Skocz do zawartości
  • 0

Celestron Omni XLT 150 - pomoc przy pierwszych obserwacjach nieba


Akibobo

Pytanie

Cześć,

 

Zakupiłem żonie Celestron Omni XLT 150, jako pierwsze kroki do obserwacji nieba. Teleskop ten jest obecnie na Mazurach, w okolicach Giżycka i ma służyć do nocnych obserwacji w czasie wakacji. Idealne otoczenie, gdyż wszędzie dookoła jest ciemno, nie ma żadnych latarni a i domów jak na lekarstwo. Problem jest taki, że za cholerę nie potrafię tego ustrojstwa odpalić. Poszukuję kogoś kto mnie wystartuje. Robiłem już 2 podejścia i nadal nie widzę nic 🙂. Chciałbym zaimponować żonie, ale czas mi się kończy bo idą wakacje i nie chciałbym aby teleskop stanowił wieszak na ubrania. Może ma ktoś jakąś mądrą radę lub nie ma co robić jednego wieczora i mógłby mnie przeprowadzić przez pierwsze uruchomienie. 

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Poćwicz w dzień ustawianie ostrości na jakimś dalekim obiekcie (z okularem długoogniskowym), zgrywanie osi optycznej szukacza z teleskopem

Poczytaj jak się ustawia montaż paralaktyczny na biegun z użyciem aplikacji Polar Finder na spartfona, poćwicz w terenie

Pobierz sobie stellarium lub sky safari, wybierz sobie jakieś jasne obiekty, spróbuj je odszukać

Poczytaj jak się wyszukuje ciemniejsze obiekty po gwiazdach, ewentualnie użyj aplikacji "skeye" na smartfona

Doczytaj też jak nie stracić adaptacji wzroku do ciemności używając telefonu i czemu to ważne

 

Na początek może wybierz sobie jakieś jasne gromady kuliste, tuż po zachodzie Mars i Wenus, Księżyc jak znowu się pojawi

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za porady. Brzmią jeszcze kosmicznie, ale zacznę kombinować. Mój problem polega na tym, że nie wiem jak wystartować z lunetą. Czy są jakieś kursy online, mówiąc jak zacząć? Próbowałem ostatnio, gwieździstą nocą z teleskopem ale niestety niczego nie mogłem dostrzec. Liczę, że dobrą stroną oglądałem. Mam jednocześnie zainstalowaną apkę starry night celestron se 8. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dlatego poćwicz w dzień najpierw. Tylko uważaj na Słońce i odblaski, bo sobie wzrok uszkodzisz. Masz zwyczajny teleskop w systemie newtona i zwyczajny montaż paralaktyczny. Sprzęt jest przyzwoity na początek, nic tylko obserwować. W internecie dużo jest poradników i filmów, więc na spokojnie, to jest do ogarnięcia. Z samym teleskopem pewnie też dostałeś książkę z opisem co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaopatrz się w jakiś darmowy program typy planetarium, z możliwością wydruku mapek nieba. Jak masz tablet lub laptop, mozęsz korzystać bezpośrednio z niego, tylko włącz tryb nocny, by obraz nie oślepiał oczu zaadaptowanych dociemności. Wszelkie obserwacje zaczynaj od najłatwiejszych obiektów.

Początkowo spróbuj z Księżycem. Z planet masz do dyspozycji Wenus, obserwuj jak jest jeszcze wysoko, to zobaczysz fazę tarczy. Z resztą planet na razie lipa.

Obiekty DS (Deep Space) czyli głębokiego nieba: gromady gwiazd (otwarte i kuliste), (niektóre) mgławice, (niektóre) galaktyki. Tu poluj wtedy, gdy na niebie nie ma Księżyca. Zacznij od najbardziej znanych, jasnych i dużych (rozmiar kątowy). Wybieraj te leżące blisko b. charakterystycznych układów gwiazd widocznych gołym okiem. Klasyczny przykład: gromada kulista M13 w Herkulesie, b. łatwa do zlokalizowania.

Musisz obczaić, które gwiazdozbiory widać późną wiosną czy latem i tam szukać jasnych obiektów. Niedługo (za kilka tygodni) zacznie się dobry czas na obiekty w okolicach Skorpiona, Strzelca i Tarczy. Mnóstwo gromad otwartych (najłatwiejsza kategoria), kilka kulistych.

 Szukasz metodą "po gwiazdach": znajdujesz obszar nieba i konstelację gołym okiem, porównując z mapka nieba. Namierzasz układ gwiazd (linie, trójkąty,czworokąty i inne takie) w którym lub obok tkwi Twój obiekt. Celujesz wstępnie, najpierw "po lufie", potem szukaczem teleskopu (musi być zjustowany z samym teleskopem, tj. celuje w to samo miejsce co główna rura - wyreguluj to w dzień na obiekcie odległym o min. 0.5 km). Odwracasz mapkę nieba do góry nogami, tak jak obraz w szukaczu i teleskopie. Rozpoznajesz układ gwiazd i widząc  (w razie potrzeby) w szukaczu także te słabsze gwiazdki niewidoczne gołym okiem nacelowujesz wg. nich na miejsce, gdzie na mapce jest obiekt. Potem patrzysz przez okular teleskopu, oczywiście najpierw okularem o najdłuższej ogniskowej, (czyli najmniejszym powiększeniu i największym polu widzenia). Ostrość ustawiasz wcześniej na gwiazdach.

To wymaga trochę wprawy, dlatego najpierw najłatwiejsze, jasne obiekty obok jasnych gwiazd. Warto się wspomóc lornetką 40-50 mm, jeśli masz. Nawet 30-tka w ostateczności. Szczególnie, że Twój szukacz 6x30 jest malutki i ma nieduży zasięg (za to spore pole widzenia). W szukaczu 50 mm niektóre jaśniejsze obiekty są już widoczne bezpośrednio.

Z pomocy obserwacyjnych fajna jest Tabela Wimmera. Przyda Ci się latarka czerwonym światłem. Może być fabryczna, jeśli czerwoną diodę da się włączyć niezależnie od białego światła. Możesz też zwykłą latarkę o małej mocy zaopatrzyć w domowej roboty czerwony filtr z kawałka plastiku, np. zakrętki od butelki.

Pozdrawiam

-J.

PS. Przykłady:

G. otwarte: M44, hi/cha Persei, M8, M20, M11

G.kuliste: M13, M4, M22, M92, M15

Galaktyki: M51, tryplet Lwa, M31, M33 (te dwie bardziej na lato i jesień)

Mgławice różne: M27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.