Skocz do zawartości

SS Cyg


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to wczoraj rozpoczął się kolejny wybuch tej nowej karłowatej. W nocy oceniało ją przynajmniej czterech obserwatorów, a może więcej. Dzisiaj zapewne osiągnie jasność pomiędzy 9 - 8 mag, czyli będzie dostępna do obserwacji przy użyciu średnich lornetek.

Mapki można ściągnąć ze strony AAVSO - skala B

 

Powodzenia w obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc zdenerwowała mnie ta informacja ;). Wczoraj robiłem już trzecie podejście (od początku wakacji) do obserwacji zmiennych. Wieczorem wytachałem na balkon wszelki możliwy sprzęt, gdyż zapowiadała się pogodna noc. Przygotowałem mapki, w tym SS Cyg, gdyż SSW dopiero co informował, że wybuch tuż, tuż. Zresztą w przypadku SS Cygni nie musiałem robić mapki, bo jest w ostatnim ASTRO.

 

I wieczór rzeczywiście był piękny. Poszukiwałem kometę Tempel 1, o czym piszę w innym wątku, aż tu od północnego-wschodu napłynęła ławica chmur. Niestety przesuwała się bardzo powoli, zakryła większą część nieba i w związku z tym po 23 położyłem się spać, tym bardziej, że musiałem wstać o 5:30.

 

Teraz też jest piękna pogoda, ale wieczorem ma być już pochmurno. Ale nie będę się już przejmował prognozami, bo w ten sposób straciłem wcześniejszą noc. Wtedy sytuacja była odwrotna. Jeszcze wieczorem były chmury, a wypogodziło się w nocy. Obudziłem się po drugiej w nocy i wyszedłem z lornetką na balkon. Niestety po chwili zaczęło się rozjaśniać i udało mi się ocenić tylko chi Cygni i to gołym okiem, bo przejrzystość była w granicach 5,5 - 6 mag.

 

Nawet nie piszę o tym wszystkim na Astro4u, bo obiecałem SSW, że zabiorę się za zmienne, a na obiecankach się kończy. :(

 

Tak więc ciągle kończy się na obserwacjach zmian jasności Słońca ;) , czyli obserwacji plam.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Po bardzo długiej przerwie rozpoczął sie kolejny wybuch nowej karłowatej SS Cygni. Wczorajszej nocy pojaśniała o 0,6 m z 11.4 do 10,8 magnitudo.

 

SSW udało się zaobserwować początek wybuchu - gratulacje.

 

SSCyg2008.png

 

 

Zachęcam do obserwacji - gwiazda pewnie będzie dostępna do obserwacji lornetkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.