Skocz do zawartości

Pierwsze fotometryczne koty za płoty SN2023ixf


Rekomendowane odpowiedzi

Przyszła piękna pogoda a wraz z nią białe noce, które na moich szerokościach zaczęły się dobre kilka dni temu. Jest to zatem dobry czas na przerzucenie się na inne eksperymenty i gałęzie astrohobby.
Szczęśliwie się złożyło, że akurat teraz pewnej gwieździe w galaktyce M101 zachciało się wybuchnąć i w ten oto sposób możemy podziwiać supernową SN2023ixf.
Każdy już porobił swoje pamiątkowe fotografie, ale ja chciałem wypróbować coś jeszcze - chciałem podejść do tematu trochę bardziej naukowo.

Zatem jak każdy poważny obecnie naukowiec zrobiłem szybki risercz na pierwszej stronie googla (nie bądźmy szurami, nie będziemy zaglądać na drugą stronę wyników) i znalazłem ten oto szanowny artykuł 


Problem z nim (jak i z większością tego typu opracowań) był taki, że większość linków do zewnętrznych zasobów już nie działa. Ale ok udało mi się co nieco odkopać a co nieco znaleźć w inny sposób więc lecimy z tematem.
Dodam tylko, że jestem w tej dziedzinie zupełnym amatorem i nie znam się na tym ani trochę (robiłem metodą - odpal tutorial, rób dokładnie tak jak mówią i nie myśl za dużo, więc jeśli pojawiły się jakiekolwiek błędy to proszę o uwagi i krytykę).

Setup:

GSO 150/750mm

ZWO ASI1600MM Pro
ZWO B Filter

Akwizycja:
2023-05-22 23:11:00 00:35:00 (zbierane naprzemiennie L-R-G-B w klatkach co minutę, łącznie 20 minut kanału B )
Gain 0 Offset 21 Temp. -20°C

Parametry dobrałem tak, żeby jasność w kanale L supernowej miała wartość ok 60k (dla kanału B będzie to mniej)

Stack:
APP - kalibracja darkami, flatami i biasem > stack (nic więcej)

Fotometria:
Znalazłem gwiazdę z katalogu TYCHO-2 w pobliżu M101 w Stellarium:
StellariumTYC.png.d180b9f9f8583b6cbac8bc3aa2ebfd99.png

Odnalazłem gdzieś w Internecie (http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=TYC+3852-521-1) jej dane fotometryczne (B 11.77):
TYC3852-521-1.png.e719f33d45958e9a45263ba66c998d39.png

 

Następnie po ciężkich bojach, żeby odpalić SalsaJ (w odpowiedniej wersji) udało mi się załadować stack kanału B i zaznaczyć obie gwiazdy (referencyjną TYC-3852-521-1 i SN2023ixf):
TYC.png.4876a226ce68cd2c9b5940cc90740133.pngSN2023ixf.png.513392cb902485168d59002927ee6f37.png

Trochę dziwnie (moim zdaniem, ale ja się nie znam) wygląda to zaznaczenie, ale było ustawione domyślnie w programie jako auto (FWHM). Dane jakie dostałem dla obu gwiazd to:
fotometria.png.2daacd19bbee66f51abf1e3c03f8765c.png

Potem podstawienie do wzoru Pogsona:
post-21212-0-29208400-1470823744.jpg.4f7b6e42d2e2efd6be2de27fa77e57f4.jpg

I wyliczenie jasności w Wolframie (no bo przecież nie na piechotę)
wynik.png.e80ce0611d8ac58316cf15b6905d41ee.png

Wynik: 10.27mag (zły logarytm) 11.12mag

Zgadza się? Nie zgadza się? Popełniłem jakiś błąd? Jak dla mnie przynajmniej wygląda legitnie (a czy wszystko jest ok, to nie wiem).

