Skocz do zawartości
  • 0

N. I. N. A a plate solve


Kriss2022

Pytanie

Witajcie. Może dla niektórych blachę, głupie sprawy ale mnie już zaczynają drażnić. 

Przejzalem filmów chyba że 100 i dalej nic. Każdy robi tak jak ja... A jednak coś źle.. 

 

Otóż do sedna. 

 

Po podłączeniu całego sprzętu pod NINA wszystko działa bez zarzutu......

 

Ale wskazując cel, np. M101 teleskop jedzie mi odrazu w dol, zupełnie gdzie indziej. 

 

Mam synchronizację wspolrzednych zrobiona pomiędzy montażem a NINA a on poprstu za każdym razem jedzie mi w drzewa. 

  Czy ja coś pomijam? Coś robię źle? Gdzieś pomiędzy przesuń na cel a plate solve robię błąd.... Bo teleskop niby wie gdzie jest, gdzie stoi i po wybraniu opcji "przesuń, wysrodkuj" jedzie w drzewa przez to nie mogę zrobić plate solve. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
8 godzin temu, tex88 napisał(a):

@Wiesiek1952 to przy okazji pytanie ode mnie. Czy kalibrację w PHD trzeba zrobic przed rozpoczęciem sekwencji ? Ja robie to przed bo chyba NINA po prostu uruchamia guiding bez kalibracji 

 

 

Może inaczej. Pytanie podstawowe czym jest kalibracja? Znając odpowiedź na to pytanie reszta staje się jasna. 🙂

 

Kiedyś w czasach manualnych guidowało się ręcznie a gwiazdę prowadziło w takim "krzyżyku" z dwóch nitek w pionie i dwóch w poziomie. Ustawiało się ten krzyżyk tak, żeby jednym pokrętłem gwiazda "szła" po deklinacji a drugim po RA.  W zasadzie PHD robi TO SAMO! no prawie. 🙂

 

PHD nie wie jaka jest pozycja kamery w torze optycznym. W kalibracji wylicza sobie jak przesuwa się na obrazie z kamery guidującej gwiazdka jak się kręci silnikiem od deklinacji i jak kiedy kręcimy silnikiem od RA. Dodatkowo "uczy" się jak duże są przesunięcia przy pokręceniu każdym z silników. Jak są ułożone linie południków i równoleżników w PHD (guidingu) można sobie zobaczyć klikając we View w menu i zaznaczając RA/dec.

 

image.png.4375c92d9c49a30024fac14b88a1aae8.png

 

 

 

 

No to teraz wnioski. Znowu zaczniemy od pytania - kiedy określenie kierunku równoleżników i południków jest najdokładniejsze? odpowiedź jest prosta - tam gdzie są największe przemieszczenia gwiazdy na krok silnika (obrót pokrętła). No to wszystko jasne. 🙂

 

 

- najlepiej robić kalibrację na gwiazdy w pobliżu równika niebieskiego (dla deklinacji około 0°). Program sobie wyliczy wielkość poprawek dla innych deklinacji.

- nie ma potrzeby powtarzać kalibracji dopóki nic się nie zmieniło w setupie. Nic to znaczy setup stoi jak stał i nie obróciliśmy kamery guidującej. Jeśli demontowaliśmy setup to kalibrację powinno się wykonać po ponownym ustawieniu bo trafienie w dokładnie takie same odchylenia od północy jak poprzedniej nocy graniczy z cudem. Jeśli montaż stoi w astrobudce to kalibracji nie trzeba robić co noc. Raz "na jakiś czas" wystarczy w zupełności.

 

Jeszcze ostatnie pytanie - czy warto robić kalibrację "na obiekcie"? Tuż przed sesją. Prawie zawsze nie warto. Jak trafimy na obiekt około zenitalny to dokładność wyliczeń południków i równoleżników bardzo spadnie. No to i guiding się pogorszy. Dane wyliczone z gwiazd około równikowych ZAWSZE będą lepsze od tych przy biegunie. Jeśli ustawiamy montaż na biegun z dokładnością do ok. 1' kątowej to zupełnie nie mamy się czego obawiać. Dopóki nie ruszymy montażu lub kamery dla PHD i samego prowadzenia nic a nic się nie zmieni.

 

System jest najbardziej czuły na obrót kamery guidującej - tu każde dotknięcie wymaga zrobienia kalibracji. 

