Skocz do zawartości

Montaż alt-az


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam hq5, chciałbym dokupić montaż stricte do wizuala, który jest wygodny i szybki do rozstawienia, jak mam godzinkę lub dwie na obserwację. Dodatkowo wiadomo, ile czasem trzeba się nakręcić, żeby ustawić się pod okular w Eq. Zależy mi na solidnej nośności, gdyż będę na nim wieszać refraktorki o wadze ok 10kg. Rozważam skytee, twinmaster az, TS AZ5, Artesky AZB2, a może coś innego? Co polecacie ;) ? Jestem otwarty na oferty sprzedażowe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam AZB2 wraz z refraktorem Skywatcher 150/750. Jeśli nie zależy Ci na mikroruchach, to jak najbardziej mogę polecić ten montaż. Dla mnie największą jego zaletą jest to, że jest bardzo lekki (waży ok. 1,5 kg) i zajmuje w torbie mało miejsca. Z tym że należy mieć na uwadze to, że chcąc użytkować taki montaż i nie obijać sobie teleskopem statywu, to między montażem a statywem trzeba umieścić przedłużki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomchm napisał(a):

Ja używam AZB2 wraz z refraktorem Skywatcher 150/750. Jeśli nie zależy Ci na mikroruchach, to jak najbardziej mogę polecić ten montaż. Dla mnie największą jego zaletą jest to, że jest bardzo lekki (waży ok. 1,5 kg) i zajmuje w torbie mało miejsca. Z tym że należy mieć na uwadze to, że chcąc użytkować taki montaż i nie obijać sobie teleskopem statywu, to między montażem a statywem trzeba umieścić przedłużki.

Jak wyglada jakość wykonania tego montażu? Właśnie waga jest tu bardzo kusząca, ale te mikroruchy. Gdyby nie ten minus, to byłby mój pierwszy wybór, a tak dalej się waham czy nie będzie mi tego brakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pokrętła służą do sterowania montażem, a przeniesienie napędu odbywa się za pomocą pasków zębatych. Dzięki temu nie musisz używać telepa do sterowania montażem. Na upartego - jak masz zegarmistrzowskie dłonie - to od biedy te pokrętła mogą służyć do mikroruchow...

A jakość wykonania mojego egzemplarza jest bardzo dobra.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomchm To ciekawe bo przy krótkiej tubie to powinno działać. Musiałbym sprawdzić jak będę miał okazję. A jak z drganiami przy tak dużej tubie jak 150/750 ? Jaki statyw ?

 

PS. Wie ktoś co siedzi w kątówce ? Bo design jest super tego czegoś.

 

EDIT: znalazłem https://www.astroshop.pl/okulary/artesky-okular-z-zoomem-8-24mm-1-25-2-/p,67652  Jest piękny 💓

https://teleskopy.pl/images/artesky/artesky_AZB2_5.jpg

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drganiami nie ma problemu, ale jest to raczej zasługa tego, że cały setup swoje waży:

statyw ok. 3 kg

montaż + przedłużki łącznie ok. 4,5 kg

teleskop + akcesoria łącznie ok. 8 kg

Tak więc tutaj masa również robi swoje. Co do samego montażu, to te srebrne radełkowane pokrętła to blokady obrotów. Jak je się odpowiednio mocno skręci, 

to nic się nie trzęsie i nie przestrzeliwuje podczas sterowania. 

Należy przy tym dodatkowo pamiętać, że sam teleskop należy wyważyć na montażu - wówczas całość pracuje elegancko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.