Skocz do zawartości

Event Horizon Observatory


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na własną budkę :) 

 

Po wielu poszukiwaniach domek wybrany jako gotowiec. Do przerobienia będzie dach aby jeździł - tu belki leżą już do kilku lat 🙂 
Na razie pierwszy etap bez piera i podłogi. Na razie trójnóg od montażu będzie stał na bloczkach
Sam domek będzie stał na bloczkach betonowych. Będzie w nim trochę zmian - bez okna i z drzwiami jednoskrzydłowymi po lewej stronie.
Zakup planowany na maj/czerwiec 

2023-02-18_153443.png.2915a1da76811e2aafd148ca30f3d4d0.png.133c07847b899b0adb426f4b289f8c1e.png

 

Lokalizacja buda piesa pójdzie na lewo :) 

IMG_20230401_155501aa.png.51e006b6b09a2bfcd6a8bdda5d58071d.png

 

Dach będzie jeździł po takich szynach bramowych?

https://allegro.pl/oferta/profil-bramowy-szyna-prowadnica-50x50-s235-400cm-13020511840?fromVariant=13020511840

 

A kółka do nich takie?

https://allegro.pl/oferta/wozek-jezdny-do-bramy-z-prof-50x50x3-7456671586?fromVariant=7456671586

 

Pytania, sugestie chętnie poczytam i odpowiem.

Edytowane przez Alien
  • Lubię 4
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Robiłem coś takiego wiele lat temu. NIestety nie wylałem wtedy fundamentu pod domek, a jedynie postawiłem go na pustakach. I to był błąd gdyż po kilku latach domek stracił sztywność i zsuwanie dachu stało się problematyczne. Zalecam fundament ! :) 

 

Pozdrawiam

Paweł 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od gruntu, ale również dla spokoju ducha zalecam zrobienie fundamentu. Oczywiście nie lanie całej ławy, ale pod bloczki, na których podniesiesz ten budynek. 

Ja tak zrobiłem, koszt betonu niewielki. Poziomowanie szalunków to było bardzo fajne i relaksujące zadanie. Gdybyś chciał mocno przycinać koszt, to chociaż zrób otwory z 30-50cm świdrem i to zalej betonem.

 

ten post: 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Alien napisał(a):

A mogę dać dwa bloczki w ziemię? One maja takie tez podłużne otwory co można trochę wlać betonu i będą razem połączone.

 

Dwa bloczki to mało. Jest takie cos, jak strefa przemarzania.

W Polsce jest to od  80 do 140 cm.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefą przemarzania bym się w tym przypadku nie przejmował. To nie będzie dom murowany pod zamieszkanie, a domek narzędziowy. Warto go związać z gruntem i tyle. Nie wiadomo, czy za 2 lata coś nie osiądzie i trzeba będzie podnosić budynek, żeby poprawić mu osadzenie. Ty budujesz na podwórku, grunt wygląda na porządnie ubity. Ja budowałem na polu, gdzie kilka razy w roku ziemia była przetyrana maszynami rolniczymi, to też różnica.

Koledzy obok mają po podłodze 9x4,5m obserwatorium. Wszystko stoi na bloczku i działa jak powinno. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, count.neverest napisał(a):

Strefą przemarzania bym się w tym przypadku nie przejmował. To nie będzie dom murowany pod zamieszkanie, a domek narzędziowy.

Sorry, ale to jest błędne myślenie. Nie znasz warunków glebowych na jego działce. Jeśli np. ma glinę, to jest to gleba wysadzinowa i gwarantuję ci, że po zimie, domek będzie jeździć w każdą strone.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

Sorry, ale to jest błędne myślenie. Nie znasz warunków glebowych na jego działce. Jeśli np. ma glinę, to jest to gleba wysadzinowa i gwarantuję ci, że po zimie, domek będzie jeździć w każdą strone.

 

21 minut temu, count.neverest napisał(a):

Strefą przemarzania bym się w tym przypadku nie przejmował. To nie będzie dom murowany pod zamieszkanie, a domek narzędziowy. Warto go związać z gruntem i tyle. Nie wiadomo, czy za 2 lata coś nie osiądzie i trzeba będzie podnosić budynek, żeby poprawić mu osadzenie. Ty budujesz na podwórku, grunt wygląda na porządnie ubity. Ja budowałem na polu, gdzie kilka razy w roku ziemia była przetyrana maszynami rolniczymi, to też różnica.

Koledzy obok mają po podłodze 9x4,5m obserwatorium. Wszystko stoi na bloczku i działa jak powinno. 

 

W miejscu gdzie stawiam ten domek narzędziowy - obserwacyjny ;) gleba jest ubita i nie ma gliny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alien napisał(a):

gleba jest ubita i nie ma gliny

gleby wysadzinowe to nie tylko glina. 

• torfy,

• gliny,

• grunty organiczne,

• iły,

• piaski pylaste.

Ja bym nie ryzykował i po prostu się głębiej wkopał. Dodanie po 3-4 bloczki więcej, to nie jest tak duży koszt, żeby oszczędzać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ok jak to u mnie powoli, ale do przodu. Po przejrzeniu dużej ilości gotowych domków tych tańszych zdecydowałem ze zrobię go sobie sam.

Zamówione łączniki, wkręty 🙂 

https://allegro.pl/oferta/wkrety-ciesielskie-do-drewna-4x50-torx-300-szt-11759384707
https://allegro.pl/oferta/bit-koncowka-torx-t20-do-wkretarki-wkretow-3-szt-11582884656

https://allegro.pl/oferta/lacznik-katownik-ciesielski-70x70x55x2-0mm-50-szt-8564920762
https://allegro.pl/oferta/wkrety-do-lacznikow-ciesielskich-5x50mm-torx-250s-10929162318

 

Jak coś będę starał się zachowywać wszelkie paragony i na koniec zrobię podsumowanie.

Bloczki na pieska budkę postawione tylko trochę wyrównać i eksmisja.

 

IMG_20230517_114943.thumb.png.c4b3063cceba7440d686abd4e56d2557.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam firmy co robi dobre poziomice? 

 

 Średnica piera 200mm  myślę że wystarczy? a podpowie ktoś ile worków gotowego betonu wejdzie w rure fi200mm o długości 2000mm? o taką https://allegro.pl/oferta/rura-kanalizacyjna-pcv-200-kanalizacja-200-2000-11753684350

 

Trochę lat przeleżało jeszcze produkcja śp Janusza.

IMG_1786a.png.25be292d9e79b84131a492892167ed37.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Alien napisał(a):

a podpowie ktoś ile worków gotowego betonu wejdzie w rure fi200mm o długości 2000mm?

 

6-7 worków.

 

W tym top-pierze możesz odkręcić wszystkie krótkie pręty i wstawić znacznie dłuższe, z nierdzewki, 3xM16 lub szersze i zatopić w pierze betonowym. Dospawaj do tego poprzeczki, żeby się pręt nie obrócił, jak będziesz blokował.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.