Skocz do zawartości

Jupiter Icy Moons Explorer


Krzysztof z Bagien

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Rogal napisał(a):

Kopiuję z mojego statusu:

Start misji JUICE przełożony na jutro, co ciekawe można sobie wygenerować efemerydy i u nas może być widoczna jako obiekt ok. 13mag:

https://spaceweatherarchive.com/2023/04/12/jupiter-spacecraft-photo-op/

Ja nie mam czym, ale ktoś może próbować focić ;)

W tej chwili efemerydy od JPL nie są dostępne, pewnie jutro je zaktualizują. Znaczy Juice jest w bazie i można pobrać plik, ale zawiera tylko opis, bez danych.

 

A nie, jest, coś mi nie poszło wcześniej.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juice powinno już się dać zobaczyć z Polski, oczywiście jak ktoś nie ma chmur, no i ma teleskop, bo gołym okiem to raczej bez szans. W tej chwili powinien być gdzieś tu (wg efemerydy od JPL):

 

2023-Apr-14 19:00UTC
RA 11h38m32.94s
Dec -06°52'10.4" 

 

juice.png.30ca64fab22e81f009e784281327b07e.png

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Informacja sprzed ponad tygodnia, ale jakoś tematu nie śledziłem, bo skupiłem się na zlocie :)

 

Otóż antena jednego z instrumentów - RIME (Radar for Icy Moon Exploration) - czyli taka długa składana tyczka, się nie rozłożyła po starcie, co uniemożliwiłoby używanie tegoż instrumentu - a był to jeden z tych ciekawszych, bo to radar, który ma zajrzeć pod powierzchnię lodu. Na szczęście udało się to porozkładać, i nawet mamy nagranie:

 

Juice_RIME_antenna_deploys_pillars.gif

 

Juice_RIME_antenna_deploys_pillars.gif,

 

Operatorzy najpierw próbowali wytrząsnąć taki bolec blokujący, który najwyraźniej nie wysunął się całkowicie i blokował mechanizm, potem tak zmienili orientacje sondy, żeby ten element znalazł się w pełnym słońcu i się nagrzał. Wreszcie 12 maja uruchomili "non-explosive actuator" (cokolwiek by to miało oznaczać) w zablokowanym zawiasie no i efekt był taki jak widać na załączonym obrazku.

 

https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Juice/Juice_s_RIME_antenna_breaks_free

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.