Skocz do zawartości

Kolejne pytanie o kolejny okular :]


Jendrako

Rekomendowane odpowiedzi

Jędrek, ze Swanem 40mm dostaniesz źrenicę 10mm! Maksymalna ogniskowa dla Ciebie (jako że masz młode oczy) to (7/200)*800=28mm.

 

 

Bardzo ciekawa uwaga, nawet nie pomyslałem.

A co do okularu to chyba lepiej będzie jak narazie kupię kelnera z filtrem, bo na erfla z filtrem nie stać mnie. Bo jeśli faktycznie jest tak jak mówi McArti, że nie będzię większej różnicy w jakości i kontraście pomiedzy Plosslem a Erflem to lepiej kupić Kelnera z filtrem. Dobrze kombinuję??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o 10mm źrenicy z 40mm napisałem w drugim poście :Boink:

 

dochodzimy do ważnej rzeczy a na co ty chcesz patrzeć? :szczerbaty:

 

bo do małych DS, obserwacji ciemnej materii to jak mówi Grzegorz powiekszenia koło 70-100x. tak wiec ... do czego to ma być? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorki McArti, ale tak fachowo napisałeś drugi post, że mój malutki umysł nie pojął go w pełni :notworthy: .

Odnośnie obserwacj to ja miałem taką wizję: przede wszystkim to chciałbym ujrzeć mgławice typu Laguna, po drugie większe gromady(kuliste i zamknięte), po trzecie to skupiska galaktyk takie jak para M81 i M82. No i nie ukrywam, że M31 wkońcu chcę zobaczyć więcej na raz.

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no sorry ale to jest komplet okularów od 28-33mm (M31) przez 10-15mm (większość eMek) do 6-8mm gromady kuliste. :)

 

ps. czy obraz tła w okularze 25mm w tym miejscu gdzie obserwujesz masz jasny? czy jest tak jasno, że ledwo widać np M27? jeżeli tak to na mniej niż 25mm bym się nie porywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czy ja wiem czy aż taki duży rozrzut tych okularów. No raczej myślę o tych większych gromadkach (faktycznie zamknięte są przeważnie małe :D) otwartych. Średnie i małe Emki to mam czym obserwować(pożyczony Antares 5,6mm-podziękowania dla Radka :D).Ale właśnie chciałem okular żeby móc przeglądać niebio i widzieć kilka obiektów naraz. Ewentualnie potem wrzucać krótsze ogniskowe żeby przyglądać się szczegółom.

Co do M27 to jeszcze nie miałem okazji jej podziwiać tym teleskopem, ale odnoszę wrażenie że faktycznie mam jasny obraz tła. Niektóre obiekty pod ciemnym niebem jakby tonęły w słabym świetle.

 

PS. Faktyczne chyba przesadziłem z tym okularem 40mm w pierwszym poście. To zbliżenie 20x nadaje się chyba tylko do M31.

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie patrzyłem na nią, bo w tej chwili od jej strony mam latarnię i łunę miasta zabójczą. Zato mogę powiedzieć, żę M13 widziłałem w kategorii kilkaset.

 

Pytanko mam odnośnie filtru UHC 2" Baadera w DO. http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...213f7c5b3efadfb

 

Proszę o kilka słów o nim ze strony użytkowników.

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.