Skocz do zawartości

Test korektora komy GSO 2" w newtonie f4


Byku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niedawno kupiony Newton GSO 6" f4 doczekał się wreszcie korektora komy. @Patryk Sokol mi go odradzał, część forumowiczów od razu pisała o korektorze aplanatycznym https://deltaoptical.pl/korektor-komy-sky-watcher-aplanatyczny-2 ale postanowiłem zobaczyć jak wygląda wersja budżetowa tym bardziej że niutek pracuje z dość niewielką matrycą 4/3".

Mowa oczywiście o tym korektorze https://teleskopy.pl/Korektor-komy-2''-do-teleskopów-Newtona-(GSO)-teleskopy-2011.html

Faktyczne powiększenie około 1.1 zrobiło z mojego teleskopu astrograf  f4.4 i dało ogniskową 660mm. 

Cały setup wygląda tak:

ASI 1600MM

Filtry baader SHO/LRGB - mocowane bezpośrednio w tulejce kamery

Ioptron CEM 25P

Guiding asi120mm + zwo uniguide 32mm

ASIAIR v1

image.png.39a98860d11c767bf3799777aba0b952.png

Rezultaty bez korektora oczywiście kiepskie, więc nieużyteczne, chyba że do b. dużych cropów np niewielkich galaktyk - kilka taki strzałów tutaj https://astropolis.pl/topic/27194-jednoklatkowce/?do=findComment&comment=1016858

Tak to wygląda w CCD inspektorze

image.png.f1d87c09a432aac1738df91c08ad44f1.png

Rezultatem są takie gwiazdki w rogach, prawdziwy łapacz komet :) image.png.c9e2f1fb6cf1d4f28ca51367e57d7f4b.png

No dobrze ale jak to wygląda po zastosowaniu korektora o którym cała ta historia.:

Korektor jest zainstalowany bezpośrednio w wyciągu 2" i złączkami połączony bezpośrednio z kamerą. Zgodnie z opisem producenta i wszelkich forów zagranicznych odległość od płaszczyzny soczewek korektora do płaszczyzny matrycy wynosi dokładnie 75mm (+-1mm)

To gwarantuje brak tiltu, nie mogę korzystać z mojego koła filtrowego gdyż płaszczyzny koła nie są idealnie prostopadłe do siebie. Ot takie tanie koło za 150 PLN.

Tutaj pojedyńcza klatka z korektorem:

Light_M16_180.0s_Bin1_gain139_20230530-234036_-20.0C_0011.fitOrzełek w Ha 180 sekund. Gwiazdki wyglądają ładnie, rysuje ostro. 

Tak wyglądają rogi (przepraszam za formę, robię pierwszy raz takie porównanie)

 image.png.96647abb6fc319beb6f68854223609b5.png

Oraz sam środek kadru:

image.png.1f9a0138ea4edf5af86ca2cff0ffb2de.png

Stack Ha, bez obróbki - tylko stretchstretchedresult_FILTER_13320s.tif

Na koniec - CCD inspektor - tutaj wygląda to gorzej ale muszę przyznać że nie ogarniam jak działa ten program. 

W zależności jaką klatkę wybiorę wychodzą kompletnie różne rezultaty. Na klatkach gwiazdki wyglądają identycznie. Nie wiem o co chodzi naprawdę. 

image.png.b1e69d339a4eecc5e84c0086ecd7dc94.png

image.png.ae544af7db1cd99cec8b72b6a2d7d868.png

image.thumb.png.63371ddf740ca60d8e3b172b25193000.png

We wszystkich widać krzywiznę w rogach , wypłaszczenie "studni" ale też różne dziwne cuda więc stwierdziłem  że będę opierał się na rezultatach widocznych bezpośrednio na gwiazdkach.

Podsumowując - mogę z czystym sercem polecić ten korektor ale do matryc nie większych niż 4/3". Przy ASPC podejrzewam że będzie sporo gorzej do pełnej klatki w ogóle się to nie nada, już na moich fotkach widać delikatne rozciąganie gwiazdek ale jak na tą kwotę dla mnie zupełnie akceptowalne.

 

Zapraszam do dyskusji - co o tym sądzicie.

 

 

Edytowane przez Byku
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Pobawiłem się ciut zdjęciem:
 

result.thumb.jpg.e879ac2548cfe37dd460edab82c41cd4.jpg

Narożniki lecą - co tu kryć :)

 

Ale:

20 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

80% rezultatu za 20% ceny. Mi się podoba :)

Najważniejsze, że się podoba. 

Byłbyś w stanie zrobić jakiś kadr, który miałby obiekt w narożniku, a nie tylko gwiazdki? 

Ciekaw jestem jaki to będzie miało wpływ na krawędzie obiektu (u mnie z takim korektorem gwiazdki to było jedno, drugie to był spadek ostrości w narożnikach). 

 

Acz jak mówię - jak właścicielowi się podoba, to najważniejsze :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2023 o 08:46, Patryk Sokol napisał(a):

Narożniki lecą - co tu kryć :)

 

Ale:

Najważniejsze, że się podoba. 

Byłbyś w stanie zrobić jakiś kadr, który miałby obiekt w narożniku, a nie tylko gwiazdki? 

Ciekaw jestem jaki to będzie miało wpływ na krawędzie obiektu (u mnie z takim korektorem gwiazdki to było jedno, drugie to był spadek ostrości w narożnikach). 

 

Acz jak mówię - jak właścicielowi się podoba, to najważniejsze :)

 

 

Strzelam ścianę łabędzia, tam jest pełno mgławicy w całym kadrze to będzie można zobaczyć elegancko. Zakładam że tam gdzie lecą rogi na gwiazdkach to mgławica też straci na ostrzu detalu ale warto sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 22.06.2023 o 21:57, fornax napisał(a):

Ten korektor bardziej jest do Newtona  F5 niż F4 ,używam go do wizualna  i obraz w okularze traci komę .:showoff:

Zgadzam się, używam go też w wizualu z 10" f5 ale jak widać do astrofoto się nadaje również ale tylko z małymi sensorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.