Skocz do zawartości

C8-N na CG5 co o nim sądzicie


J@cek

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są wsze zdania na temat tego teleskopu?? W szczególności prosił bym o wypowiedzi posiadaczy owego sprzetu. Jak sprawuje się on w DS i jak w planetkach (biorąć pod uwage ze jest to dosyć światłosilny teleskop).

POZDROWIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wolałem zapytać wkońcu kto pyat nie bładzi :D tam gdzie podałeś te linki piszą że przy obserwacji planet przeszkadza F5 ale zdania są podzielone niektórzy piszą ze nie jst tak źle że jest całkiem ładnie co ich zadziwiło (obrazy planet ponoć są leprze nawed od tych co synta daje)a inni ze troche mały kontrast. od czego to zależy (przypuszczam zę do łysego filterek konieczny zeby nieraziło) ?? B)

Edytowane przez J@cek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nobo F5, to już jasny teleskop, a jego "głównym celem" są deesy,

 

no tak się już jakoś porobiło, że istnieje jakiś nieformalny podział, na teleskopy do planet czyli np. F8-F12 (ciemne) i na teleskopy do DS np. F4-F6 (te jasne)

 

oczywiście ogladając jasnym teleskopem planety, a ciemnym DS, też oczywiście to wszystko można obserwować, lecz występują różne problemy i utrudnienia z tym związane:

 

obserwując jasnym teleskopem planety, może wystąpić koma, mały kontrast, hmm tak obrazowo: to, po to się nosi okulary przeciwsłoneczne w jasne dni, żeby w oczy światło za bardzo nie raziło, no i przez nie, wtedy "więcej" "widać" "szczegółów"

 

natomiast obserwując słabe obiekty DS ciemnym teleskopem, występuje zjawisko odwrotne, mało widać, bo ogólnie obraz jest za ciemny, znowu wracając z porównaniem do okularów przeciwsłonecznych - wieczorem widać przez nie niewiele

 

ale oczywiście, to takie wielkie uproszczenie i naturalnie wcale nie koniecznie oddające złożoność wyboru - który wybrać :rolleyes:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja C8-N na CG-5 kupilem na poczatku maja i moge powiedziec ze jestem z niego zadowolony. Co do obserwacji planet to sie nie wypowiem bo nie mam odpowiednich okularow a poza tym teraz juz na planety nie jest czas ale obiekty DS prezentuja sie calkiem przyzwoicie. Szczerze mowiac podczas pierwszej obserwacji tym sprzetem z okularem WO Swan 33 (pow. 30x) czulem sie rozczarowany, ale wplyw na to miala troche nieprzejrzysta atmosfera. Przy nastepnych obserwacjach uzywalem wiecej dolaczonego Plossla 20 mm (50x) i wiekszosc obiektow prezentowala sie lepiej. Po ostatnich obserwacjach musze powiedziec ze bardzo mi sie podobaja w tym teleskopie M13 (widac, ledwo co ale zawsze, mnostwo gwiazdek w tej gromadzie), M11 (tez mnostwo gwiazdek), M27 (ladna mgielka z delikatnie widoczna struktura hantli), M17 (wyraznie widoczny ksztalt). Wraz z tym teleskopem uzywam rowniez okularu WO Swan 9 mm (pow. 110x). Moze w tych szerokokatnych okularach obraz blizej brzegu nie jest najlepszy (spora koma) ale komfort obserwacji jest calkiem duzy (wlasnie ze wzgledu na szerokie pole).

Odnosnie montazu to nie powiedzialbym ze jest jakos specjalnie stabilny, przy ustawianiu ostrosci dla okularu dajacego pow. 110x jest juz srednio komfortowo. Wystepujace drgania wg mnie powstaja glownie na polaczeniu trojnogu i glowicy. Czasami rowniez pojawiaja sie opory przy kreceniu pokretlami w osi deklinacji lub rektascencji (nie pamietam czy obu czy jednej z nich). Ale generalnie moze byc. Ja z zakupu jestem zadowolony.