 

 

No to chyba tyle z instrukcji PHD zresztą 🙂

 

 

 

 

EDIT: Tak, wiem, że sporo osób robi kalibrację na obiekcie. To jest do pewnego stopnia zrozumiałe bo to się daje zrobić automatyczne w NINA. Zrobienie kalibracji na równiku wymaga dopisania całego modułu w NINA w sekwencerze na samym początku sesji. Czy warto? Nie wiem - na pewno bez sensu jest kalibracja dla obiektów około biegunowych w stożku jakieś 15 - 20° od bieguna. Dla obiektów oddalonych od bieguna o 40-50° to pewnie bez znaczenia czy robimy na równiku czy na obiekcie bo i tak seeing zabije nam dokładność wyznaczenia kierunków Dec/RA. No i na obiekcie jest często po prostu wygodniej bo nie trzeba szukać gwiazd w okolicach równika.

 

 

EDIT2: Żeby odpowiedź była kompletna. W sekwencerze w Nina trzeba poprosić o zrobienie kalibracji. Powód w świetle tego co napisałem wcześniej jest oczywisty.

 

 

 

 

image.png.2aaa722d440e17107c885ee1fc767b0c.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Samo wskazanie obiektu i zrobienie synchronizacji nie wystarcza jak widać. W moim montażu przykładowo, po odpaleniu ascoma, muszę określić w jaki sposób mam ustawioną tube, tzn. czy patrzy na zachód, czy na wschód. No i jak patrzy na wschód to biorę jakąś jasną gwiazdę na wschodzie i robię na nią synca. Jeśli coś zrobię źle w tymkroku to potem mam takie efekty jak Ty. Druga rzecz czasami w ustawieniach montażu trzeba podać czy jest to półkula północna czy południowa. A jaki masz montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Witajcie. Może dla niektórych blachę, głupie sprawy ale mnie już zaczynają drażnić. 

Przejzalem filmów chyba że 100 i dalej nic. Każdy robi tak jak ja... A jednak coś źle.. 

 

Otóż do sedna. 

 

Po podłączeniu całego sprzętu pod NINA wszystko działa bez zarzutu......

 

Ale wskazując cel, np. M101 teleskop jedzie mi odrazu w dol, zupełnie gdzie indziej. 

 

Mam synchronizację wspolrzednych zrobiona pomiędzy montażem a NINA a on poprstu za każdym razem jedzie mi w drzewa. 

  Czy ja coś pomijam? Coś robię źle? Gdzieś pomiędzy przesuń na cel a plate solve robię błąd.... Bo teleskop niby wie gdzie jest, gdzie stoi i po wybraniu opcji "przesuń, wysrodkuj" jedzie w drzewa przez to nie mogę zrobić plate solve. 

 

 

A masz wskazany program pomocniczy np. Astrometry.net? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, tomekL napisał(a):

czy na wschód. No i jak patrzy na wschód to biorę

Ciekawe spostrzeżenie. Sprawdze o   z tym może być właśnie  powiazne bo patrzy dokladnie w odwrotna stronę 

 

26 minut temu, tomekL napisał(a):

. A jaki masz montaż

Neq6 pro. 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Auron napisał(a):

A masz wskazany program pomocniczy np. Astrometry.net? 

Tak. Wszystko ustawione.  Astrometry.com szuka szuka i nie może znaleźć obiektu

... Tzn tak. Przez  astromery.com przez Nina nie znajduję nic zaś jak wrzucę bezpośrednio na stronkę to obiekt znajdują odrazu 

IMG_20230521_014936.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnio też tak miałem. Kazałem jechać NINie na jasną gwiazdę i przestrzeliła sporo. Odblokowałem osie i ustawiłem na środku. Pomimo, że nie można dać znać NINIe aby alginowała montaż ( a przynajmniej o tym nie wiem) to przy następnym obiekcie już lepiej działała.
Poza tym jak dajesz home position to wraca do właściwej pozycji ?

Jako główny solver spróbuj All Sky Plate Solver and na blindsolve ustaw astrometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, tex88 napisał(a):

Poza tym jak dajesz home position to wraca do właściwej pozycji ?

Tak wraca do pozycji tej samej co jest usatwiona jako home postion. A czy to wlasciwa to nie wiem 

 

49 minut temu, tex88 napisał(a):

All Sky Plate Solver

Ustawiałem plate solve 2 jako główny i obiekt szuka godzinami. Nie moze znaleźć. Spróbuję ASPS

 

Mnie bardzo nurtuje to ze mam montaż wyrowany biegunowo, wszystko cacy. Ale jak wskazuję obiekt np. M101 odrazu jedzie w drzewa. Bo w ogóle nie wie gdzie jest montaż. Nie wiem skad on ma pozycje bazowa. 

