Skocz do zawartości
  • 0

Software wspomagający ustawienie na polarną


Bentoq

Pytanie

Witam,

 

Jaki polecacie soft do wspomagania ustawienia na polarną?

Ustawiam najlepiej jak potrafię przy pomocy lunetki i nie zawsze jest idealnie.

Próbowałem phd2 i dryft na polarną i jego wskazania w mojej ocenie są mało przewidywalne i powtarzalne, w sensie mało wiarygodne.

Kstars i ekos - nadal mam problem z platesolvem i póki co się poddałem.

Mam wrażenie że Sharpcap działa dosyć fajnie, ale trzeba mieć wersję pro, co w sumie nie jest takie drogie, więc zastanawiam się czy nie iść w tym kierunku.

 

Jakie są Wasze doświadczenia? może jakieś inne programy dają sobie fajnie radę z PA.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
24 minutes ago, Szymoff said:

Sharpcap 2.9 jest darmowy i "ustawianie na polarną" jest łatwe, szybkie i przyjemne.

 

Dzięki! To to samo narzędzie do ustawiania na polarną co w nowszych wersjach? Po prostu zrobili Pro później czy to coś innego? Zresztą sam zainstaluję i sprawdzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdziłem przed chwilą SharpCap 2.9 i daje rady rzeczywiście!

 

Jaki jest błąd w PA akceptowalny dla SWSA? Skala powiedzmy tak 4"/pix. Bez guide'a (powiedzmy, że używam guidera tylko do ustawienia PA).

Kręciłem w SharpCap i tak poniżej 1' można ustawić na spokojnie, max mi się udało 30", tutaj już chyba mnie ogranicza klin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W najnowszej wersji SharpCapa pełna wersja narzędzia do ustawiania na biegun jest tylko w wersji płatnej, ale bez płacenia w sumie działa praktycznie identycznie, tylko w ostatnim kroku nie pokazuje strzałką w którą stronę trzeba kręcić. Ale wartość błędu jest wyświetlana na bieżąco, więc jak kręcimy w jedną stronę i rośnie, to trzeba kręcić w drugą.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, Bentoq napisał(a):

aki jest błąd w PA akceptowalny dla SWSA? Skala powiedzmy tak 4"/pix. Bez guide'a (powiedzmy, że używam guidera tylko do ustawienia PA).

Kręciłem w SharpCap i tak poniżej 1' można ustawić na spokojnie, max mi się udało 30", tutaj już chyba mnie ogranicza klin.

Myślę, że większym ograniczeniem będzie PE montażu, które chyba dla SWSA wynosi 10-20arcsec P-P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Korzystałem z kstars, sharpcapa i NINA i generalnie każdy jest ok. Mi osobiście najbardziej spodobała się chyba NINA, ale to raczej kewstia podobania się, bo funkcjonalnie każdy z nich działa tak jak trzeba. W NINA i kstars nie trzeba mieć dostępu do Polarnej, nie wiem jak sharpcap 2.9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.