 

Pozdrawiam, Tomek

Edytowane przez tserafin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz racje fajny ludzki(czytaj nie naukowy opis) opis czyli do łysego i innych planetek (jakieś filtry by były konieczne) :huh: hmm no roumiem a to czemu zdania są podzielone na temat obrazów dawanych przez ten sam teleskop jedni widzą przez niego łądnie idealnie lepiej niż w innych teleskopach podobnych, a inni troszeczke gorzej czy to jest uzależnione od oka obserwatora?? a co do tych filtrów to co myślisz o tym zestawie celesterona który z tych zestawów

1 zestaw 7 szt kolorowych filtrów planetarnych 375zł

2 Zestaw celesteron nr3 (4 filtry)

3 zstaw profesjonalnych filtrów baader 6szt

 

a do łysego pilte polaryzacyjny celesteron

co o tym sądzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm co do twojej opisni o tym telekopie to taka umiarkowana jest ale ogólnie chyba na plusik natomiast tutaj http://www.astronoce.pl/ w dziale ,,co nowego''...

ten opis jest bardzo pochlebny co mi sie podoba.

 

 

oto opis z testu

 

,,Celestron C8-N na CG5 z prowadzeniem w dwóch osiach, zakupiony w Delta Optical.

 

O profesjonalnej obsłudze tej firmy pisać chyba nie muszę…

 

Wszystko w pełni sprawne, telep skolimowany w punkt, obrazki krążków dyfrakcyjnych wzorcowe.

 

Teleskop jednak znacznie krótszy od Synty, co zaowocowało czasem wygaszania 3sek!(trzeba wyjaśnić zę owa grupa która robiła test próbowała umieścic synte na CG5)

 

Jeżeli chodzi o dawane obrazy:

 

Saturn – obraz jak z Synty może nawet ciut bardziej kontrastowy

 

Jowisz – seeing marny, trudno oceniać

 

M13 – cudo! Mamy wrażenie ża lepsza od Synty – bardziej kontrastowa i jaśniejsza

 

M51 – podobnie jak z M13

 

Triplet Lwa (szóstek) – porównywalnie do Synty

Żłóbek – niestety na obiektach gwiazdowych jest trochę gorzej – więcej komy, co jest zapewne pochodną światłosiły, ale do gwiazdek to mamy innego specjaliste – ED

 

Reasumując – dobry zakup! Obrazy prawdopodobnie generalnie będą bardziej kontrastowe od obrazów w Syncie i do tego komfort obserwacji szczególnie planetarych wzrósł o 300%!

 

Jak spisuje się prowadzenie?

 

Bardzo dobrze! Po ustawieniu mniej-więcej na polarną i zapuszczeniu Saturna w centrum 7mm Pentaxa, trzymał się w pobliżu centrum przez następne 10 minut, a komfort obserwacji jest nieporównywalny. Oczywiście, będziemy się przyglądać sałej tej mechanice i pisać o ewentualnych wadach i innych takich…

Mieliśmy też okazję znów podziwiać piękną punktowość ED w połączeniu

z fantastycznym TeleVue Naglerem 12mm, który razem z Celestronem

tworzą idealną parę – pole i punktowość po brzegi! Perfect!

Kupiliśmy też SWANa 33mm do przeglądania drogi mlecznej i z ED ten okular

spisuje się naprawdę bardzo dobrze, gorzej niestety ze światłosilnym Newtonem

gdzie występuje dość szybko koma, ale pisaliśmy o tym w TESTACH.

Taraz czekamy z niecierpliwością na wschodzącego Łabędzia, aby pojeździć sobie

po drodze mlecznej i nareszcie znów zobaczyć Veila!

 

 

Wdługo was czy ten teleskop jest warty 3000zł ?? (czy mozę było by cos leprzego na paralektyku, z newtonów, 8'' i f5/f6, + napęd)

Edytowane przez J@cek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o filtrach to już naprawdę dużo napisano, poszukaj w archiwum forum,

o zestawie nr 3 Celestrona świetna recenzja Hansa: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8339&hl=

 

tylko, żebyś dobrze zrozumiał, nie stosuje się kolorowych filtrów do jasnego newtona, po to żeby "przyciemnić" obraz, stosuje się je po to, żeby odfiltrować jakąś część widma, natomiast problemy jasnego newtona przy obserwacjach planet zostaną, do tego stosuje się wynalazki typu: korektor komy, ale równie dobrze może się sprawdzić dobry (drogi) barlow, ale znowu tylko może, a wcale nie musi.

 

o "bojach" z jasnym newtonem poczytasz np. tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7776&hl= http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7715&hl=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby poprawic kontrast planet należy zrobić przysłone lub zinwestować w filtr szary(tak piszą :D ) a co myślisz o filtrze polaryzacyjnym Celesterona w opisie napisane jest ze słuzy do płynnej regulacji transmisji światła czy on by sie do tego nadał?? lub leprzy by był (droższy) korektor komy np. Baader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr polaryzacyjny i korektor Baadera (a dokladnie Rossa ;)) sluza do zgola odmiennych celow...