 

Nie powinien montaż najpierw sprawdzić gdzie jest na niebie a potem się przesuwać?? 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, tex88 napisał(a):

.... Pomimo, że nie można dać znać NINIe aby alginowała montaż ( a przynajmniej o tym nie wiem) to przy następnym obiekcie już lepiej działała....

 

 

image.thumb.png.27f4cbdfb5bb3babe68d1ee67fc22b37.png

 

 

 

48 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

...

 

Mnie bardzo nurtuje to ze mam montaż wyrowany biegunowo, wszystko cacy. Ale jak wskazuję obiekt np. M101 odrazu jedzie w drzewa. Bo w ogóle nie wie gdzie jest montaż. Nie wiem ska don ma pozycje bazowa. 

...

 

 

1 . NINA komunikuje się z montażem przez ASCOM - jakiego drivera używasz? EQMOD czy GreenSwamp? Oba działają podobnie i w obu MUSI być podana przybliżona pozycja geograficzna. NINA pobiera info o pozycji montażu z EQMOD.

 

 Pierwsze to sprawdź czy masz poprawnie Lat i Long w montażu iw czy takie same jest w NINA.

 

2. Ustaw w Options -> Equipment -> Telescope tak jak na obrazku powyżej (ze swoimi danymi o teleskopie)

 

3. Ustaw montaż w pozycji HOME (pozycja home to teleskop skierowany na biegun - pozycje HOME i PARK mogą być różne - to nie jest to samo!).

 

4. Wyłącz wszystko i włącz od nowa. 

 

5. W EQMOD lub w NINA sprawdź czy montaż jest PARKED - ewentualnie odpakuj.

 

6. Czy jesteś pewien, że nie masz kliknięte "Rev"/"Reverse" na którejś z osi w montażu w EQMOD albo czym tam sterujesz? Jeśli masz "rev" to może trzeba to zmienić bo może po prostu "odwracać" kierunek. EDIT: Albo może okienko jest puste i właśnie trzeba je kliknąć.

 

7. MUSI działać. 

 

53 minuty temu, tex88 napisał(a):

.....

Jako główny solver spróbuj All Sky Plate Solver and na blindsolve ustaw astrometry.

 

Nieeeeeeeeee.... czytać instrukcję i nie kombinować. Albo kombinować jak już działa. ZALECANY do PlateSolve jako podstawowy jest ASTAP. Korzystanie jako "blind" z astrometry to masochizm. Naprawdę. Jest świetnie działający PlateSolve3 

 

https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/advanced/platesolving/

 

link do download jest na stronie z linku powyżej. Platesolve 3 w Nina NIE jest programem działającym bez NINA. Specjalnie dla NINA udostępniono taką "wtyczkę". Konfiguracja jest trochę "tricky" ale da się na pewno. Działa dla teleskopów do ogniskowej do 12 metrów. Sprawdzone i przetestowane i u mnie też działa bez zacięć - trwa ciut dłużej niż ASTAP ale sto razy szybciej niż astrometry i radźi sobie nawet ze słabym obrazkiem.

 

EDIT:

 

 

 

 

image.thumb.png.1d2364c0e2e828f48a6f83b42fbc164f.png

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
58 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Panu Wiesławowi trzeba chyba za te porady wysłać jakąś paczkę. Te rady są nieziemskie. Dziękuję bardzo. Będę w domu to sprawdzę dokładnie wszystko jak jest opisane. 

 

Pk1 używam eqmod 

Pkt 2 mam Oki 

Pkt 3 sprawdzę

Pkt 5 oki

Pkt 6 tego nie mam pojęcia. Będę sprawdzał i dał znać 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, tex88 napisał(a):

Ostatnio też tak miałem. Kazałem jechać NINie na jasną gwiazdę i przestrzeliła sporo. Odblokowałem osie i ustawiłem na środku. Pomimo, że nie można dać znać NINIe aby alginowała montaż ( a przynajmniej o tym nie wiem) to przy następnym obiekcie już lepiej działała.
Poza tym jak dajesz home position to wraca do właściwej pozycji ?

Jako główny solver spróbuj All Sky Plate Solver and na blindsolve ustaw astrometry.