Jako bonus dwa stacki:

2023-05-21 kanał L (110x60s):
SN2023ixf-Luminance-session_1-1-lpc-St.thumb.jpg.b60ffc45ebcf1ace58999bfbe4a3f467.jpg

 

2023-05-22 LRGB (50x60s + 3x20x60s):
SN2023ixf-LRGB_1-lpc-cbg-csc-St.thumb.jpg.201cab04d512f2441ad62cbf0a9e5c91.jpg

A tu dla porównania z przed 2 miesięcy

 

Edytowane przez WojtasSP320
poprawka wyniku
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, 21 milionów lat temu... nie kłóćmy się o takie drobne szczegóły :D 

A jeśli już chcesz być tak bardzo dokładny to musisz mi jeszcze napisać, czy stoisz, idziesz pieszo czy jedziesz rowerem
https://en.wikipedia.org/wiki/Rietdijk–Putnam_argument

I klasyk na koniec posta:

comment_RVBtS4gUs5gKfeYjcPxuaf33N5UJiEHj.jpg.18dc6046485207d031d480d4f6676ba0.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,

 

pomiary wyglądają w miarę ok, rzeczywiście zaznaczenia wyglądają trochę dziwne, być może warto ręcznie zwiększyć apertury.

Co najważniejsze wynik nawet się jako tako zgadza, pewne różnice mogą wynikać z tego że znalazłeś pomiary w filtrze B systemu Johnsona, ty pewnie używasz B "kolorowego" który ma trochę inny zakres.

 

Co do oprogramowania to polecam przejście na AstroimageJ, zarówno do redukcji jak i fotometrii. Szczególnie przydatne przy większej ilości zdjęć, kiedy chcesz stworzyć krzywą blasku.
https://www.astro.louisville.edu/software/astroimagej/
https://britastro.org/wp-content/uploads/sites/Tutorial_AIJ_Photometry_v2.06.pdf
https://www.astro.louisville.edu/software/astroimagej/guide/AstroImageJ_User_Guide.pdf

 

Jeżeli chcesz zrobić pomiar dla jednego obrazka to możesz to zrobić nawet zliczając pixele ręcznie np w ds9 - https://sites.google.com/cfa.harvard.edu/saoimageds9

Możesz użyć regionów i zobaczyć sumę z liczeń z danego obszaru.

Łatwo możesz znaleźć też janości innych gwiazd porównania używając tego okienka w simbad

Możesz wybrać promień szukania (liczy od środka obrazka), następnie po kliknięciu logo SIMBAD dostaniesz oznaczenia wszystkich obiektów z bazy.
image.png.4532cca3892d4f7bb0c56a5ec4b0889e.png

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Co najważniejsze wynik nawet się jako tako zgadza, pewne różnice mogą wynikać z tego że znalazłeś pomiary w filtrze B systemu Johnsona, ty pewnie używasz B "kolorowego" który ma trochę inny zakres.

Tak właśnie było, ale jak się nie ma co się lubi...
Zastanawiam się czy dałoby się uwzględnić różnice między filtrem fotometrycznym B a moim zwykłym B znając charakterystyki obu filtrów (mam zmierzony B przez @dobrychemik).
Śliczne dzięki za obszerny post z sugestiami, spróbuję zmierzyć to jeszcze raz proponowanym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtasSP320

We wzorze Pogsona jest logarytm dziesiętny, a Ty w Wolframie użyłeś logarytmu naturalnego, dlatego dostałeś błędny wynik. Jeśli wstawisz tam logarytm dziesiętny, to wyjdzie Ci około 11.12 mag, czyli z dokładnością do kilku setnych części wielkości gwiazdowej tyle samo, co wyniki innych pomiarów zgłoszonych w tym czasie do AAVSO. Te kilka setnych magnitudo może wynikać właśnie z różnicy między filtrem "zwykłym" a fotometrycznym. Żeby tę różnicę uwzględnić, musiałbyś znać zarówno charakterystyki filtrów, jak i widmo obiektu, którego jasność chcesz zmierzyć.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Piotrek Guzik napisał(a):

We wzorze Pogsona jest logarytm dziesiętny, a Ty w Wolframie użyłeś logarytmu naturalnego, dlatego dostałeś błędny wynik.

Ha! Właśnie takich błędów bałem się najbardziej. Rzeczywiście w Wolframie logarytm dziesiętny to log10(x) (jestem przyzwyczajony, że naturalny to ln(x) a dziesiętny to log(x)).
I tak jak mówisz po zmianie https://www.wolframalpha.com/input?i=-2.51+*+log10(517662.72%2F285205)%2B11.77 wychdzi 11.12mag czyli podobnie jak u innych.

A co do spajków to wydaje mi się, że trafił mi się wyjątkowo dobry seeing (chociaż warunki z których robiłem były paskudne, środek miasta obok nagrzanego bloku) bo prowadzenie było cały czas poniżej 1".
Dlatego są takie ostre i wąskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.