Baadera do pasma OIII. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...54545729560e287

 

Co sądzicie o tym??

 

tez myslalem o tym filtrze ale bas.sic uswiadomil mnie ze do mojej apertury nie bedzie sie nadawal bo wycina prawie cale widmo i jest za ciemny. Nie wiem czy w przy 200mm tez obraz nie bedzie za ciemny ale lepiej niech wypowiedzą sie uzytkownicy tego filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba faktycznie najlepiej będzie zacząć od tego Kelnera 26mm i do tego zakupić filtr mgławicowy. A naglera to kupię kiedyś, jak już będę miał Taurusa(czyli za jakieś 15 lat :D). Oczywiście z własną kopułą i działką w Arizonie. :D

Pozostaje mi tylko jeszcze spytać posiadaczy o jakość tego kelnera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i jeszcze jedno podczas obserwacji nieba a zwłaszcza obiektów mgławicowych najlepiej jaśli pow. badzie w granicach 100x i wieksze ( oczywiście to zależy co się obserwuje ) takie jest moje zdanie, jeśli do swojego teleskopu kupisz okular np 32mm to bedziesz miał pow 25x? troche mało..., myśle że najlebszym rozwiązaniem będzie ok. 10mm, alebo jeszcze labszym ok. 20mm + barlow 2x troche zlikwiduje kome, co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.