 

Osobiscie nie bawilbym sie w filtry lecz sprobowal wyciagnac ogniskowa jakims dobrym Barlowem lub jeszcze lepiej TV Powermate, dopiero po takich zabawach zastanowilbym sie nad filtrami. No chyba ze mamy juz stosowne okulary planetarne a kontrast nadal nie odpowiada temu co chcemy uzyskac.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego jaki jest kontras to jeszcze nie wiem bo dopiero przymierzam sie do zakupu owego teleskopu. I tak profilaktycznie (na przyszłość) interesuje sie co by było ewętualnie potrzebne w razie problemu. Jezęli dobrej jakości balrow to jaki.(model??) a o co chodzi z tym ,, lub jeszcze lepiej TV Powermate''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wypytam na priva a masz mozę jeszcze linki do skelu z tym Powermate firmy TeleVue. A co do tych filtrów, to czemu lepiej zainwestować w balrowa ?? :huh: , a ten polaryzacyjny to do czego tak właściew sie nadaje ??skoro to dwie odmienne zeczy z odminnymi zastosowaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wsze zdania na temat tego teleskopu?? W szczególności prosił bym o wypowiedzi posiadaczy owego sprzetu. Jak sprawuje się on w DS i jak w planetkach (biorąć pod uwage ze jest to dosyć światłosilny teleskop).

POZDROWIENIA

 

Niezaleznie od wszystkiego co napisano powyzej, powiem Ci tak. Gdybym mial kase kupil bym wlasnie to!. Egz. z ktorym pracowalem dawal swietne obrazy DSow i dosyc dobre planet. Ma bardzo dobry szukacz. Montaz na ktorym to stoi to moje marzenie. Jak bedziesz chcial polookac z tego sprzeta to mecz np. Piorta. Nie wiem skad jestes, ale tych C8N jest juz pare po kraju wiedz na 100% dopadniesz kogos.

 

Podsumowujac: WART SWOJEJ CENY.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys chcial to mozesz zapoznac sie z moimi samoróbkami 235/1300 , 135/1300 . Nie jest to co chcesz kupic ale sam obraz powinien być podobny .Mieszkam z 14 km od Ciebie .

Z teleskopami F5 jest problem z parabolizacją lustra . Jak trafisz dobrze to obrazy planet na duzych powiekszeniach w dobrych warunkach ostre . Możesz trafić troche gorzej . Parabolizacja to takze troche przypadku . Stąd różne opinie . Jak chcesz to daj znac na priv . W obserwacjach jestem nie za bardzo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie reszta napriva :D mozę znadą sie jeszcze jacyś dobroduszni posiadacze teleskopów z okolic Katowic(Rybnika) któży udostępnili by kawałek swojej aperturki(chyab tak sie to pisze <_< ) Jeżeli jest ktoś posiadaczem takowego teleskopu(C8-N) to prosze o wypowiedzienie sie na jego tamt :rolleyes:

Edytowane przez J@cek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie reszta napriva  :D  mozę znadą sie jeszcze jacyś dobroduszni posiadacze teleskopów z okolic Katowic(Rybnika) któży udostępnili by kawałek swojej aperturki(chyab tak sie to pisze  <_<  )  Jeżeli jest ktoś posiadaczem takowego teleskopu to prosze o wypowiedzienie sie  na jego tamt  :rolleyes:

 

Pamietaj, ze ogromnym plusem C8N jest jego monatz. Bez macniecia nie bedziesz mial pojecia o czym pisze. Porownywalne lustro to jedno, a konkretny model teleskopu to drugie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jego montażu to wiele osób go chwali (widać wart jest swojej ceny co mi sie podoba) a co do napedu macie mozę jakieś linki gdzie mozna by było nabyć co tego.... Jeśli było by wiecej ludzi takich jak ZBIGI z pewnością mieli byśmy więcej początkujących z takimi teleskpami jakie tak na prawde by chcieli mieć. Po przez możliwość loknięcia na niebo teleskopiekiem i określenie co wola czy ds czy plasnetki cz może i to i to, czy newtona na dobsie czy na para.. czy mozę maka. (wszysko uzależnione jest od zapotrzebowania danej jednostki od jego wymogów od tego co chca obserwować, jeżeli by newton np ZBIGIEGo im niespasował to można by doradzać cos bardziej do planete jakiegoś apo..) (mozę to źle wytłumaczyłem ale mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi :unsure:

 

Pozdrowienia i chwała takim ludzią jak ZBIGI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.