Skocz do zawartości
  • 0

Es 14mm 100° czy apm hdc xwa 13mm 100°?


Amatorex

Pytanie

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam, a nie zastanawiałeś się nad 12mm 92deg z ES? Wielkość AFOV bardzo podobna, ale za to okular dużo bardziej ergonomiczny. Jakościowo obrazy też lepsze daje niż 14mm. Porównaj jaka piękna i wielką ma soczewę. Osobiście testowałem oba okulary i 12mm zdecydowanie wygrywa. Poniżej zamieszczam zdjęcie zapożyczone z CN oraz moje w zestawieniu z pentaxem 16,5 i es 30

49EAE7F8-1737-4B4D-B31F-10A39FE4E9B8.jpeg

B2395F45-1AF9-4EDD-B465-B887D2DEEC8D.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Mumia napisał(a):

Witam, a nie zastanawiałeś się nad 12mm 92deg z ES?

 

Tak, z tych trzech wybrałbym ESa 12/92 - oprócz pola widzenia, ma lepsze wszystko inne.

 

Natomiast z tych dwóch o których jest ten temat:

- obydwa dadzą bardzo dobrą ostrość obrazu w pobliżu brzegów pola

- APM ma nawet nieco lepszy komfort patrzenia

- ale ES ma nieco lepszy antyrefleks

Skoro na ER ci nie zależy - na Twoim miejscu wybrałbym ESa.

Badałem rok temu antyrefleksy tych okularów obserwując duszki: ESy 100 deg  APM_20/100_i_ES_12_92

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam. No ten es 92° robi wrażenie z tą soczewką oczną. Podejrzewam ze obserwacje nim sa fajne :) tylko jesli chodzi o tego esa to pewnie ciężko na giełdzie go trafić. Cena nowego jest dla mnie niestety nie w zasięgu. Najtaniej znalazlem w astrshopie za 2.300zł. Cena esa 14mm 100° jest jeszcze osiągalna używanego, bo okolo 1500zł ze stanów. A najlepiej wypada cenowo apm bo jakies 1250zł za nowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Starałbym się znaleźć recki z obserwacji refraktorami o ogniskowej 500-600mm, bo ich krzywizna pola może zabijać któryś z tych okularów. 13-14mm i 100* to już dość duży field stop.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok. Chociaz wątpie zeby znalazla sie jakas recenzja. Czy w którymś z tych okularów wymienionych moze być gorzej niż w esie 18mm 82° czy 9mm 100°? Pytam bo w tych dwóch esach w refraktorze jest ostro przez całe pole. A jak wygląda korekcja brzegów w morpheusach 12.5mm? Uzywa ktos w f5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na polskich forach na pewno (z małymi wyjątkami) nie znajdziesz, takiej, która opisując wady sprzętu mogłaby utrudnić ewentualną odsprzedaż. Na cloudynights czy stargazerslounge jak najbardziej.

Tak jak pisałem, nie tylko światłosiła teleskopu (astygmatyzm własny okularu) ma znaczenie. Czasami płaszczyzna ostrości newtona lub refraktora może nie zgrywać się z płaszczyną ostrości okularu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za wasze zdanie i rady. W 90% jestem zdecydowany na jeszcze coś innego, na morpheusa 12.5mm 😛 ale gryzie mnie ten es 12mm 92° i naprawde nie daje spokoju. Poczytałem troche o nim i wychodzi na to ze jest to naprawde bardzo dobry okular. Z apm juz praktycznie zrezygnowałem, ze względu na to ze chyba morpheus lepiej sprawdzi na gromadach kulistych. Chyba że ktoś porównywał morpheusa 12.5mm do xwa 13mm? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.06.2023 o 12:55, Amatorex napisał(a):

A jak wygląda korekcja brzegów w morpheusach 12.5mm? Uzywa ktos w f5?

