Skocz do zawartości
  • 0

Problem z przesunięciem obrazu dla UV Pass + IR Cut


Andrzej Lach

Pytanie

Z racji tego że wciąż nie udało mi się rozwiązać problemu z poprawnym obrazowaniem przy użyciu kombinacji filtrów UV (UG1) i IR Cut (BG39),

a google milczy w tym temacie (lub ja nie umiem zadać pytania :) ), spróbuję wyciągnąć moje pytanie z czeluści wątku Wenusowego na powierzchnię forum.


Problem

Obraz (w tym wypadku Wenus) który który uzyskuję poprzez zastosowanie dwóch filtrów na raz (UG1 + BG39) jest obrazem w którym światło z każdego filtrów jest przesunięte względem siebie.

Tak wygląda zestackowany obraz zebrany przy użyciu kombinacji powyższych filtrów.

 

image.png.0d50bc04066c84f9f16ba5812af46805.png

Tak wygląda zestackowany obraz przy użyciu samego filtra UG1.

UG1-Venus.png.246a4f23fe702ee53c7165825e874711.png

 


W jaki sposób były montowane filtry?

- obydwa w jednej oprawie

- w osobnych oprawach przy użyciu dystansu 16 mm

- w kolejności UV + IR Cut oraz IR Cut + UV

 

Ten sam problem występuje gdy próbuję użyć IR Cut wraz z filtrem fioletowym #47.
Przesunięcie dalej występuje, jednak drugi obraz jest zdecydowanie słabszy.

47BG39-Venus-AS.png.57d1ee643751ebbd685772147c8e1bad.png

 

Setup

Trochę informacji o setupie którym były wykonywane zdjęcia

Teleskop: Klasyczny Cassegrain 8" (GSO)
Kamera: ASI 462 MC
Barlow: GSO 2x 2'' ED (problem jest również widoczny bez soczewki Barlow)
Szuflada filtrowa ZWO

Filtry:
- UG1 (UV) - https://tinyurl.com/3tukwt4d
- BG39 (IR Cut) - https://tinyurl.com/2p9bukca
- fioletowy #47 - https://tinyurl.com/5mn58c9e

Filtry umieszczone w szufladzie, umieszczonej bezpośrednio na kamerze.

Pytania

Co może powodować takie przesunięcie obrazu przy użyciu kombinacji dwóch filtrów?
- problem z optyką, np. problem z kolimacją (teleskop skolimowany może nie jest perfekcyjnie, ale na pewno w miarę poprawnie)

- problem z filtrem BG39 (IR cut)

- czy filtry mają strony, czy ma to znaczenie którą stroną filtr jest umieszczony w torze  optycznym (IR cut probowałem obracać na obydwie strony, bez efektów)?

- albo po prostu dobrałem złe filtry i to się nie prawa udać :D (?)

 

Niestety, tak jak wspomniałem na początku postu, googlowanie nie dało efektów, dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie :) 

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
43 minuty temu, Kriss2022 napisał(a):

A w gole można tak zakładać dwa filtry w dwóch różnych odległościach? Nie jest to przypadkiem przesunięcie widma? 

Tak teoretyzuje. 


Ten sam problem występuje gdy filtry umieszczam w jednej oprawie (czyli nie ma między nimi dystansu).
Przesunięcie jest takie samo / podobne.

Obraz gdy dwa filtry oddzielone są dystansem oraz gdy dwa filtry umieszczone są w jednej oprawie.

UG1B39-Venus.png.eb1c654707d3e84cda4ca9982226399b.png2023-05-29-1935_9-Venus_pipp_lapl5_ap19.png.139b702c4944ca07fc4b10ffc8c86d8e.png

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Samo połączenie dwóch filtrów nie jest oczywiście moim autorskim pomysłem, jest to dosyć powszechnie opisywana metoda na uzyskanie pasma UV. 
Na przykład tutaj: https://rk.edu.pl/pl/filtry-przemyslowe-w-astrofotografii-planetarnej/

Jednak nigdzie nie spotkałem się z opisem ww. problemu i jak z nim sobie poradzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Andrzej Lach napisał(a):

Samo połączenie dwóch filtrów nie jest oczywiście moim autorskim pomysłem, jest to dosyć powszechnie opisywana metoda na uzyskanie pasma UV. 
Na przykład tutaj: https://rk.edu.pl/pl/filtry-przemyslowe-w-astrofotografii-planetarnej/

Jednak nigdzie nie spotkałem się z opisem ww. problemu i jak z nim sobie poradzić. 

Może podpytaj osoby co zajmuja się widma i filtrow. Może coś jest przesunięte? Źle skorygowane filtry? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Lukasz83 z tego co widziałem w wątkach Wenusowych, w przeszłości używałeś podobnego zestawu  UG1 + BG39.
Miałbyś może jakąś sugestię co mogło pójść (lub co robię) nie tak :), może spotkałeś się z podobnym problemem w przeszłości?

