Skocz do zawartości

Srebrne obłoki


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Moi mili koledzy, to już trzeci wątek w sprawie obłoków w ciągu niecałego miesiąca :rolleyes: .

Było o tym tutaj i tutaj, a może i jeszcze gdzieś ;)

 

W każdym razie wczoraj znowu były - zaczęły się pokazywać przed północą i do pierwszej nieco ładniej zaczęły świecić, jednak nie dość ładnie, żeby fatygować aparat foto. Chyba, że o drugiej były ładne, ale wtedy już spałem :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj coś się świeci na północy. Było znacznie lepiej, niestety przyszły chmury, które zasłoniły sporą część zjawiska...

obloki9.jpg

 

Henryku, przecież wyraźnie widać na tym zdjęciu, że ktoś za tymi krzewami rozpalił ognisko, nad którym rozchodzą się srebrne wstęgi dymu. A potem pewnie przyszły chmury i deszcz, który zgasił ognisko i było po obłokach. ;)

 

Ja niestety w tym roku jeszcze ich nie widziałem. Wiadomo na południu są nieco gorsze warunki, ale prawdą jest też, że dotychczas najczęściej obserwowałem je przed wschodem Słońca, a w tym roku bardzo rzadko patrzyłem na niebo nad ranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a są, a jakże,

zaraz spróbuję jakąś fotkę cyknąć

północ

IMG_1480res.jpg

 

wschód: ciekawe bo, się bolid załapał :)

IMG_1481res.jpg

a tu crop tego zdjęcia z przesadzoną ekspozycją

IMG_1481crop_res.jpg

i na koniec srebrzyste obłoki w wydaniu warszawskim - zachód

IMG_1482res.jpg

znaczy się złociste :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obłoki srebrzyste ukazują sie na kierunku północy głównie, w obszarze horyzontu pod gwiazdą polarną, a nie na zachodzie czy wschodzie. Bywają czasem szersze pasma, ale nie w zakresie 180 stopni. Mają specyficzny odcień subtelnego, jasno szarego błękitu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno czytałem ciekawą rzecz na temat obłoków srebrzystych. Badania wykazały, że za znaczne zwiększenie intensywności tych chmur w ostatnich kilkudziesięciu latach odpowiadają starty rakiet kosmicznych, a zwłaszcza wahadłowców. Wahadłowiec podczas wzlotu na orbitę spala prawie tysiąc ton wodoru i tlenu, z których powstaje para wodna. Około połowa tej masy jest spalana w mezosferze i dolnej termosferze, skąd szybko migruje do wąskiej, najchłodniejszej warstwy w górnej mezosferze (ok. 90km nad ziemią), gdzie temperatura spada do prawie -90*C, i krystalizuje na drobinach pyłu kosmicznego. Wszystko to dzieje się bardzo szybko. Od startu wahadłowca z Florydy do przemieszczenia pary wodnej w okolice podbiegunowe, gdzie powstają te chmury potrafi miąć mniej niż 24 godziny, co trudno na razie wyjaśnić na bazie obowiązujących modeli ruchów powietrza w górnych warstwach atmosfery.

Jeszcze ciekawsze jest to, że obłoki te zaczęły pojawiać się dopiero w 1883 roku, kiedy wybuchł wulkan Krakatau, co sugeruje oczywisty związek przyczynowo-skutkowy. Ale jak para wodna wyrzucona przez wulkan do stratosfery dostała się do górnej mezosfery pozostaje zagadką, ponieważ według obowiązującej wiedzy w stratosferze nie występują żadne pionowe ruchy powietrza.

 

Podsumowując panie i panowie, za tydzień kolejny start wahadłowca. Może w końcu srebrne obłoki objawią się południowcom w całej okazałości B) A patrząc na nie warto mieć świadomość, że są tak samo tajemnicze jak na to wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj rano widziałem najjaśniejsze obłoki srebrzyste w życiu. Zauważyłem je o 0330, ale na pewno były już wcześniej. Zajmowały cały północny horyzont do wysokości ok. 20*. Wyglądały nietypowo, bo oprócz typowych drobno pofalowanych struktur było kilka bardzo jasnych smug przypominających proste cirrusy rozchodzące się radialnie od horyzontu na wszystkie strony. Najjaśniejsza część znikła dopiero o 0415, kiedy Słońce było zaledwie 5* pod horyzontem! Kto nie widział niech żałuje :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

I wczoraj było widać te obłoczki. Wydaje mi się, że stosunkowo długo, bo około godzine, mniej więcej od 21:40 (o tej godzinie je zauważyłem) - do mniej więcej 22:40. Jak widać na zdjęciach były on bardzo wysoko nad horyzontem !!! Szczerze się bardzo zdziwiłem, bo do tej pory widziałem je niziutko nad horyzontem. Może też je ktoś jeszcze widział ? Oprócz JaLe i Janusza_M

post-2563-1181974607_thumb.jpg

post-2563-1181974620_thumb.jpg

post-2563-1181974685_thumb.jpg

post-2563-1181974693_thumb.jpg

post-2563-1181974699_thumb.jpg

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam coś dla zaprezentowania. Zgadza się że wczoraj naprawde świetnie widać było obłoczki - pierwszy raz w życiu je widziałem i wrażenie było niesamowite. Szybko wyciągnąłem Olympusa C-350 ZOOM z zamierem zrobienia conajmniej dwudziestu zdjęć...zrobiłem jedno...baterie szlag trafił :blink: . Jeszcze 5 minut później baterie troszke odżyły i udało mi się zrobić jeszcze jedno z Wenus :D . Ostrością te zdjęcia nie powalają - gdybym miał więcej podejść... <_<

 

Ten Olympus posiada możliwość wybrania TYLKO programów tematycznych. Prowizoryczny statyw (stołek) + program ... OTO WYNIKI:

 

07b9f34a845f5c46.jpg

619577f4ea8a015f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba pierwszy raz w życiu widziałem je tak wysoko nad horyzontem (co najmniej 50 stopni), co początkowo mnie zmyliło i uznałem, że to zwykłe cirrusy. Dopiero, gdy zaczęło się robić ciemno i obłoki zeszły w okolice Wenus przekonałem się, że to na pewno "srebrzyste".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.