Używam morfeusza 12.5 mm, to świetny okular pod wieloma względami - wygoda patrzenia, ostrość, transmisja, a nawet lekkość i niewielkie rozmiary. Polecam, na pewno będziesz zadowolony, tylko nie wiem, czy pole 76 stopni ci wystarczy gdy mierzysz w okolice 100 stopni. 

 

Aha, kiedyś porównywałem ogniskowe okularów około 12 mm i wyszło wtedy że ten Morpheus ma 11.9 mm, ale może to akurat komuś bardziej odpowiadać. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, stratoglider napisał(a):

Używam morfeusza 12.5 mm, to świetny okular pod wieloma względami - wygoda patrzenia, ostrość, transmisja, a nawet lekkość i niewielkie rozmiary. Polecam, na pewno będziesz zadowolony, tylko nie wiem, czy pole 76 stopni ci wystarczy gdy mierzysz w okolice 100 stopni. 

 

Aha, kiedyś porównywałem ogniskowe okularów około 12 mm i wyszło wtedy że ten Morpheus ma 11.9 mm, ale może to akurat komuś bardziej odpowiadać. 

 

Dzięki, troche sie wlasnie zastanawialem jak wygląda ogniskowa w rzeczywistości. Pole 76° jest wporządku. Mam dwa esy 82° i w moim guscie jest juz fajnie, a czytalem ze pole 76° a 82° ciężko odróżnić, czyli bedzie dobrze. Heh no nic ciężki wybór przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.06.2023 o 13:21, bartolini napisał(a):

Na polskich forach na pewno (z małymi wyjątkami) nie znajdziesz, takiej, która opisując wady sprzętu mogłaby utrudnić ewentualną odsprzedaż. Na cloudynights czy stargazerslounge jak najbardziej.

Tak jak pisałem, nie tylko światłosiła teleskopu (astygmatyzm własny okularu) ma znaczenie. Czasami płaszczyzna ostrości newtona lub refraktora może nie zgrywać się z płaszczyną ostrości okularu.

 

Dziś do obserwacji Słońca używałem (między innymi) tytułowy HDC XWA 13 w EDku 80/600 i inspirowany tym wątkiem bardziej przyglądnąłem się paru szczegółom.
Okular z EDkiem daje powiększenie 46x i pole 2.2*.

  • Słońce w okularze wygląda bardzo dobrze, plamy ostre z dobrze widoczną drobnicą, widać pojaśnienia i zarys granulacji (przed okularem ND5, kątówka BBHS 34 mm, Solar Continuum 10 nm).
  • Zauważalne są jednak odblaski przesuwające się ze zmianą pozycji oka przed soczewką, więc powłoki antyodblaskowe mogłyby być lepsze.
    Nie zmienia to jednak znacząco zaświetlenia tła, które i tak jest przy obserwacji Słońca spore.
  • Obraz jednakowo ostry gdzieś do 50 % pola, 50 % - 75 % trzeba się przyglądnąć, żeby widzieć krzywiznę pola, poza 75 % krzywizna pola oczywista.
    Nieostrość wynika tylko z krzywizny pola, bo mogę uzyskać taką samą ostrość jak w centrum pola kręcąc gałką wyciągu.
  • Krzywiznę pola porównałem do najbliższej ogniskowej w walizce w postaci BCO 10 mm.
    Pomimo 52-stopnowego pola tego okularu (ale i mniejszej ogniskowej) procentowa krzywizna pola wypadła podobnie.
    BCO w porównaniu do XWA nie ma wcale odblasków, z tym, że mój BCO jest dodatkowo wyczerniony.
  • Widać dobrze zniekształcenia obrazu na brzegu pola: Slońce się wyraźnie wydłuża, pewnie z 10 %.

APM XWA 13 mm używam w tym EDku i Newtonie 300 mm f/5 do obserwacji większych obiektów DS.

