Skocz do zawartości

M101 - kolejny wiatraczek


Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się wydaje, że zaraz wrócisz do tego obiektu:

 

2023ixf (= ZTF23aaklqou), TNS discovered 2023/05/19.727 by Koichi Itagaki
Found in M101 at R.A. = 14h03m38s.564, Decl. = +54°18'42".02
Located 227".7 east and 134".1 south of the center of M101 (Discovery image)
2023ixf.jpg.006c722936bb51cc860b019a0b28fad5.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odkopuję mój stary wątek. Dzięki za komentarze i opinie! 
Nie dawało mi spokoju to zdjęcie, postanowiłem RGB obrobić od podstaw. Natchnęła mnie uwaga od @Robson_g - bo zgadzam się z nią, kolorystycznie jądro wygląda na zbyt czerwone/pomarańczowe. 

Z samej L pomimo tego co @Tayson znalazł jestem raczej zadowolony - trochę poprawiłem/zmieniłem. Wiem z czego wynikają odszumione pasy, to błąd w obróbce, ale całą L od podstaw musiałbym obrabiać, a jak patrzysz na zdjęcie bez powiększenia 500x to tego nie widać, więc zdecydowałem się zostawić. 

Nowa wersja, po przeszło tygodniowym odpoczynku od zdjęcia:
LRGB_v2.thumb.jpg.8f2291231bb9701f7b1552cf3533b7fc.jpg

 

Kolor - czerpię mocno "inspirację" z najlepszego moim zdaniem zdjęcia tego obiektu - https://www.astrobin.com/hwpyq2/C/ - pomiając średnicę 1m i zupełnie inny detal co oczywiste, to kolor dla mnie odwzorowany super. 

Urodził mi się też w głowie faktycznie pomysł, żeby spróbować dopalić Ha - krótkie Księżycowe noce przed nami, może spróbuję. 

Dajcie znać szczerze - lepiej niż zdjęcie w głównym wątku wyżej? :D 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odkopuję ponownie, dla "kronikarskiej ścisłości", dozbierałem sporo (bo 60 klatek po 300 sekund) Ha. 


Bardzo zaskoczyła mnie ilość sygnału w Ha - cała galaktyka mocno "świeci" w tym paśmie, nie tylko "punktowo". Po złożeniu - wyszło mi coś takiego: 

M1010_LRGBHa_v2.thumb.jpg.23817d92f7cc1e1550b25ed369abdfe9.jpg

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.