 

 

Nie, nie i nie. 🙂 Raz ustawionego montażu na biegun się nie odblokowuje. W żadnym przypadku. Trzeba zrobić np. platesolve z NINA i poczekać tą minutkę aż sobie wyliczy poprawki i pokaże gwiazdę w środku kadru. (dokładność ustawia się w NINA). Jak już raz znajdzie to potem nie ruszamy sprzęgieł tylko zawsze parkujemy montaż na koniec sesji. To samo można zrobić bezpośrednio z poziomu EQMOD tylko jest to nieco bardziej upierdliwe - montaż wypracuje sobie dla 3-4 punktów swego rodzaju mapę poprawek i będzie z niej potem korzystał.

 

Nie pamiętam EQMOD bo dawno nie używałem ale tam zawsze po wyłączeniu i ponownym włączeniu EQMOD przyjmuje, że montaż jest w pozycji HOME więc jeśli demontujemy setup to najlepiej parkować w pozycji HOME. W astrobudce można parkować w dowolnym położeniu i można to zrobić w NINA w sekwencerze na sam koniec sesji, żeby nie zapomnieć - wtedy NINA dogada się z montażem gdzie jest po włączeniu.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
47 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

I tu może być właśnie ta pozycja bazowa i mnie. Muszę to sprawdzic 

Uprość sobie znalezienie problemu. Montaż w HOME na biegun - wybierz jakiś obiekt np. we wschodniej części nieba i daj mu w NINA "Slew" do tej pozycji. Przeciwwagi powinny od razu jechać we wschodnią stronę nieba. Jeśli tylko ruszą na zachód to "reverse" w oś RA w EQMOD. Potem to samo z deklinacją. Jeden problem na raz - zdecydowanie łatwiej. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Uprość sobie znalezienie problemu. Montaż w HOME na biegun - wybierz jakiś obiekt np. we wschodniej części nieba i daj mu w NINA "Slew" do tej pozycji. Przeciwwagi powinny od razu jechać we wschodnią stronę nieba. Jeśli tylko ruszą na zachód to "reverse" w oś RA w EQMOD. Potem to samo z deklinacją. Jeden problem na raz - zdecydowanie łatwiej. 

A tak swoją drogą, kiedy powinien włączyć guding? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

A tak swoją drogą, kiedy powinien włączyć guding? 

 

 

Po AF, po PlateSolve - w sekwencerze jako ostatnia czynność przed samą sesją zdjęciową dobrze jest dodać w sekwencerze "Wait 120s" na ustabilizowanie guidingu na początku bo algorytmy czy to PHD czy cokolwiek innego potrzebują trochę czasu na "nauczenie" się poprawek. Zresztą AF z automatu wyłącz guiding.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, tex88 napisał(a):

@Wiesiek1952 to przy okazji pytanie ode mnie. Czy kalibrację w PHD trzeba zrobic przed rozpoczęciem sekwencji ? Ja robie to przed bo chyba NINA po prostu uruchamia guiding bez kalibracji 

Ja sobie robię kalibracje przed każdym obiektem   o ile jest spora różnica we wspolrzednych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tex88 napisał(a):

Tzn ja zawsze ją robię. Moje pytanie tyczy się procesu automatyzacji w NINIe. Na ten moment robię kalibrację przed uruchomieniem NINy. 

Nie musisz..w sekwencerze masz opcję "wymuś kalibrację". NINA wykona ją przed samą sesją i włączeniem guidingu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Robson_g napisał(a):

Nie musisz..w sekwencerze masz opcję "wymuś kalibrację". NINA wykona ją przed samą sesją i włączeniem guidingu.

A czy NINA wybierze odpowiedni obszar do kalibracji ? Kalibruje w okolicach obiektu czy odjeżdża w dowolny obszar ? Jest to jakoś zdefiniowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kalibracja odbywa się zawsze po Platesolve na wybrany przez nas obiekt, więc teleskop nie kręci już potem nigdzie.

PHD nie zgłosiło mi jeszcze błędów kalibracji a zawsze w automacie NINA kalibruje mi właśnie w okolicach obiektu do fotografowania.

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

No bo tak masz ustawione 🙂

 

Też się nad tym zastanawiałem, a w dodatku fotografuję teraz M101 a wiadomo w jakim położeniu jest galaktyka.

Trzeba to indywidualnie sprawdzić i przetestować u siebie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.