Skocz do zawartości

M51 - Galaktyka Wir


RafalT73

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Grzędziel napisał(a):

Fajnia fotka, ale jakbyś tak odrobinkę mniej odszumił.

Struktura galaktyki wydaje się być ciut rozmydlona, a przecież z takiej optyki powinieneś jeszcze wycisnąć sporo więcej detalu.

Sama galaktyka nie była zasadniczo odszumiana - stosowałem NoiseXTerminator. Być może zrobiłem zbyt duże powiększenie bo przy matrycy QHY268 zajmuje ona ok 10% całego kadru. Myślę, że to stąd ten efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie terminatora wyjaśnia obserwację Grzędziela. Też ją podzielam bo trochę się rzuca przy full res.

Brakuje mi niebieskiego ale może po prostu to moje zdjęcia są zbyt niebieskie :)

Bez powiększania bardzo dobry efekt - jak żyleta normalnie. Ładne gwiazdki - oby optyka żyła długo i szczęśliwie :)

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pomarudzę. ;)

Zgadzam się z kolegą @MaPa, że niebieski popadł w szarość. Nie sprawdzałem histogramu, ale wydaje mi się, że masz za dużo czerwieni. W każdym razie kalibracja kolorów przydałaby się.

No i jeszcze jądro galaktyki. Jest białym plackiem, a coś ta można pokazać. Próbowałeś HDR?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał(a):

To i ja pomarudzę. ;)

Zgadzam się z kolegą @MaPa, że niebieski popadł w szarość. Nie sprawdzałem histogramu, ale wydaje mi się, że masz za dużo czerwieni. W każdym razie kalibracja kolorów przydałaby się.

No i jeszcze jądro galaktyki. Jest białym plackiem, a coś ta można pokazać. Próbowałeś HDR?

 

Faktycznie, o HDR zapomniałem. Złapię oddech ze 2 dni i usiądę jeszcze do kolorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcami w całej rozciągłości. I taka mała uwaga - jak stosowałeś NoiseXT to odszumiałeś, bo to właśnie algorytm odszumiający - a napisałeś że "zasadniczo nie była odszumiana" :)

Chyba warto jeszcze pomęczyć materiał, ale niekoniecznie aż tak cropować. Nieco mniejsza też będzie ładnie siedziała w kadrze a subiektywnie będzie więcej detalu.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zgadzam się z przedmówcami w całej rozciągłości. I taka mała uwaga - jak stosowałeś NoiseXT to odszumiałeś, bo to właśnie algorytm odszumiający - a napisałeś że "zasadniczo nie była odszumiana" :) …

Może źle się wyraziłem. Oczywiście wiem, że NoiseXT to narzędzie do redukcji szumu - kupiłem je w tym celu 😀. Miałem na myśli to, że zasadniczo nie odszumiałem samej galaktyki a raczej tło (przynajmniej tak mi się wydawało bo zmian na samej galaktyce nie widziałem za to tło zmieniło się diametralnie) - stąd przekonanie że Noise XT działa dość selektywnie. 
tTak czy inaczej popracuje nad kadrem HDRem

 

14 godzin temu, diver napisał(a):

To i ja pomarudzę. ;)

Zgadzam się z kolegą @MaPa, że niebieski popadł w szarość. Nie sprawdzałem histogramu, ale wydaje mi się, że masz za dużo czerwieni. W każdym razie kalibracja kolorów przydałaby się...

 

Co do kolorów też miałem przekonanie, że brakuje tu niebieskiego i co więcej próbowałem „pompować” niebieski ale bez powodzenia. Stało się tak po wykonaniu kalibracji fotometrycznej FCC. Uznałem za tem, że choć estetycznie niebieski aż się prosi to jednak w tej wersji bliżej jestem naturalnych barw tej galaktyki? Co do czerwonego to zgoda - musi zejść w dół

 

ps. Poza tym moje umiejętności obróbki wymagają jeszcze dużo praktyki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.