Skocz do zawartości

M5.... a jednak jest większa


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Kulki fascynują mnie od samego początku tak naprawdę. Zebrałem trochę informacji:

Dla Polski mamy następujące bardzo jasne gromady kuliste w kolejności "wielkości", których jasność przekracza 5 mag.

M22 18h 36m 23.97s −23° 54′ 14.5″ Sagittarius 5.10 32
M4 16h 23m 35.36s −26° 31′ 32.7″ Scorpius 5.63 36
M5 15h 18m 33.51s +02° 04′ 54.9″ Serpens 5.65 21.6
M13 16h 41m 41.37s +36° 27′ 36.2″ Hercules 5.78 20

 

M22 nakłada się na niesamowicie gęste pole gwiazdowe nie robi wrażenia.

M4 maksymalnie 14 st nad horyzontem. Hardcore dla astrofoto ale może kiedyś się uda.

 

 

Wygląda że M5 jest naj-gromadą północnej połowy nieba :)

 

 

Dla zobrazowania ( materiał kombinowany z dostępnego na ESA)

MWMwithClusters_ESA.thumb.jpg.87c291bd69da024502f82deb9d2405ef.jpg

 

Oraz za ( handprint.com/ASTRO/galaxy.html)

 

globular.gif

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał(a):

Wygląda że M5 jest naj-gromadą północnej połowy nieba :)

Ciekawe, nigdy nie kwestionowałem pierwszego miejsca M13, a tu jednak :) Co ciekawe, Stellarium błędnie podaje jasność M5 jako 6,65 mag, czyli znacznie ciemniejszą od M13. Wygląda na literówkę. Może stąd część osób utwierdza się w przekonaniu o wyższości M13? Ja prawdę mówiąc prawie zawsze opieram dane o Stellarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, MateuszW napisał(a):

Ciekawe, nigdy nie kwestionowałem pierwszego miejsca M13, a tu jednak :) Co ciekawe, Stellarium błędnie podaje jasność M5 jako 6,65 mag, czyli znacznie ciemniejszą od M13. Wygląda na literówkę. Może stąd część osób utwierdza się w przekonaniu o wyższości M13? Ja prawdę mówiąc prawie zawsze opieram dane o Stellarium...

Zaczyna być ciekawie.

CDC pokazuje mi 5.8 ale to program z bazą która ma naście lub więcej lat.

Wyszukiwarki trafiają na artykuły z 6.65 lub 6.7 a zaraz potem inne 5.7.  Te 6.7 trochę słabo bo gromada bywa do wyłapania gołym okiem ( jak przeczytałem).

 

 

Ale takie źródło daje M5 > M13 : https://physics.mcmaster.ca/~harris/mwgc.dat

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.