Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w połączeniu MAK z aparatem


Rekomendowane odpowiedzi

Bo w sumie podejrzałam film na yt jak ktoś właśnie tak podłączył, czyli najpierw kupić przejściówkę zobaczyć jak będzie? 
który lepszy? 
https://allegro.pl/oferta/adapter-micro-4-3-t2-t-mount-olympus-panasonic-10896273724

czy 
https://allegro.pl/oferta/adapter-redukcja-z-olympus-4-3-na-t2-t-2-t-mount-10565875687

Edytowane przez Piotrek Pijewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taka przejściówkę. Podłączę bezpośrednio do T2 lub przez pryzmat żeby nie mieć obróconego obrazu. Chyba najlepsze rozwiązanie. Na aukcji nie ma informacji czy pasuje do E-pl8 ale chyba powinno. Dzięki za rady zobaczymy jak wyjdą pierwsze foty samolotów. 
https://www.amazon.pl/Pomya-Pierścień-teleskopowego-Panasonic-teleskopowy/dp/B07YCM1QDT/ref=mp_s_a_1_1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek Pijewski napisał(a):

lub przez pryzmat żeby nie mieć obróconego obrazu

 

Nie ma potrzeby; teleskop działa jak obiektyw fotograficzny, tj. obraz w płaszczyźnie ogniskowej jest odwrócony. Aparat bierze to już pod uwagę, czytając dane z sensora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, WielkiAtraktor napisał(a):

 

Nie ma potrzeby; teleskop działa jak obiektyw fotograficzny, tj. obraz w płaszczyźnie ogniskowej jest odwrócony. Aparat bierze to już pod uwagę, czytając dane z sensora.

Faktycznie, a wiesz jaka jest różnica między tymi przejściówkami? Bo gwinty są te same ale różnią się szerokością, jedna jest bardzo wąska a druga nie. 

Edytowane przez Piotrek Pijewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zamontować aparat z APS-C przy świadomym obcinaniu zdjęcia do formatu przy którym nie będzie przeszkód w torze optycznym. Aparaty bezlusterkowe mają matryce zdecydowanie bliżej krawędzi body niż lustrzanki.
To wszystko da się dość precyzyjnie obliczyć. Może się okazać że będzie to więcej niż 4/3 ale mniej niż APS-C.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Piotrek Pijewski napisał(a):

Faktycznie, a wiesz jaka jest różnica między tymi przejściówkami? Bo gwinty są te same ale różnią się szerokością, jedna jest bardzo wąska a druga nie. 

 

Przejściówka z ostatniego linku wygląda na dwuczęściową; część szeroka służy do bezpośredniego nakręcenia na gwint T2 (jeśli teleskop ma taki gwint na wyciągu okularowym), a część wąska to wykręcalny nosek 1,25" (który można wsunąć do wyciągu niemającego T2). Nosek (ok. 30 mm) jest szerszy niż sensor Mikro 4/3 (17,3x13 mm), więc nie powinien winietować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieńsze adaptery są do lustrzanek, a grubsze do bezlusterkowców, uwzgledniają odległość gniazda bagnetowego w aparacie do powierzchni matrycy. Na aparatach jest symbol (na górze lub z boku) kółeczko przedzielone kreską - ta kreska to miejsce gdzie znajduje się matryca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, połączyłem zestaw pasuje, pierwsza rzecz jaka mi się nasunęła, obraz na liveview ostry jak brzytwa ale przy robieniu zdjęcia nie jest ono ostre. Nie wiem czemu uzywam samowyzwalacz/pilot.  

Edytowane przez Piotrek Pijewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.05.2023 o 19:56, Piotrek Pijewski napisał(a):

Dzięki za informacje, połączyłem zestaw pasuje, pierwsza rzecz jaka mi się nasunęła, obraz na liveview ostry jak brzytwa ale przy robieniu zdjęcia nie jest ono ostre. Nie wiem czemu uzywam samowyzwalacz/pilot.  

Na Live View masz obraz o kilka razy mniejszej rozdzielczości niz na zdjęciu, więc nie ma szans zobaczyć nieostrości, o ile nie używasz lupy. Ustaw w menu MF Assist powiększenie (lupa) jako wsparcie MF. Nie wiem, czy do tego celu nie musisz przypisać lupy do jakiegoś klawisza Fn. Ja tak muszę robić w E-M10 II, bo bez tego lupa działa tylko przy przeglądaniu zdjęć. W starym E-PL1 lupa "na wierzchu" obsługiwała zarówno przegląd zdjęć, jak i MF Assist bez przełączania czegokolwiek. Kwestia architektury sterowania konkretnego aparatu, sprawdź w instrukcji u siebie.

W menu (zaszytym gdzieś głęboko, jak to u Olka  możesz ustawić wartość powiększenia. Zalecam nie schodzić poniżej 5-7x, w pewnych sytuacjach nawet maksymalne14x, ale to czasem jest trudne ze względu na olbrzymi skok pola widzenia, no i drgania, nawet na solidnym statywie/montażu.

 Co fotografowałeś na próbach i z jakiej odległości? Jeśli jakieś krzaki opodal, może być zwyczajnie za blisko, by wyostrzyć z teleskopem. Z kolei przy dalszych celach naziemnych (kilkaset m) trzeba uważać na warunki atmosferyczne i porę dnia - gotujące się na słońcu powietrze nad gruntem może zauważalnie pogorszyć ostrość zdjęć.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
literówki :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.