Do tego sprawdza się bardzo dobrze: ostro w środku, duże pole, dobra transmisja, piękne kolory gwiazd.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 3.06.2023 o 22:56, Mumia napisał(a):

Śmiało bierz morpheusa. Pobawisz się, potestujesz, dozbierasz trochę kasy i zamienisz na coś innego ;) 

Po dlugiej batalii, w koncu zamowilem jednak morpheusa. Troche ze smutkiem że to nie es wyzej wymieniony, no ale trudno, moze innym razem sobie pozwole :) cisnienie na esa pojawilo mi sie jeszcze wieksze jak wyczytalem na cn ze ten es 12mm 92° pokazał więcej na galaktyki niż ethos 13mm. Dodatkowo tło w ethosie bylo opisywane jako szare, a w esie tło było ładne ciemne. Co prawda ten test byl robiony w 18"wym teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.06.2023 o 08:28, Mumia napisał(a):

Witam, a nie zastanawiałeś się nad 12mm 92deg z ES? Wielkość AFOV bardzo podobna, ale za to okular dużo bardziej ergonomiczny. Jakościowo obrazy też lepsze daje niż 14mm. Porównaj jaka piękna i wielką ma soczewę. Osobiście testowałem oba okulary i 12mm zdecydowanie wygrywa. Poniżej zamieszczam zdjęcie zapożyczone z CN oraz moje w zestawieniu z pentaxem 16,5 i es 30

49EAE7F8-1737-4B4D-B31F-10A39FE4E9B8.jpeg

B2395F45-1AF9-4EDD-B465-B887D2DEEC8D.jpeg

Dziękuje za doradzenie mi tych esów 92°. Jestem nimi oczarowany :D udało mi sie nabyć dwa - 12 i 17mm. Nie żałuje żadnej złotówki. W achromacie moim 120/600 ostro po brzegi. Hehe czas pomyslec o jakims edku chyba... :D

IMG_20231118_221657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja wymieniłem 12 92” na ethosa, według mnie jest trochę lepszy i bardziej odpowiada mi jego krótszy ER. Przed sprzedażą robiłem bezpośrednie porównanie, w 3 refraktorach i sct.  Nie dużo lepszy, ale lepszy w sposób zauważalny w każdym parametrze. Zarówno kontrast, transmisja i korekcja poziom wyżej. Jednak trzeba przyznać, że ES 12 92 jest jednym z lepiej wycenionych okularów o dużym polu. 

344A90C2-0D54-4A3C-AACC-A17135A79BF6.jpeg

Edytowane przez Mumia
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Amatorex napisał(a):

No ethos to juz jeden z najlepszych. Moze kiedys bede mial okazje popatrzec

Hej.

     To popatrz sobie jeszcze przez nikony 102 stopniowe. Miałem okazję popatrzeć i są super. Ale nie miałem okazji bezpośrednio porównać z ethosami niestety....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     To popatrz sobie jeszcze przez nikony 102 stopniowe. Miałem okazję popatrzeć i są super. Ale nie miałem okazji bezpośrednio porównać z ethosami niestety....

No domyślam sie. Czytałem o tych nikonach NAV HW to piszą że jeszcze lepsze od ethosów są. Ale mi narazie wystarczą te es 92° jestem bardzo zadowolony z łatwości dostępu do całego pola widzenia (ER i wielkość soczewki ocznej) , i nie są też źle oceniane. Na CN sie zachwycają tymi esami. A do planet i ksiezyca mam delity i fujiyamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Amatorex napisał(a):

No domyślam sie. Czytałem o tych nikonach NAV HW to piszą że jeszcze lepsze od ethosów są. Ale mi narazie wystarczą te es 92° jestem bardzo zadowolony z łatwości dostępu do całego pola widzenia (ER i wielkość soczewki ocznej) , i nie są też źle oceniane. Na CN sie zachwycają tymi esami. A do planet i ksiezyca mam delity i fujiyamy. 

Hej.

     To nie kombinuj i ciesz się z tego co masz. Ja byłem bardzo zadowolony z mojego Apm 20/100 do czasu gdy  spojrzałem przez okular Nikon 17/102.....i od tego czasu już kombinuję żeby go kupić, a taki zadowolony byłem 😁🤣😁🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.