@dobrychemik jesteś nie kwestionowanych guru widmowo-filtrowym na forum, może miałbyś jakąś sugestię w tym temacie? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja sam wiele kombinuję z chińskimi filtrami i jeszcze czegoś takiego nie widziałem, ale spotkałem się z filtrem, który wydawał się lekko powiększać obraz, przez co z obiektywem mi nie ostrzył i projekt śladu sodowego Merkurego upadł tymczasowo. A kiedy trzymasz je powierzchnia przy powierzchni, to nie widać, czy któryś z nich przypadkiem nie ma jakiejś wypukłości? Spróbuj jako ratunek jeden wkręcić w nosek adc, a drugi w kolejny nosek kamery wsadzanej do adc - może zwiększenie dystansu pomoże, skoro są aż tak nieosiowe.

Edytowane przez harryLH
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, riklaunim napisał(a):

Czy oba filtry dają poprawny obraz same z siebie? 


Sprawdzałem UG1 i fioletowy #47, dają poprawny obraz (BG39 nie sprawdzałem bez zestawienia z innymi filtrami).

UG1-Venus.png.246a4f23fe702ee53c7165825e874711.png

 

1 minutę temu, riklaunim napisał(a):

Te dwa filtry to w uproszczeniu barwione szkło. 

 

Zdaję sobie sprawę że jest to baaardzo budżetowe rozwiazanie, jednak sugerowałem się kilkoma wzmiankami z internetu, że można uzyskać z nich trochę więcej detalu. 

PS. Moja wizja na rejestrację "detalu atmosfery" w tym sezonie rozmywa się i oddala :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, harryLH napisał(a):

Ja sam wiele kombinuję z chińskimi filtrami i jeszcze czegoś takiego nie widziałem. A kiedy trzymasz je powierzchnia przy powierzchni, to nie widać, czy któryś z nich przypadkiem nie ma jakiejś wypukłości? Spróbuj jako ratunek jeden wkręcić w nosek adc, a drugi w kolejny nosek kamery wsadzanej do adc - może zwiększenie dystansu pomoże, skoro są aż tak nieosiowe.


Nie korzystam z ADC, dystans stosowałem (16mm) ale efekt ten sam.
Sprawdzę dzisiaj pod kątem wypukłości!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Wydaje mi się, że również nierównoległość obu powierzchni filtra może dać takie przesunięcie.

 

Tak, albo któryś z filtrów jest krzywo zamontowany, albo jeden z nich sam z siebie jest krzywy  - tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja z tego samego sklepu zamawiałem ten sam filtr UV tylko inny model IR cut (TSN575), akurat sprzedawali jako zestaw w oprawkach. Montuje je jeden za drugim i nie zaobserwowałem takiego problemu, dodatkowo z przyczyn technicznych oba filtry nie są idealnie równolegle do siebie zamontowane i dzieli je odległość około 1cm. 
Ogólnie z tego co pokazałeś wynika że to IR cut robi jakieś problemy w Twoim zestawie i widać że im bliżej UV tym większy problem. Zmiana odległości też nic nie zmienia. Można by sprawdzić jaki obraz daje sam filtr IR. Lub spróbować dać je w jednej oprawce ale IR pod lekkim kątem i sprawdzić czy są różnice w przesunięciu obrazu.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Andrzej Lach napisał(a):

@Lukasz83 z tego co widziałem w wątkach Wenusowych, w przeszłości używałeś podobnego zestawu  UG1 + BG39.
Miałbyś może jakąś sugestię co mogło pójść (lub co robię) nie tak :), może spotkałeś się z podobnym problemem w przeszłości?

@dobrychemik jesteś nie kwestionowanych guru widmowo-filtrowym na forum, może miałbyś jakąś sugestię w tym temacie? 

 Ja miałem skręcone je w jednej oprawie - na dystansie z tektury, więc równoległość była delikatnie mówiąc "umowna' ;)

A mimo wszystko takich problemów nie miałem.

Może coś jest nie tak z samym filtrem? Może trzeba go zamontować pod kątem tak żeby skompensować to przesunięcie (wiem, będzie bardzo ciężko utrafić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Michał Świderski napisał(a):

Można by sprawdzić jaki obraz daje sam filtr IR. Lub spróbować dać je w jednej oprawce ale IR pod lekkim kątem i sprawdzić czy są różnice w przesunięciu obrazu.   

 

1 minutę temu, Lukasz83 napisał(a):

Może coś jest nie tak z samym filtrem? Może trzeba go zamontować pod kątem tak żeby skompensować to przesunięcie (wiem, będzie bardzo ciężko utrafić)


Dzięki! Spróbuje dzisiaj sam IR cut oraz "poobracać" go w zestawie z UG1 (akurat szuflada filtrowa daje trochę przestrzeni na zmianę kąta).

