Skocz do zawartości

Problem z identyfikacją filtrów


Konuz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jakiś czas temu pisałem o problemie, który spotkał mnie ze strony tp.pl (albo Antlii) w wątku dotyczącym opinii o rzeczonym sklepie i dzisiaj chciałbym problem nieco rozwinąć, więc prośba do moderatora o przeniesienie do tamtego wątku, jeśli ta sprawa nie może być ujęta w osobnym temacie.

 

W kwestii przypomnienia. Jakiś czas temu zamówiłem filtr Ha, który dawał podejrzanie mało kontrastowy obraz. Po wyciągnięciu go, okazało się że na krawędzi jest napisane, że jest to filtr SII 3nm (zamówiony został wodór, informacja widnieje zarówno na paragonie jak i opakowaniu od szkiełka). Po dosyć nieprzyjemnej wymianie zdań z osobami z supportu jak i samym właścicielem dostałem informację, że nie ma opcji zwrotu, ani wymiany, chyba że zdecyduje się na opcję sądową. Jedyną alternatywą była sprzedaż nowego filtra Ha z małym rabatem. Taką też opcję wybrałem. Dzisiaj odebrałem filtr, tym razem wygląda na to, że jest to ten właściwy...z jednym ale. Przy porównaniu poprzedniego "wadliwego" SII z nowym, zerkając przez szkło na żarówkę, nie widzę żadnej różnicy. Czy to normalne, że kolorystyka szkła jest obu filtrach praktycznie jednakowa? Dzisiaj wieczorem, jeśli pogoda pozwoli zrobię test, ale jeśli ktoś ma ona filtry i mógłby się wypowiedzieć, to byłbym wdzięczny.

 

PS. Odkręciłem również OIII z ciekawości, który po zakupie sprawdzałem również na kolor szkła (jest prawidłowy zielonkawo-niebieski) i okazało się, że na krawędzi również widnieje napis SII 3nm z odpowiednim dla siebie pasmem 🙃

IMG_20230522_151936.jpg

IMG_20230522_151933.jpg

IMG_20230522_151746.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić prosty test bez pogody - popatrz przez złożone ze sobą filtry Ha i SII - jeśli będzie czarno, to znaczy że są to faktycznie inne filtry. Jak zobaczysz obraz podobny do tego z jednego filtra, to znaczy że oba mają takie samo pasmo :) 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli złożysz oba filtry i jest to faktycznie Ha i Sii, to nic nie zobaczysz, będzie czarno, niezależnie czy będzie tam żarówka, niebo czy cokolwiek innego.

 

Ja co prawda używany kupiłem, ale ostatnio kupiłem filtr Oiii, który okazał się całkiem udanym filtrem SII, więc da się :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że zamawiając ostatnio filtry Antlii, nie mam pewności, już nawet nie co do tego, czy pasmo faktycznie pokrywa się z opisem przez producenta, tylko czy dostaję faktycznie filtr za który zapłaciłem. Teraz nie dość, że nie mam pewności co do tego czy SII to Ha, czy na odwrót, ale nawet co do tego czy są to filtry 3nm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Konuz napisał(a):

Szkoda tylko, że zamawiając ostatnio filtry Antlii, nie mam pewności, już nawet nie co do tego, czy pasmo faktycznie pokrywa się z opisem przez producenta, tylko czy dostaję faktycznie filtr za który zapłaciłem. Teraz nie dość, że nie mam pewności co do tego czy SII to Ha, czy na odwrót, ale nawet co do tego czy są to filtry 3nm...

 

Chcesz mieć pewność co do filtrów, to przyślij mi je na pomiary.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie tak zrobię, za dużo dziwnych zbiegów okoliczności było ostatnio ;) napisz mi proszę na priv Twoje dane kontaktowe do wysyłki. Zrobię dzisiaj jeszcze tylko test na jakiejś mgławicy i na dniach wyślę. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.