 

 

6 minut temu, Michał Świderski napisał(a):

Ja z tego samego sklepu zamawiałem ten sam filtr UV tylko inny model IR cut (TSN575), akurat sprzedawali jako zestaw w oprawkach. Montuje je jeden za drugim i nie zaobserwowałem takiego problemu, dodatkowo z przyczyn technicznych oba filtry nie są idealnie równolegle do siebie zamontowane i dzieli je odległość około 1cm. 


A tak swoją drogą zadowolony jesteś z uzyskanych rezultatów? Zastanawiam się czy w przypadku gdyby ten konkretny egzemplarz był wadliwy, czy warto czekać na nowy kolejne 2-3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W poniedziałek też przyszły do mnie te filtry (tylko w wersji 15mm i po trzy sztuki każdego) i wczoraj tak na szybko sprawdziłem jak sobie radzą - niestety tylko w newtonie z metrową ogniskową, więc na Wenus to za mało, żeby myśleć o jakichś detalach. Ale - aż tak źle nie było jak u Ciebie, filtry siedzą w jednej drukowanej oprawie, złożone razem bez żadnego dystansu; nagrałem kilka minut losowego fragmentu Księżyca, po zestackowaniu 1% najlepszych klatek i jakiejśtam obróbce na pałę wygląda to tak:

 

image.thumb.jpeg.a5dbbe09818532b13800b7e17411d771.jpeg

 

Nie jest szałowo, bo seeing był bez szału no a klatki musiałby być stosunkowo długie, a i kamera nieoptymalna, bo ASI462MC, czyli kolorowa, ale chyba nie ma tragedii.

 

Na Wenus było widać takiego lekkiego "duszka", ale nie było to aż tak dramatyczne jak u Ciebie i, przede wszystkim, był jeden (niestety nie nagrałem tego). Te filtry nie mają chyba żadnych warstw przeciwodblaskowych, więc jakieś odblaski nie powinny dziwić; podejrzewam, że w twoim przypadku to problem wynikający z ich wzajemnego ustawienia i może też niedokładności wykonania powierzchni (moje są dużo mniejsze, więc będzie ta ewentualna niedokładność będzie trudniejsza do zauważenia).

 

Myślę, że u mnie da się to rozwiązać lekkim przekoszeniem całości (może razem ze zmianą odległości filtra od matrycy), albo przesunięciem planety w kadrze - żeby "duszek" wypadł poza obrazem planety i wtedy można będzie go zwyczajnie olać. U Ciebie...? Nie wiem, może filtry złóż razem, bez żadnego dystansu i kombinuj podobnie?

 

Edit: aha, jak złożyłem filtry razem, to pokazały się między nimi pierścienie Newtona - więc chyba powierzchnie nie są idealnie do siebie dopasowane, ale nie wiem czy takie różnice generujące te pierścienie powodowałyby aż tak dramatyczny efekt na zdjęciu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Andrzej Lach napisał(a):

A tak swoją drogą zadowolony jesteś z uzyskanych rezultatów? Zastanawiam się czy w przypadku gdyby ten konkretny egzemplarz był wadliwy, czy warto czekać na nowy kolejne 2-3 tygodnie.

W tej mojej budżetowej kamerce muszę jeszcze jakoś wbudowany filtr UV/IR usunąć żeby dobrze ocenić działanie tych filtrów z ali. Ale mimo wszystko, na stackach z różnych filmów widać ten sam kształt jakiś struktur na Wenus, więc zakładam że to nie tylko zakłócenia. Na waszym sprzęcie bez problemu powinniście kształty chmur złapać. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdziłem wczoraj obraz z samego filtra BG39 (IR Cut). Porównując obrazy z różnych filtrów, wydaje mi się że ten BG39 wprowadza zniekształcenie.

Stacki z AS:
- pierwszy to porównanie IR Pass z UG1 i #47
- drugi to porównanie IR Pass z IR Cut (BG39), tutaj mam wrażenie że wyraźnie widać zniekształcenie obrazu z tego drugiego filtra (zniekształcenie w kierunku lewego, dolnego narożnika)

 

Zmiana kąta ułożenia filtra BG39 nie wprowadziła widocznej poprawy, przesunięcie obrazu cały czas było widoczne gdy filtr był użyty z UG1 lub #47.

 

Macie może jakiś IR Cut do polecenia :) ?

Venus_irpass-ug1-47.gif.08d070cc8320bbbac0fc308e52d97f7c.gifVenus_irpass-bg39.gif.3e8b146a059e909b30e473713e69b7ca.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Andrzej Lach Zrób jeszcze jeden test - weź filtr w dłoń i spoglądając przez niego oddalaj i przybliżaj go do oka - obraz w dobrym filtrze nie powinien ulegać zmianie, powiększeniu rozciągnięciu etc. Filtr z krzywą powierzchnią, da mniejszy, ale podobny efekt do tego, jakbyś powtórzył tą czynność ze zwykłymi okularami korygującymi wzrok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.